Obniżony VAT na paliwa. Co konkretnie obejmuje? Rolnicy chcieliby również niższych stawek na opał

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
W ustawie wśród produktów z obniżoną stawką VAT jest m.in. paliwo. Odrzucone zaś zostały poprawki odnośnie zmniejszenia podatku na węgiel, oleje opałowe i gaz LPG.
W ustawie wśród produktów z obniżoną stawką VAT jest m.in. paliwo. Odrzucone zaś zostały poprawki odnośnie zmniejszenia podatku na węgiel, oleje opałowe i gaz LPG. Paweł Dubiel/Polska Press/zdjęcie ilustracyjne
Od 1 lutego 2022 roku obowiązują rządowe obniżki stawek VAT w ramach tarczy antyinflacyjnej 2.0. Wśród produktów, które czasowo mają zmniejszony podatek, są m.in. paliwa. Wielu rolników wciąż pyta, co jest tańsze, czy olej opałowy do ogrzewania uwzględniony jest w wykazie, a także co z gazem LPG. Wyjaśniamy wątpliwości.

Niższy VAT na paliwa w ramach tarczy antyinflacyjnej 2.0

Czasowe obniżki stawek VAT mają być rządową odpowiedzią na wysoką inflację w kraju. Mniejsze stawki podatku uzyskały żywność, nawozy, energia, gaz, a także paliwa. Ustawa wyszczególnia konkretne rodzaje paliw i olejów:

  • benzyn silnikowych (CN 2710 12 45 lub 2710 12 49) oraz wyrobów powstałych ze zmieszania tych benzyn z biokomponentami, spełniających wymagania jakościowe określone w odrębnych przepisach,
  • olejów napędowych (CN 2710 19 43 i 2710 20 11) oraz wyrobów powstałych ze zmieszania tych olejów z biokomponentami, spełniających wymagania jakościowe określone w odrębnych przepisach,
  • biokomponentów stanowiących samoistne paliwa, spełniających wymagania jakościowe określone w odrębnych przepisach, przeznaczonych do napędu silników spalinowych – bez względu na kod CN,
  • przeznaczonych do napędu silników spalinowych gazu ziemnego (mokrego) i pozostałych węglowodorów gazowych (CN 2711, z wyłączeniem CN 2711 11 00 i 2711 21 00) oraz gazowych węglowodorów alifatycznych objętych pozycją CN 2901, skroplonych.

VAT na benzynę, olej napędowy i gaz został zmniejszony z 23 proc. na 8 procent.

Rolnicy pytają – co z resztą?

- Dlaczego obniżki VAT nie objęły opału? Przecież olej opałowy jest używany do ogrzewania wielu domów i pieców – pytają właściciele gospodarstw.

Choć wśród produktów z obniżonym VAT jest gaz ziemny, wielu rolników narzeka na brak przyłącza do tego rodzaju sieci. Rozwiązaniem miało być rozszerzenie katalogu o materiały opałowe.

To też może Cię zainteresować

W styczniu Senat zaproponował poprawki do ustawy, wśród których znalazło się m.in. zmniejszenie stawki VAT do 8 proc. na węgiel, koks, oleje opałowe, oleje napędowe do celów opałowych oraz gaz LPG.

Ostatecznie, wszelkie poprawki zostały odrzucone. Ustawa weszła w życie w początkowej wersji. Stawka VAT opału i płynnego gazu LPG nie uległa więc zmianie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera