Spis treści
Zakończył się rok podatkowy 2023, w związku z czym Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego poinformowała, że jak co roku obliczy podatek dochodowy za większość:
- emerytów,
- rencistów
- oraz osób uprawnionych do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego.
Jest lista wyjątków, gdy wymienione grupy osób powinny rozliczyć się samodzielnie. KRUS wymienia takie sytuacje, a my przypominamy, do kiedy jest czas na rozliczenie PIT-ów w 2024 roku. Otóż termin złożenia najczęściej wybieranych deklaracji PIT mija w tym roku 30 kwietnia.
PIT-40A - czy trzeba go rozliczać?
Niebawem KRUS zacznie wystawiać i rozsyłać formularze PIT-40A i będzie to potwierdzenie dokonania obliczenia. Ma na to czas do 29 lutego 2024 r. Formularz PIT-40A to roczne obliczenie podatku przez organ rentowy.
- Osoba, która otrzyma formularz PIT-40A i poza świadczeniami emerytalno-rentowymi wypłaconymi z Kasy w 2023 r. nie osiągnęła innego przychodu, podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (dochód z gospodarstwa rolnego nie wchodzi do tego przychodu) - nie ma obowiązku składania w urzędzie skarbowym dodatkowego zeznania podatkowego - wyjaśnia KRUS.
Za kogo KRUS nie obliczy podatku dochodowego za 2023 rok?
Warto znać sytuacje, w których Kasa nie obliczy podatku dochodowego emeryta, rencisty, osoby uprawnionej do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego za 2023 r. Będzie to m.in., gdy:
- w ciągu 2023 r. emeryturę lub rentę wypłacała jednostka organizacyjna KRUS, a następnie jednostka organizacyjna ZUS lub odwrotnie,
- realizowała w danym roku podatkowym ulgę podatkową udzieloną przez urząd skarbowy,
- obniżała lub podwyższała wysokość miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy w związku ze złożonym przez świadczeniobiorcę oświadczeniem,
- nie pobierała zaliczek na podatek dochodowy stosownie do postanowień umów o unikaniu podwójnego opodatkowania,
- świadczeniobiorca złożył wniosek o niesporządzanie rocznego obliczenia podatku i nie wycofał go przed końcem roku podatkowego tj. do dnia 31 grudnia 2023 r.
- suma zaliczek pobranych w roku podatkowym przewyższa kwotę obliczonego podatku,
- z uwagi na wstrzymanie wypłaty świadczenia po zamknięciu roku podatkowego nie mogła rozliczyć niedopłaty podatku.
PIT-11A z KRUS przesłany w 2024 r. Co trzeba zrobić?
Dalej KRUS tłumaczy, co trzeba zrobić, jeżeli wystąpi chociaż jedna z podanych wyżej sytuacji. Wówczas Kasa przekaże formularz PIT-11A – Informacja o dochodach uzyskanych od organu rentowego. Otrzymają także rodzice/opiekunowie prawni niepełnoletnich dzieci uprawnionych do renty rodzinnej (dla każdego dziecka odrębny formularz).
Korespondencję z PIT-em dostaną również osoby uprawnione do świadczenia pieniężnego z tytułu pełnienia funkcji sołtysa oraz osoby, które pobrały „świadczenie niezrealizowane” po śmierci zmarłego emeryta/rencisty. Tej grupie KRUS przekaże Informację o przychodach z innych źródeł na formularzu PIT-11.
Co zrobić z PIT-11A, PIT-11? Osoba, która otrzyma taki formularz, może sama złożyć zeznanie podatkowe (PIT-36 lub PIT-37) we właściwym urzędzie skarbowym (w formie papierowej lub drogą elektroniczną) najpóźniej do 30 kwietnia 2024 roku. Może też zaakceptować lub zmienić zeznanie przygotowane przez Krajową Administrację Podatkową, które zostanie udostępnione na portalu podatkowym (www.podatki.gov.pl).
- (...) każda osoba, której przychód przekroczył 30.000,00 zł i chce skorzystać z ulg podatkowych, oraz każda osoba, która chce rozliczyć podatek razem z małżonkiem lub dzieckiem (w przypadku osób samotnych), nawet w przypadku obliczenia podatku przez Kasę – również sama składa zeznanie podatkowe (PIT-36 lub PIT-37) w ww. terminie.
W zeznaniu podatkowym należy uwzględnić kwoty wykazane w PIT-11A, PIT-40A i/lub PIT-11.
Źródło: KRUS
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?