Paliwo z produktów rolnych w ciągu kilkunastu miesięcy na stacjach? Polska ma być Brazylią Europy

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Produkty rolne mogą posłużyć do produkcji paliw. Wg danych Urzędu Regulacji Energetyki udział biokomponentów wykorzystanych w transporcie w 2022 r. (Narodowy Cel Wskaźnikowy – NCW) w Polsce wyniósł 5,98% (5,87% w 2021 r.). Z danych Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa wynika, że w celu realizacji NCW w 2022 r. wytworzono w Polsce łącznie około 977,8 tys. ton estrów.
Produkty rolne mogą posłużyć do produkcji paliw. Wg danych Urzędu Regulacji Energetyki udział biokomponentów wykorzystanych w transporcie w 2022 r. (Narodowy Cel Wskaźnikowy – NCW) w Polsce wyniósł 5,98% (5,87% w 2021 r.). Z danych Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa wynika, że w celu realizacji NCW w 2022 r. wytworzono w Polsce łącznie około 977,8 tys. ton estrów. pixabay.com/Nordseher
Celem jest, aby w ciągu kilkunastu miesięcy paliwo z produktów rolnych mogło się znaleźć na stacjach benzynowych — takie stwierdzenie miało paść 25 stycznia w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Przedstawiciele resortu spotkali się z naukowcami z Politechniki Warszawskiej oraz Wojskowej Akademii Technicznej. Paliwo rolnicze ma zwierać 85 proc. etanolu.

Spis treści

Jak już kierowcy zdążyli zauważyć, od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce jest wprowadzane nowe paliwo oznaczone E10, czyli benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10 proc. biokomponentów. Wykorzystanie biopaliw może być jednak znacznie większe.

Paliwo rolnicze na stacjach w ciągu kilkunastu miesięcy

– Pod względem produkcji paliw do silników spalinowych możemy być Brazylią w Europie – powiedział dyrektor generalny w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Bogusław Wijatyk.

On oraz minister Czesław Siekierski spotkali się w czwartek 25 stycznia 2024 r. z naukowcami z Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej oraz Wojskowej Akademii Technicznej. Czyżby prace nad wdrożeniem produkcji biopaliwa i jego sprzedaż na stacjach była o krok bliżej?

Uczestnicy spotkania stwierdzili, że celem jest to, aby w ciągu kilkunastu miesięcy paliwo z produktów rolnych mogło się znaleźć na stacjach benzynowych. Zwrócono uwagę, że takie paliwo w bardzo szerokim stopniu wykorzystywane jest od dawna w Brazylii.

– To będzie paliwo składające się w ponad 85 procentach z etanolu i zawierać będzie jedynie dodatki smarujące – dodał dyrektor generalny MRiRW.

Zdaniem specjalistów jest to paliwo bezpieczne dla silników spalinowych. Kolejnym argumentem na korzyść paliw z biokomponentów ma być to, że samochody wykorzystujące takie paliwo są bardziej przyjazne dla środowiska, niż pojazdy elektryczne czy napędzane paliwem wodorowym.

Kolejną zaletą, jaką przytacza resort rolnictwa, jest opłacalność produkcji paliwa wykorzystującego surowce rolnicze. To paliwo będzie zdecydowanie tańsze od obecnie stosowanego. Współpraca z naukowcami w tym zakresie ma być kontynuowana w ministerstwie.

Biopaliwa, czyli co? Gospodarze czekają

Biopaliwa to paliwa, które uzyskuje się poprzez przetworzenie produktów pochodzenia naturalnego — roślinnego lub zwierzęcego. Ze względu na stan skupienia dzieli się biopaliwa na:

  • stałe - np. słoma w postaci bel, kostek albo brykietów, granulat trocinowy lub słomiany - tzw. pellet, drewno, siano,
  • ciekłe - powstają w drodze fermentacji alkoholowej węglowodanów, fermentacji butylowej biomasy, bądź z estryfikowanych w biodiesel olejów roślinnych,
  • gazowe - otrzymuje się je w wyniku fermentacji beztlenowej odpadów rolniczej produkcji zwierzęcej na przykład obornika. Tak powstaje biogaz.

Rolnicy od lat zabiegają o wprowadzenie tzw. paliwa rolniczego na potrzeby prowadzenia prac w gospodarstwach. Na przykład w 2022 roku w tej sprawie zwracała się do ministera rolnictwa Dolnośląska Izba Rolnicza:

Dzięki możliwości zakupu tańszego paliwa, opłacalność prowadzenia gospodarstwa rolnego w Polsce znacząco wzrośnie. Zawirowania w gospodarce doprowadziły do rosnących w zatrważającym tempie cen paliw, które niekorzystnie wpływają na opłacalność prowadzenia gospodarstwa rolnego, a w niejednym przypadku mogą doprowadzić do utraty zdolności finansowej przez rolnika - napisał wówczas przez DIR Ryszard Borys.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo