Najładniejszy wieniec dożynkowy stworzyli mieszkańcy gminy Boćki. W nagrodę będą reprezentować województwo na Dożynkach Prezydenckich

Adam Kupryjaniuk
Adam Kupryjaniuk
Mieszkańcy Kolonii Boćki ze swoim wieńcem dożynkowym.
Mieszkańcy Kolonii Boćki ze swoim wieńcem dożynkowym. Adam Kupryjaniuk
W Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej rozstrzygnięto konkurs na „Najładniejszy Wieniec Dożynkowy Województwa Podlaskiego”. Zwyciężyła gmina Boćki. W nagrodę twórcy wieńca pojadą do Warszawy, aby zawalczyć o zwycięstwo w Dożynkach Prezydenckich.

Jury konkursu największą uwagę zwracało na przywiązanie do tradycji.

- Mieliśmy bardzo trudny wybór, wszystkie wieńce prezentują się znakomicie. Jednak musieliśmy wybrać jeden, który pojedzie do Warszawy na dożynki prezydenckie. Zadecydowały szczegóły i użycie tradycyjnych materiałów. Ważny był także kształt. Jak sama nazwa wskazuje, wieniec powinien mieć formę kolistą - mówił dr Artur Gaweł, etnograf, dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej.

Ostatecznie najlepsza okazała się gmina Boćki.

Klasyfikacja konkursu:

  • 1. miejsce: gmina Boćki
  • 2. miejsce: gmina Szudziałowo
  • 3. miejsce: gmina Puńsk
  • Wyróżnienia: gmina Łapy, gmina Janów, gmina Wyszki

Zwycięski wieniec urzekł jury detalami i przywiązaniem do tradycji i jakością wykonania.

- Dla mnie jako etnografa bardzo spodobał się detal w postaci leszczyny. To jest coś, co obecnie nie występuje, natomiast zostało opisane w źródłach historycznych. Zygmunt Gloger opisywał, że w XIX wieku wieńce były dekorowane właśnie leszczyną. Również całość pięknie się prezentuje. Idealnie wkomponowano zboże i jarzębinę. Trzymamy kciuki, żeby gmina Boćki zajęła jak najwyższe miejsce w Warszawie - powiedział Artur Gaweł.

Mieszkańcy Kolonii Boćki w nagrodę pojadą do Warszawy reprezentować nasze województwo w Dożynkach Prezydenckich.

- Czujemy bardzo dużą dumę i radość. Ja nawet mam w oczach łzy wzruszenia. Dzięki tej wspólnej pracy udało nam się lepiej zintegrować - mówi Wojciech Ofman ze zwycięskiej Kolonii Boćki. - Nasz wieniec jest w formie korony. Został uwity z czterech podstawowych zbóż: owca, jęczmienia, żyta i pszenicy. Na górze znajduje się mała korona, która zrobiliśmy z lnu i jarzębiny. Na szczycie znajduje się mały drewniany krzyż. Zboże na materiał zaczęliśmy zbierać w czerwcu. Wtedy wyglądały najładniej. Samo plecenie zajęło nam dwa tygodnie. Cała Kolonia Boćki ciężko pracowała. W naszej miejscowości mieszka kilkunastu mieszkańców, którzy chętnie przychodzili każdego dnia, żeby pomagać. Pracowały przy nim trzy pokolenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Najładniejszy wieniec dożynkowy stworzyli mieszkańcy gminy Boćki. W nagrodę będą reprezentować województwo na Dożynkach Prezydenckich - Gazeta Współczesna