Owce i oscypki - to podstawa rolnictwa i hodowli na Podtatrzu

Łukasz Bobek
Owce i oscypki na Podhalu - to jest podstawa rolnictwa w tej części Polski
Owce i oscypki na Podhalu - to jest podstawa rolnictwa w tej części Polski Łukasz Bobek
Owczarstwo oraz produkcja wyrobów na bazie mleka owczego – to jeśli chodzi o rolnictwo główny sektor gospodarki na Podhalu. Owczarstwo oparte jest głównie na drobnych hodowcach owiec, a także na bacach, którzy zajmują się wypasem stad i produkcją oscypków – głównego produktu spożywczego na Podhalu.

Ten rodzaj gospodarki rolnej na Podhalu zakorzeniony jest od wieków. Pasterstwo i tradycje z tym związane rozprzestrzeniły się pod Tatrami za sprawą Wołochów, dawnych pasterzy z rejonu Półwyspu Bałkańskiego, którzy ze stadami owiec wieki temu dotarli także w rejony obecnej Polski. Obecnie nadal ta forma rolnictwa jest utrzymywana, a tradycje z nią związane wciąż kultywowane. Stanowią one nie tylko formę zarobku na plonach rolnych, ale i stanowią atrakcję turystyczną dla wypoczywających pod Giewontem turystów.

Jak mówi Jan Janczy ze Związku Hodowców Owiec i Kóz w Nowym Targu, obecnie na Podtatrzu jest ok. 40-50 tys. owiec. To pogłowie drobnych gospodarzy, którzy zdecydowanie dominują na tym terenie. Owce te w sezonie letnim są w większości wypasane przez podhalańskich baców. Na zimę wracają do właścicieli.

- Obecnie na całym Podtatrzu działa około stu baców. To ludzie rozsiani od Pienin przez Spisz, Podhale po Orawę – mówi Janczy. - Bacowie ci wypasają ok. 30 tys. owiec z całego pogłowia.

Bacowie z juhasami owce doją, a z mleka produkują sery. Ile rocznie wyrabiają serów – tego nikt nie liczy. Na bacówkach powstają głównie oscypki (sery w większości z mleka owczego, ale i krowiego), gołki (z mleka krowiego), bundz, czy bryndzę.

- Szacuje się, że z mleka od jednej owcy da się zrobić ok. 10 kilogramów bundzu rocznie. Doi się ok. 80 proc. owiec z całego pogłowia. Jeśli chodzi o oscypki, to na jeden taki ser potrzeba 5-6 litrów mleka. Dawniej szacowano, że owca jest w stanie dać ok. 50-60 litrów na sezon – mówi Jan Janczy.

Bacowie nie mają problemów ze zbyciem swoich produktów. Te sprzedawane są bezpośrednio na bacówkach, ale i trafiają w hermetycznych opakowaniach do sklepów spożywczych, restauracji, hoteli i na stoiska regionalne w Zakopanem i innych popularnych wśród turystów miejscowości górskich. Zainteresowanie prawdziwymi oscypkami jest bardzo dużo. Na wielu bacówkach istnieją wręcz listy kolejkowe.

Góralskie sery – głównie gołki - produkowane są także poza bacówkami. Tutaj prym wiodą gospodarze z rejonu gminy Nowy Targ. Tam jest największe zagłębie rolników hodujących krowy i produkujących małe sery. To wyroby, które następnie trafiają do sklepów, na stragany i do restauracji.

Choć obecnie z produkcji góralskich serów można dobrze zarobić, coraz mniej młodych ludzi chce się tym zajmować. - Podhalańska wieś się starzeje. Brakuje młodych, nie tylko juhasów na bacówkach, ale i ludzi do pracy w gospodarstwach. Mamy na Podhalu takiego gospodarza, który stwierdził, że na produkcji serów zarabiał lepiej niż jego rodzina w Stanach Zjednoczonych. Ale gdy syn jego skończył szkołę, powiedział, że nie będzie się rolnictwem zajmował. To jest bowiem ciężka praca, która nie kończy się po ośmiu godzinach – kwituje Jan Janczy.

Tego w Tatrach jeszcze nie grali. Turysta z psem w torbie na...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro