Ponad połowa Polaków chciałaby żyć tak, aby nie produkować odpadów. Z pomocą przychodzą im kawiarenki naprawcze

OPRAC.:
Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
Ponad połowa Polaków chce żyć tak, aby nie produkować odpadów. Pomóc w tym mają kawiarenki naprawcze.
Ponad połowa Polaków chce żyć tak, aby nie produkować odpadów. Pomóc w tym mają kawiarenki naprawcze. Pixabay
Aż 52 proc. Polaków deklaruje, że chciałoby wdrożyć w swoim życiu zasady zero-waste, czyli bez generowania odpadów. Wielu z nich dostrzega jednak przeszkody w postaci braku wsparcia systemowego. Jedna czwarta badanych zwraca uwagę na wysoki koszt takiego życia oraz brak wystarczającej wiedzy na ten temat.

W odpowiedzi na sygnalizowaną przez respondentów potrzebę zwiększenia wiedzy i kompetencji jako główną barierę braku angażowania się w trendy ekologiczne w miastach, Fundacja Veolia Polska opracowała raport zatytułowany "Naprawiacze świata". Objaśnia on najnowsze trendy społeczne, zmieniające życie w miastach w obliczu wyzwań wynikających ze zmian klimatu, pozwalające miastom i ich mieszkańcom funkcjonować w sposób zrównoważony i harmonijny.

Czytaj też: Jak żyć zgodnie z ideą zero waste? Poznaj podstawowe zasady i zdrową granicę nurtu

Raport zawiera analizę 10 kluczowych trendów, do których należą:

  • Zwiększanie retencji wody w miastach;
  • Zazielenianie miast;
  • Sąsiedzkie sprzątanie;
  • Kawiarenki naprawcze;
  • Zorganizowane dzielenie się przedmiotami i rzeczami używanymi w dzielniach i giveboxach;
  • Świadome zakupy i ograniczanie konsumpcji;
  • Dieta planetarna – rezygnacja lub ograniczanie mięsa i cukru;
  • Walka z marnowaniem jedzenia;
  • Zrównoważony transport miejski (ze szczególnym uwzględnieniem pieszych);
  • Aktywizm zero-waste

Trendy te pokazują zmiany w obszarach troski o środowisko naturalne, świadomych zmianach w stylu życia i nawykach oraz dbałości o relacje międzyludzkie.

- Za trzydzieści lat w miastach będzie żyć dwie trzecie populacji świata. Dlatego to właśnie one odczują najdotkliwiej konsekwencje zmian klimatu – mówi Izabela Rakuć-Kochaniak, Prezes Zarządu Fundacji Veolia Polska, Dyrektor ds. CSR Veolia Energia Polska. - Skuteczne przeciwdziałanie niekorzystnym zmianom klimatycznym wymaga od nas wszystkich natychmiastowego działania, głębokich i długofalowych zmian społecznych i gospodarczych. Nasz raport to źródło inspiracji i praktycznej wiedzy dla tych wszystkich, którzy chcą włączyć się w wysiłki na rzecz ratowania klimatu i podnoszenia jakości życia mieszkańców miast.

Bez produkcji odpadów dzięki kawiarenkom naprawczym

Badania zostały przeprowadzone przez instytut badawczy SW Research w lipcu 2022 roku. Stanowią one diagnozę świadomości i postaw Polaków wobec trendów ekologicznych. Punktem wyjścia do przeprowadzenia badań była chęć analizy ruchu kawiarenek naprawczych, które Fundacja Veolia Polska wspiera od 2019 roku w ramach programu NaprawiaMY z Veolią.

– Nie chcemy epatować zagrożeniami, które niekiedy wydają się zbyt abstrakcyjne, aby się im przeciwstawiać - stwierdza Izabela Rakuć-Kochaniak. - Punktem wyjścia naszej refleksji był przykład wspaniałych ludzi, którzy angażują się w ruch kawiarenek naprawczych w ramach naszego programu. Nazwaliśmy ich “naprawiaczami świata”, bo na co dzień starają się naprawić nie tylko przedmioty, ale także relacje międzyludzkie.

Program powstał jako zaplecze a zarazem inspiracja ruchu kawiarenek naprawczych w Polsce. Jego celem jest systemowe wsparcie innowacji społecznych opartych na idei zero waste. Zainicjowany przez Fundację Veolia Polska, ma charakter grantowy i dotychczas pomógł w utworzeniu 16 kawiarenek naprawczych w 9 miastach Polski.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Obserwuj nas także na Google News

Dziś dawny zajazd „Pod Kaczorem” w Piotrowie Pierwszym to ruiny, które straszą od 2015 roku, kiedy to doszło do wielkiego pożaru.Zobacz zdjęcia --->10 najtańszych domów na sprzedaż w Wielkopolsce

Ten zajazd-widmo w Wielkopolsce kryje mroczne tajemnice. Roz...

Życie w zgodzie z naturą zaczyna się od małych kroków. Na początek warto wybierać ekologiczne zamienniki przedmiotów codziennego użytku. Sprawdź, jak być bardziej eko>>>

Ekologiczne zamienniki produktów wykonanych z tworzyw sztucz...

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ponad połowa Polaków chciałaby żyć tak, aby nie produkować odpadów. Z pomocą przychodzą im kawiarenki naprawcze - Głos Wielkopolski