Powiatowe Święto Plonów w Łoniowie. Piękne widowisko i super zabawa z zespołami "Teraz My" i "Daj to głośniej" [ZDJĘCIA]

Klaudia Tajs
Po prezentacji wieńców komisja konkursowa wybrała najpiękniejszy wieniec, który będzie reprezentował powiat sandomierski na Wojewódzkim Święcie Plonów, które odbędzie  się w niedzielę, 12 września w Kielcach. Decyzją jury tytuł ten przypadł gospodarzom wydarzenia, czyli gminie Łoniów. Winiec wiły panie z Koła Gospodyń Wiejskich Łoniowianki, które nie kryły radości z wygranej.
Po prezentacji wieńców komisja konkursowa wybrała najpiękniejszy wieniec, który będzie reprezentował powiat sandomierski na Wojewódzkim Święcie Plonów, które odbędzie się w niedzielę, 12 września w Kielcach. Decyzją jury tytuł ten przypadł gospodarzom wydarzenia, czyli gminie Łoniów. Winiec wiły panie z Koła Gospodyń Wiejskich Łoniowianki, które nie kryły radości z wygranej. Klaudia Tajs
- Obiecuję dzielić tak chleb, aby żadnemu mieszkańcowi, naszemu powiatu tego chleba nigdy nie brakowało - powiedział Marcin Piwnik, sandomierski starosta podczas Powiatowego Święta Plonów w Łoniowie. Podczas dożynek wybrano najpiękniejszy wieniec przygotowany przed delegacje wieńcowe z poszczególnych gmin. Na wojewódzkie Święto Plonów, które odbędzie się w niedzielę 12 września, w Kielcach pojedzie wieniec wykonany przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich Łoniowianki z Łoniowa.

Tegoroczne święto plonów w Łoniowie rozpoczęła msza dziękczynna dożynkowa w kościele świętego Mikołaja w Łoniowie, na którą delegacje wieńcowe i licznie przybyli goście przeszli w barwnym korowodzie.

Po mszy korowód przeszedł na plac przed sceną plenerową Gminnego Ośrodka Kultury w Łoniowie, gdzie delegacje poszczególnych gmin z powiatu sandomierskiego prezentowały swoje wieńce. Wieńce przygotowały gminy: Samborzec, Klimontów, Sandomierz, Zawichost, Łoniów, Koprzywnica, Dwikozy. Wieniec zaprezentowały także panie z Koła Gospodyń Wiejskich Chwałowianki w Chwałkach, w gminie Obrazów.

Gospodarzami tegorocznych dożynek byli rolnicy reprezentujący gminę Dwikozy i Łoniów. Małgorzata Chmiel ze Starych Kichar w gminie Dwikozy, która wspólnie z mężem prowadzi gospodarstwo o powierzchni 11 hektarów, w tym siedem hektarów sadów oraz Krzysztof Mazur ze Świniar Starych w gminie Łoniów, który od 1996 roku prowadzi 22 hektarowe gospodarstwo rolne z naciskiem na uprawę porzeczki czarnej i czerwonej.

Gospodarze uroczyście przekazali symboliczny bochen chleba na ręce starosty Marcina Piwnika i wójta Łoniowa Szymona Kołacza, który mówił o znaczeniu dożynek. - Od małego dziecka pamiętam jaka ciężka praca była na roli - mówił Szymon Kołacz.- Teraz jest lżej, bo maszyny za nas pracę wykonują, ale dalej w tym rolnictwie ona jest ciężka. Dlatego dożynki były podziękowaniem, za to, że chleb się urodził, za to, że to zboże zebraliśmy.

Po prezentacji wieńców komisja konkursowa wybrała najpiękniejszy wieniec, który będzie reprezentował powiat sandomierski na Wojewódzkim Święcie Plonów, które odbędzie się w niedzielę, 12 września w Kielcach. Decyzją jury tytuł ten przypadł gospodarzom wydarzenia, czyli gminie Łoniów. Winiec wiły panie z Koła Gospodyń Wiejskich Łoniowianki, które nie kryły radości z wygranej. - Bardzo się cieszymy, tym bardziej, że jest to dla nas ogromne zaskoczenie, ponieważ dwa lata temu wzięłyśmy udział w dożynkach, wygrałyśmy i byłyśmy w zeszłym roku w Warszawie - przypomniała Małgorzata Kalinowska. - Para prezydencka wyróżniła nas za wieniec. Dlatego jesteśmy i szczęśliwe i dumne, ze możemy reprezentować naszą, własną gminę i cały powiat.

Gospodarzami tegorocznych dożynek byli rolnicy reprezentujący gminę Dwikozy i Łoniów.

Małgorzata Chmiel ze Starych Kichar w gminie Dwikozy, która wspólnie z mężem prowadzi gospodarstwo o powierzchni 11 hektarów, w tym siedem hektarów sadów.

Krzysztof Mazur ze Świniar Starych w gminie Łoniów, który od 1996 roku prowadzi 22 hektarowe gospodarstwo rolne z naciskiem na uprawę porzeczki czarnej i czerwonej.

Pozostałe delegacje wieńcowe zostały wyróżnione i nagrodzone przez starostę i przewodniczącego Rady Powiatu.

Dożynkom towarzyszyła wystawa sprzętu rolniczego, stanowisk instytucji okołorolniczych i kół łowieckich. Do stoiska zapraszało wojsko i pracownicy warsztatów terapii zajęciowej w Piotrowicach. Do stoisk na wiejskie przysmaki i ciasta zapraszały delegacje poszczególnych gmin i kół gospodyń wiejskich. Podczas wydarzenia prowadzono także zbiórkę na rzecz Bartusia Przychodzkiego z Sandomierza.

O muzyczną oprawę podczas dożynek zadbała Alicja Śmielak oraz zespoły “Gorzyczany”, “Teraz My” oraz “Daj To Głośniej”. Przygrywała także Orkiestra Dęta z miejscowości Męciny koło Nowego Sącza.

Powiatowe Święto Plonów w Łoniowie zakończył pokaz sztucznych ogni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Powiatowe Święto Plonów w Łoniowie. Piękne widowisko i super zabawa z zespołami "Teraz My" i "Daj to głośniej" [ZDJĘCIA] - Echo Dnia Świętokrzyskie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.