Smaki i zapachy lata? Słodkie truskawki, soczyste pomidory () i intensywna lawenda. Zwłaszcza ta ostatnia kojarzy nam się częściej z kosmetykami, czasem jako dodatek w kuchni, ale tak naprawdę lawenda ma dużo więcej zastosowań poza mydłem. Jej właściwości przeciwzapalne i antyseptyczne sprawiają, że warto mieć ją w domu.
Uprawa lawendy jest stosunkowo łatwa. Preferuje przepuszczalną, piaszczystą glebę i dużo słońca, jest w stanie przetrwać bez wody długi czas, więc susza nie jest jej straszna. Dodatkowo, warto też wiedzieć, jak przycinać lawendę, żeby móc czerpać z niej jak najwięcej korzyści.
Sposoby na wykorzystanie lawendy w domu i w ogrodzie
Mydło lawendowe
Mydło z lawendą to jeden z najpopularniejszych produktów do kupienia, ale który możemy też zrobić samodzielnie w domu. Potrzebujemy: 180 gram bazy mydlanej bezzapachowej, 15 kropli olejku lawendowego, 2 łyżki suszonych kwiatów lawendy.
Napełnij garnek wodą do połowy i umieść na nim metalową miskę. Doprowadź wodę do wrzenia, następnie umieć pokruszone na kawałki mydło w misce. Zmniejsz ogień, aby mydło topiło się powoli. Zdejmij z ognia, dodaj olejek i suszone kwiaty. Dokładnie wymieszaj i przelej do foremek. Odstaw na godzinę, aby mydło ponownie stwardniało.
Odstraszaj szkodniki z ogrodu
Chociaż nam zapach lawendy może sprawiać przyjemność, wiele szkodników po prostu go nie znosi. Lawenda nieźle sobie radzi z mszycami i mrówkami. Lawenda świetnie chroni róże, czy cebule w związku z czym może być dobrą rośliną towarzyszącą. Najlepiej więc sadzić lawendę wokół granicy ogrodu lub w pobliżu zagrożonych miejsc.
Saszetki na mole
Ulubiony sweter z małymi dziurkami? Nikt tego nie lubi, a kupne środki na mole często pachną specyficznie i to niezbyt przyjemnie. Jeśli masz lawendę w ogrodzie, to nie musisz nic kupować, walkę z molami podejmij od razu. Małe woreczki z materiału (które możesz zrobić np. ze starych koszul flanelowych) wypełnij suszoną lawendą i włóż je do szafy, wrzuć też do szuflad. Zapach odstraszy mole i sprawi, że ubrania będą pięknie pachnieć.
Olejek eteryczny
Olejki eteryczne to skoncentrowane ekstrakty roślinne. Mogą być stosowane w aromaterapii, poprawy zdrowia czy stosowane miejscowo na skórę w różnych przypadkach. Olejki eteryczne mogą, m.in.:
- poprawić nastrój,
- zredukować stres,
- poprawić jakość snu,
- zmniejszyć stan zapalny.
Ten z lawendy dobrze działa na uspokojenie i sen. Oto jak go zrobisz:
Spray na sen
Lawenda jest dobrze znana ze swojego kojącego działania. Aby przenieść się w krainę snów, zrób domowy lawendowy spray. Lekko spryskaj nim poduszki i prześcieradła. Potrzebujesz do tego: 1 szklankę destylowanej wody, 3 łyżki wódki, 20 kropli olejku eterycznego z lawendy. Połącz wszystko w butelce z rozpylaczem i śpij słodko.
Lawendowa sól do kąpieli
Jeśli lubisz wziąć od czasu do czasu relaksującą kąpiel, możesz zrobić domowe bomby do kąpieli lub lawendową sól. Wystarczy połączyć filiżankę soli Epsom z ¼ filiżanki suszonych pąków lawendy. Dobrze mieszamy i przechowujemy w szczelnie zamkniętym pojemniku (nie w łazience, gdzie jest wilgotno). Magnez zawarty w soli Epsom i kojąca lawenda ukoją do snu w mgnieniu oka i dadzą wytchnienie po stresującym dniu.
Błyskawiczne ciastka z lawendą
Te ciastka robi się błyskawicznie i równie szybko znikają z talerza. Wystarczy mieć 1 arkusz ciasta francuskiego, pół łyżeczki suszonej lawendy, 2 jabłka, 2 łyżki miodu, łyżkę soku z cytryny i lawendę do ozdoby.
Ciasto kroimy na mniejsze części, np. kwadraty. Piekarnik rozgrzewamy do 180 st. C. Jabłka obieramy, kroimy na mniejsze kawałki. Wkładamy do rondla, podlewamy odrobiną wody i smażymy aż zmiękną, ale wciąż pozostaną w kawałkach. Dodajemy lawendę, cytrynę i miód. Smażymy jeszcze 5 minut. Jabłka przekładamy na wycięte kwadraty z ciasta francuskiego, posypujemy jeszcze odrobiną lawendy i pieczemy 15 minut. Prosty deser gotowy.
Herbata lawendowa
Na relaks po długim dniu. Wystarczy 1 lub 2 łyżeczki (w zależności jak intensywny napar chcemy uzyskać) suszonej lawendy zalać szklanką wrzątku. Odstawiamy na 5 minut, odcedzamy i pijemy. Można dodać miodu do smaku.
Lawendowa lemoniada
To może być orzeźwiający hit tego lata! Przygotuj małą filiżankę świeżych kwiatów lawendy (dobrze opłukanych) lub 1 łyżkę suszonych, ¾ szklanki cukru, 2 szklanki wrzącej wody, 1 szklankę soku z cytryny, 2 szklanki zimne wody. Do ozdoby: plasterki cytryny, pomarańczy i gałązki świeżej lawendy.
Obskub kwiatki z gałązek i wsyp do miski (lub wsyp od razu suszone), zasyp cukrem i wymieszaj delikatnie rękami. Następnie cukier lawendowy zalej wrzącą wodą i mieszaj, aż cukier się rozpuści. Przykryj i odstaw na kilka godzin (nie mniej niż 1). Odcedź syrop, przelej do dzbanka. Dodaj sok z cytryny i zimną wodę. Wrzuć kostki lodu, plasterki cytrusów i świeżą lawendę. Lawendowa lemoniada jest gotowa.
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?