W Rządowym Centrum Legislacji 2 marca pojawił się kolejny projekt rozporządzenia do ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 skierowany do prac rządowych.
Ekoschematy. Rozporządzenie określa szczegóły dla nowych dopłat
Ten projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi określa szczegółowe warunki i tryb przyznawania i wypłaty płatności w ramach schematów na rzecz klimatu i środowiska w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.
Projekt określa warunki i tryb przyznawania dopłat, wymagania, jakie powinny spełniać wnioski o przyznanie tych płatności oraz sposób obliczania kar. W projekcie znalazła się tez lista roślin miododajnych, do uprawy których mogą zostać przyznane płatności oraz wskazano praktyki służące zwiększeniu sekwestracji (zatrzymywania) węgla w glebie i poprawie zarządzania składnikami odżywczymi, których realizacja jest warunkiem przyznania dopłat do rolnictwa węglowego.
Jak zaznaczono w uzasadnieniu projektu, dopłaty w ramach ekoschematów to nowy rodzaj wsparcia dla rolników. Polska określiła w Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 pięć ekoschematów, które będą realizowane w naszym kraju. Są to płatności do:
- obszarów z roślinami miododajnymi;
- rolnictwa węglowego i zarządzania składnikami odżywczymi;
- integrowanej produkcji roślin;
- biologicznej ochrony upraw;
- retencjonowania wody na trwałych użytkach zielonych.
W ekoschematach trzeba spełniać wymogi i zbierać punkty
Dopłaty w ramach ekoschematów przyznawane są rolnikowi, który spełnia warunki, a więc przestrzega odpowiednich minimalnych wymogów dotyczących stosowania nawozów i środków ochrony roślin.
Płatności do obszarów z roślinami miododajnymi będą przyznawane do gruntów ornych obsianych takimi roślinami, a dla innych ekoschematów na podstawie punktów.
Warunkiem przystąpienia do ekoschematu jest uzyskanie minimalnej liczby punktów, która stanowi równowartość punktów, które rolnik otrzymałby w sytuacji realizacji na co najmniej 25 proc. powierzchni użytków rolnych najwyżej punktowanej praktyki. Np. gospodarstwo o powierzchni 10 ha użytków rolnych musi uzyskać minimalną liczbę punktów 12,5 pkt (2,5 ha * 5 pkt/ha = 12,5 pkt).
Do tej samej powierzchni, w tym samym roku, może być przyznanych kilka płatności w ramach ekoschematów, ale z wyjątkami. Oznacza to, że w zależności od tego, jakie praktyki wybierze rolnik i jak wysoko będą one punktowane, taka będzie dopłata.
Wnioski, jak o wszystkie unijne dopłaty, będzie przyjmowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Rozporządzenie wchodzi w życie 15 marca 2023 r., czyli w dniu rozpoczęcia naboru wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich w tym m.in. płatności w ramach ekoschematów.
Źródło:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

KitchenAid Artisan 5KFP1644EAC Kremowy
Malakser Kitchen Aid 5KFP1644EACUrządzenie służy d…
kup teraz

KitchenAid Artisan 5KSM175PSEMA Matcha
KitchenAid mikser planetarny Artisan. Amerykański,…
kup teraz

KitchenAid Artisan 5KSM185PSEKG Zieleń Kyoto
Mikser KitchenAid Artisan 5 / 185 KG 5KSM185PSEKG …
kup teraz

KitchenAid 5KFC0516EAC Kremowy
Mini Malakser 1,1L KitchenAid 5KFC0516Lekka i komp…
kup teraz

KitchenAid Artisan 5KSM185PSEPH Koralowy
Amerykański, wielofunkcyjny mikser planetarny 4,8L…
iPolitycznie - Jeśli KE nas nie posłucha, będziemy żądać rekompensat