Spis treści
Zebranie takiej ilości śmieci z Oceanu Spokojnego zajęło niemal rok. System 002 został wdrożony w sierpniu 2021 roku i przez ten czas zebrał 101 353 kg plastiku (wraz z prototypowymi systemami usunęło łącznie 108 526 kilogramów plastiku), podczas 45 akcji wydobywczych, pracując na obszarze o powierzchni ponad 3000 km2 – porównywalnym do wielkości Luksemburga.
Śmieci z Pacyfiku znikną?
Według badań fundacji z 2018 roku, całkowita ilość nagromadzonego na Pacyfiku plastiku wynosi 79 milionów kilogramów lub 100 milionów kilogramów, jeśli pod uwagę weźmie się Zewnętrzną Wielką Pacyficzną Plamę Śmieci, dlatego czynności, jak do tej pory, trzeba będzie wykonać aż tysiąc razy, zanim Wielka Pacyficzna Plama Śmieci zniknie na dobre.
- Jestem dumny z zespołu The Ocean Cleanup za przekroczenie tego kamienia milowego, co jest tym bardziej niezwykłe, że System 002 jest wciąż systemem eksperymentalnym. Teraz, gdy nasza technologia została zweryfikowana, jesteśmy gotowi do przejścia do naszego nowego i rozszerzonego Systemu 03, który ma wychwytywać plastik z szybkością potencjalnie 10 razy wyższą – mówi Boyan Slat.
System 003 ma wkrótce ruszyć na śmieciowe łowy. A tak wygląda czyszczenie oceanu:
Nadszedł czas sprzątania oceanów
Holender Boyan Slat miał 16 lat, kiedy podczas nurkowania, na wakacjach w Grecji zobaczył więcej plastikowych reklamówek niż ryb. Chłopak zaczął się zastanawiać, dlaczego odpadów nie można „po prostu posprzątać?” Od pytania przeszedł do badania problemu w ramach szkolnego projektu. To wtedy dowiedział się o Wielkiej Pacyficznej Plamie Śmieci, czyli ogromnym wirze odpadów krążącym pośrodku największego oceanu świata, między Kalifornią a Hawajami.
Po prawie siedmiu latach zbierania funduszy, pomysł Slata pozyskał około 31 milionów dolarów i skradł serca milionów ludzi na całym świecie, którzy chcą zobaczyć, jak oceany w końcu uwolnią się od plagi plastiku. Jak widać, prace trwają i to z sukcesami.
Zbierany plastik jest przewieziony z powrotem na brzeg, aby poddać go recyklingowi. Organizacja chce przekształcać go w markowe towary. Tak powstały np. okulary przeciwsłoneczne Ocean Cleanup. Dochody z ich sprzedaży mają finansować bieżące zadania organizacji. Produkcja przedmiotów uzależniona jest jednak od jakości wyłowionego w oceanach plastiku, większość rzeczy jest jednorazowego użytku. „Jeśli ten plastik zostanie przekształcony w coś niejednorazowego, szansa, że nie trafi ponownie do oceanu zwiększa się o 99%” – tłumaczy Slat.
Więcej o początkach i pracy fundacji przeczytacie w tym artykule:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Dorota Gardias rozebrała się do naga przed obiektywem. Wygląda jak bogini! [zdjęcia]
- Jesteśmy na Google News. Śledź Portal i.pl codziennie. Zaobserwuj nas!
- Popularna aktorka odsłania kulisy romansu z żonatym mężczyzną. Odważne wyznanie
- Znana dziennikarka nie wytrzymała. "Tym razem sprawę oddaję prawnikowi"
Polecane oferty
kup teraz

KitchenAid Artisan 5KSM125EMH MilkShake
Amerykański, wielofunkcyjny mikser planetarny 4,8L…
kup teraz

SMEG SMF02PKEU Pastelowy róż
Robot kuchenny Smeg SMF02PKEU, pastelowy różPromoc…
kup teraz

SMEG SMF03PKEU Pastelowy Róż
Rodzina produktówMikser planetarnyMoc (W)800...
kup teraz

SMEG SMF03PBEU Pastelowy błękit
Moc 800 W; Płynna regulacja prędkości; Misa o poje…
kup teraz

Clatronic KM 3709 szary
Robot kuchenny Clatronic KM 3709 1000W Robot kuche…
kup teraz

KitchenAid 5KSM185PSEGR Szary
Amerykański, wielofunkcyjny mikser planetarny 4,8L…
iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót