Planując odstrzał sanitarny dzików pominięto strefę czerwoną

Redakcja
Dlaczego planując odstrzał sanitarny dzików pominięto tzw. strefę czerwoną? Według oficjalnych danych, gęstość populacji wynosi tam 0,36 dzika na km kwadratowy. Jednak rolnicy twierdzą, że są to dane zaniżone, gdyż szkód wyrządzanych przez dziki jest coraz więcej
Dlaczego planując odstrzał sanitarny dzików pominięto tzw. strefę czerwoną? Według oficjalnych danych, gęstość populacji wynosi tam 0,36 dzika na km kwadratowy. Jednak rolnicy twierdzą, że są to dane zaniżone, gdyż szkód wyrządzanych przez dziki jest coraz więcej Polska Press
W najbliższym czasie ma zostać odstrzelonych 40 tys. dzików. Nie wiadomo jednak, czy odstrzałem sanitarnym zostanie objęty obszar zagrożenia ASF – strefy czerwona i niebieska. Projekt rozporządzenia pomija ten teren, ale ma to się zmienić. Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa zapowiedział w minionym tygodniu sanitarny odstrzał dzików, które przenoszą wirusa afrykańskiego pomoru świń.

Odstrzał taki ma być wykonany w pasie o szerokości ok. 50 km od granicy obszaru objętego ograniczeniami w województwie podlaskim oraz wzdłuż wschodniej granicy państwa. Przeprowadzenie odstrzału  ma na celu osiągnięcie gęstości populacji dzika na poziomie 0,5 osobnika na km kwadratowy,  co zgodnie z opiniami ekspertów pomoże w ograniczeniu  ryzyka związanego z rozprzestrzenianiem się tej choroby we wschodnich regionach Polski, w szczególności z terytorium Ukrainy i Białorusi.

Sanitarnym odstrzałem zostaną objęte gminy położone na terenie czterech województw: podlaskiego, lubelskiego, warmińsko-mazurskiego i podkarpackiego. W woj. podlaskim dotyczy to 47 gmin.

Okazuje się jednak, że nie znalazły się w nim gminy z terenu tzw. strefy czerwonej oraz niebieskiej.

Spotkało się to od razu z odzewem podlaskich rolników. W imieniu rolników powiatu sokólskiego pismo do ministra Krzysztofa Jur­giela skierowała Bożena Jelska-Jaroś, przewodnicząca komisji rolnictwa, transportu  i ochrony środowiska powiatu sokólskiego. Wnioskuje w nim o objęcie planowanym odstrzałem również gmin znajdujących się w „obszarze zakażonym” i „z ograniczeniami”.  Zwraca uwagę na to, że na obszarze, który nie został objęty planowanym odstrzałem w ramach rozporządzenia, gęstość populacji według oficjalnych danych wynosi 0,36 dzika na km kwadratowy. Jednak rolnicy, borykający się na co dzień ze zwiększoną liczbą strat czynionych przez te zwierzęta w ich uprawach w stosunku do lat ubiegłych, uważają, że są to ilości znacznie zaniżone.

– Zaniżanie stanu pogłowia dzików, a co za tym idzie planów łowieckich, na obszarze z ograniczeniami niczemu nie służy. Na pewno nie ograniczy występowania i rozprzestrzeniania wirusa afrykańskiego pomoru świń na resztę kraju – czytamy w piśmie skierowanym do ministra Krzysztofa Jurgiela. – W naszej ocenie celowe i zasadne jest zatem objęcie również tego terenu odstrzałem sanitarnym planowanym do realizacji w ramach rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie wprowadzenia odstrzału sanitarnego dzików w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń.

 

Z pytaniem czy rolnicy prowadzący gospodarstwa na terenach stref czerwonej i niebieskiej będą mogli liczyć na odstrzał dzików na ich terenie, zwróciliśmy się do biura prasowego ministerstwa rolnictwa. Poinformowano nas, że trwają konsultacje w celu rozważenia objęcia sanitarnym odstrzałem dzików z całego obszaru objętego ograniczeniami oraz obszaru zagrożenia w województwie podlaskim.

Barbara Kociakowska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Planując odstrzał sanitarny dzików pominięto strefę czerwoną - Gazeta Współczesna