Płyn do mycia naczyń i inne detergenty do sprzątania zrób w domu z kilku składników. 4 proste przepisy na ekologiczne środki czyszczące

Justyna Madan
Jeśli szukasz niedrogiej, przyjaznej dla planety alternatywy dla kupowanych w sklepie naturalnych detergentów, pierwszym krokiem jest przyjrzenie się, czego używasz do sprzątania. A później spróbuj zrobić własne detergenty.
Jeśli szukasz niedrogiej, przyjaznej dla planety alternatywy dla kupowanych w sklepie naturalnych detergentów, pierwszym krokiem jest przyjrzenie się, czego używasz do sprzątania. A później spróbuj zrobić własne detergenty. unsplash.com
Pranie, zmywanie, sprzątanie to czynności, które niekoniecznie sprawiają radość, nawet jeśli większość pracy wykonują za nas maszyny. Przy okazji używamy do tego detergentów, które niekoniecznie są przyjazne dla planety. To jednak można zmienić. Zamiast kupować, zrób swój własny proszek do prania, kostki do zmywarki czy do toalety. Nie zajmuje to dużo czasu, jest lepsze dla środowiska, nie kłuje też w portfel tak bardzo, jak mogłoby się wydawać.

Spis treści

Jeśli szukasz niedrogiej, przyjaznej dla planety alternatywy dla kupowanych w sklepie naturalnych detergentów, pierwszym krokiem jest przyjrzenie się, czego używasz do sprzątania. Naturalne detergenty są świetne, ale mogą być drogie, a korporacyjny „greenwashing” sprawia, że trudno jest określić, które detergenty są naprawdę ekologiczne, a które są takie tylko z nazwy.

Jak zrobić proszek do prania?

Potrzebujemy:

  • 1 kostkę organicznego mydła/mydła kastylijskiego (najbardziej popularne są Dr Bronner’s), które ścieramy,
  • 1 szklankę sody oczyszczonej do prania,
  • 1 szklankę boraksu,
  • opcjonalnie możemy dodać również 1 szklankę zwykłej sody oczyszczonej.

Wszystkie składniki mieszamy ze sobą. Domowy detergent przechowujemy w zamkniętym pojemniku. Używamy 1-2 łyżki na każde pranie.

Domowe kapsułki do zmywarki

Składniki:

  • 1 szklanka sody oczyszczonej,
  • 1/2 szklanki nadwęglanu sodu,
  • 1/4 szklanki kwasku cytrynowego,
  • sok z połowy cytryny,
  • kilka kropel olejku z drzewa herbacianego.

Wymieszaj w misce sodę oczyszczoną, nadwęglan sodu i kwasek cytrynowy. Dodaj sok z cytryny i pozwól mieszance się zagotować. Dodaj krople olejku z drzewa herbacianego. Dokładnie wymieszaj łyżką. Przełóż pastę do silikonowej tacki na kostki lodu. Odstaw na 24 godziny. Odwróć tackę na kostki lodu do góry dnem i wypchnij każdą tabletkę. Przechowuj je w szczelnie zamkniętym słoiku. Podczas przygotowywania tabletek należy założyć gumowe rękawice, aby uniknąć podrażnień skóry.

Kostki do toalety, które zrobisz sam/a

Składniki:

  • 1 i 1/3 szklanki sody oczyszczonej,
  • 1/2 szklanki kwasku cytrynowego,
  • 1 łyżeczka wody,
  • ulubiony olejek eteryczny.

Do przygotowania potrzebna będzie też forma silikonowa na kostki lodu, butelka z rozpylaczem. W misce wymieszaj sodę oczyszczoną i kwasek cytrynowy. W butelce z rozpylaczem wymieszaj wodę i olejki eteryczne. Rozpyl mieszankę wody i oleju na sodę oczyszczoną i kwasek cytrynowy. Mieszaj, aż wszystko będzie wilgotne. Mieszanina powinna przypominać trochę wilgotny piasek. Jeśli jest zbyt kruche, dodawaj odrobinę więcej wody. Powstałą masę umieść w formie na kostki i odłóż do stwardnienia na kilka godzin. Przechowuj w słoiku.

Przepis na płyn do mycia naczyń

Potrzebne będą:

  • 1/2 szklanki ciepłej wody destylowanej,
  • 1 szklanka uniwersalnego, skoncentrowanego płynu do czyszczenia,
  • 1/2 szklanki białego octu,
  • 1 łyżka olejku eterycznego,
  • 2 łyżeczki soli – opcjonalnie.

W misce łączymy wodę i ocet. Dodajemy płyn do czyszczenia, następnie olejek eteryczny. Jeśli mieszanina wydaje się rzadka, dodajemy sól, mieszamy i sprawdzamy gęstość. Wlewamy do dozownika i myjemy naczynia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

m
mielniczekk
ja tam roombe wysylam do zmywania podlogi samą wodą i też brudno nie mam
G
Gość
Sprzątam głównie wodą z octem, jedynie do mycia podłóg używam dedykowanego płynu do braavy, żeby na drewnopodobnym gresie nie było smug.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro