Polska razem z Niemcami szukają sposobu, by wspomóc Ukrainę w eksporcie zbóż. Kowalczyk: Mamy pełną zgodność poglądów

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Szefowie resortów rolnictwa Polski i Niemiec wyrazili chęć dalszych spotkań i rozmów o wzajemnej współpracy
Szefowie resortów rolnictwa Polski i Niemiec wyrazili chęć dalszych spotkań i rozmów o wzajemnej współpracy MRiRW
- W kwestiach pomocy Ukrainie mamy pełną zgodność poglądów - zapewnia Henryk Kowalczyk, wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi po rozmowie z goszczącym w Polsce niemieckim ministrem wyżywienia i rolnictwa Cem Özdemirem. Zgodność dotyczy wsparcia Ukrainy oraz produkcji opartej na ochronie klimatu, ale przy jednoczesnym uwzględnianiu bezpieczeństwa żywnościowego.

– Głównym tematem naszych rozmów było to, jak wspomóc Ukrainę w eksporcie zbóż – relacjonował podczas konferencji prasowej wicepremier Henryk Kowalczyk. Rozmowy polsko-niemieckie trwały od wczoraj. - Przedstawiłem panu ministrowi problemy, z jakimi się borykamy i na jaką pomoc możemy liczyć. Pan minister doskonale rozumie sytuację bezpieczeństwa żywnościowego Ukrainy. Nasze rozmowy przebiegały jednomyślnie.

Polski i Niemiecki minister rozmawiali o rolnictwie

Kowalczyk podkreślał pełną zgodność poglądów w kwestiach pomocy Ukrainie. Minister Niemiec zwracał uwagę na trudność przewozu zbóż bez możliwości transportowania go na statkach. Podnosił temat wywozu zboża z Ukrainy, uchronienie go przed rozkradaniem przez Rosję oraz opróżnienie silosów przed kolejnymi zbiorami.

Kolejnym z tematów rozmów polsko-niemieckich były kwestie związane z oceną Planów Strategicznych na lata 2023–2027. - Wymieniliśmy się poglądami co do wdrażania Europejskiego Zielonego Ładu - mówił polski wicepremier.

Ministrowie zgodzili się, że ważne są zagadnienia dotyczące ochrony środowiska i klimatu, ale niezwykle istotne są także kwestie bezpieczeństwa żywnościowego.

Kowalczyk: - Chcemy, aby nasza współpraca była bardzo ścisła. Polska, jak i Niemcy mają bardzo dużą wymianę art. rolno-spożywczych. Możemy wzajemnie się ubogacać i wymieniać doświadczeniami.

Ministrowie poruszyli zagadnienie znakowania żywności i ASF. Kowalczyk: - Jesteśmy na różnych etapach, Polska ma już wypracowane modele działania. Najważniejszym celem dla nas to bioasekuracja.

Wicepremier Henryk Kowalczyk zwrócił uwagę na wspólną opinię i podejście do żywności importowanej spoza Unii Europejskiej. – Znakowanie żywności jest bardzo ważne, gdyż muszą być zachowane warunki konkurencji dla europejskich rolników, a żywność spoza UE często produkowana jest bez wymogów obowiązujących w UE, a także na gruntach wylesionych.

Wicepremier poinformował również o możliwościach współpracy w zakresie walki z ASF i możliwości skorzystania z polskich doświadczeń w zwalczaniu tej choroby.

Minister wyżywienia i rolnictwa Niemiec Cem Özdemir podkreślił, że wspólnie z wicepremierem Kowalczykiem mają wiele wspólnych opinii i stanowisk. Dodał także, że potępia agresję Rosji na Ukrainę i zaoferował szeroką pomoc w rozwiązywaniu problemów związanych eksportem zboża z Ukrainy. Zwrócił przy tym uwagę, że każda trasa alternatywna jest drugim lub trzecim sposobem, a najważniejszy jest eksport poprzez porty.

Minister Cem Özdemir poinformował ponadto, że zaprosił ukraińskiego ministra rolnictwa na szczyt G7 w Stuttgarcie.

Szefowie resortów rolnictwa Polski i Niemiec wyrazili również chęć dalszych spotkań i rozmów o wzajemnej współpracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro