– Głównym tematem naszych rozmów było to, jak wspomóc Ukrainę w eksporcie zbóż – relacjonował podczas konferencji prasowej wicepremier Henryk Kowalczyk. Rozmowy polsko-niemieckie trwały od wczoraj. - Przedstawiłem panu ministrowi problemy, z jakimi się borykamy i na jaką pomoc możemy liczyć. Pan minister doskonale rozumie sytuację bezpieczeństwa żywnościowego Ukrainy. Nasze rozmowy przebiegały jednomyślnie.
Polski i Niemiecki minister rozmawiali o rolnictwie
Kowalczyk podkreślał pełną zgodność poglądów w kwestiach pomocy Ukrainie. Minister Niemiec zwracał uwagę na trudność przewozu zbóż bez możliwości transportowania go na statkach. Podnosił temat wywozu zboża z Ukrainy, uchronienie go przed rozkradaniem przez Rosję oraz opróżnienie silosów przed kolejnymi zbiorami.
Kolejnym z tematów rozmów polsko-niemieckich były kwestie związane z oceną Planów Strategicznych na lata 2023–2027. - Wymieniliśmy się poglądami co do wdrażania Europejskiego Zielonego Ładu - mówił polski wicepremier.
Ministrowie zgodzili się, że ważne są zagadnienia dotyczące ochrony środowiska i klimatu, ale niezwykle istotne są także kwestie bezpieczeństwa żywnościowego.
Kowalczyk: - Chcemy, aby nasza współpraca była bardzo ścisła. Polska, jak i Niemcy mają bardzo dużą wymianę art. rolno-spożywczych. Możemy wzajemnie się ubogacać i wymieniać doświadczeniami.
Ministrowie poruszyli zagadnienie znakowania żywności i ASF. Kowalczyk: - Jesteśmy na różnych etapach, Polska ma już wypracowane modele działania. Najważniejszym celem dla nas to bioasekuracja.
Wicepremier Henryk Kowalczyk zwrócił uwagę na wspólną opinię i podejście do żywności importowanej spoza Unii Europejskiej. – Znakowanie żywności jest bardzo ważne, gdyż muszą być zachowane warunki konkurencji dla europejskich rolników, a żywność spoza UE często produkowana jest bez wymogów obowiązujących w UE, a także na gruntach wylesionych.
Wicepremier poinformował również o możliwościach współpracy w zakresie walki z ASF i możliwości skorzystania z polskich doświadczeń w zwalczaniu tej choroby.
Minister wyżywienia i rolnictwa Niemiec Cem Özdemir podkreślił, że wspólnie z wicepremierem Kowalczykiem mają wiele wspólnych opinii i stanowisk. Dodał także, że potępia agresję Rosji na Ukrainę i zaoferował szeroką pomoc w rozwiązywaniu problemów związanych eksportem zboża z Ukrainy. Zwrócił przy tym uwagę, że każda trasa alternatywna jest drugim lub trzecim sposobem, a najważniejszy jest eksport poprzez porty.
Minister Cem Özdemir poinformował ponadto, że zaprosił ukraińskiego ministra rolnictwa na szczyt G7 w Stuttgarcie.
Szefowie resortów rolnictwa Polski i Niemiec wyrazili również chęć dalszych spotkań i rozmów o wzajemnej współpracy.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

JBL Quantum 300 (QUANTUM300CZ)
Najważniejsze cechy: nowoczesny wygląd idealne dla…
kup teraz

Xiaomi Mi LED TV P1 32"
Mi TV P1 32” cala Ekran 32” cala HD Matryca LED Łą…
kup teraz

Loewe bild i.48 dr+
MADE IN GERMANYWyprodukowany w NiemczechModele bil…
kup teraz

Apple MacBook Air 13,6"/M2/8GB/256GB/macOS (MLY33ZEAUS)
MacBook AirTurbodopalany chipem M2.Nowy dizajn. Tu…