Praca ze zwierzętami bywa śmiertelnie niebezpieczna. Zginął 61-letni rolnik. Jak pracować bykami, końmi czy stadem kóz?

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
W otworach drzwiowych pomieszczeń gospodarskich nie powinno być progów, które mogą łatwo prowadzić do potknięcia, mówi o tym Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 sierpnia 2017 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze zwierząt gospodarskich.
W otworach drzwiowych pomieszczeń gospodarskich nie powinno być progów, które mogą łatwo prowadzić do potknięcia, mówi o tym Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 sierpnia 2017 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze zwierząt gospodarskich. pixabay.com/Ralphs_Fotos
Podczas pracy przy zwierzętach byki zaatakowały 61-letniego rolnika w Trzebuchowie, wielkopolskiej wsi. Stratowany mężczyzna zginął. Najspokojniejsza krowa, byk, który zna swojego opiekuna czy stłuczone świnie mogą się spłoszyć, zadziała instynkt, a wówczas krok od tragedii. Przykładów nie brakuje, podają je policja czy Państwowa Inspekcja Pracy. To właśnie PIP oraz KRUS wyliczają zasady bezpiecznej pracy ze zwierzętami gospodarskimi.

Spis treści

Byk poturbował rolnika. Praca ze zwierzętami bywa bardzo niebezpieczna

Tragiczne doniesienia z 20 stycznia z Trzebuchowa nie są niestety odosobnionym przypadkiem. Rolnik podczas zapinania krowie łańcucha został ubodzony rogiem, doznał złamania żebra. Kolejna rolniczka w czasie przypinania łańcucha została przygnieciona przez krowy, w wyniku czego doznała urazów głowy i złamania obojczyka. To już przykłady Państwowe Inspekcji Pracy.

Latem ubiegłego roku byk ugodził rogiem 32-letniego rolnika z województwa mazowieckiego. Mocno krwawiącego mężczyznę znalazł na podwórku brat. Miesiąc później, w sierpniu w województwie podkarpackim doszło do śmiertelnego wypadku również z udziałem byka. Zmarł poturbowany 44-letni pracownik sezonowy, donosiła policja.

Z danych Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wynika, że rocznie ok. 2 tysięcy osób doznaje urazu podczas pracy ze zwierzętami, a kilka traci życie.

Wypadki w rolnictwie z udziałem zwierząt. Dlaczego do nich dochodzi?

Najczęstsze przyczyny niebezpiecznych zdarzeń podczas pracy przy obsłudze zwierząt gospodarskich to według KRUS:

  • reakcja zwierząt na nieznane bodźce i otoczenie (podejście do zwierząt bez uprzedzenia, hałas, ból, strach);
  • narowistość i agresja zwierząt;
  • niewłaściwy sposób obsługi;
  • nieodpowiednie warunki bytowania (nadmierne zagęszczenie, brak dostępu do wody i paszy oraz wybiegów);
  • infrastruktura nieprzystosowana do profilu produkcji i obsady zwierząt (brak korytarzy paszowych, ogrodzeń, ciasnota);
  • nieprawidłowe metody poskramiania;
  • wady konstrukcyjne budynków (niezabezpieczone otwory zrzutowe, studzienki i kanały gnojowe).

BHP w obsłudze zwierząt gospodarskich, czyli jak uniknąć wypadku

Łagodny temperament zwierzęcia to nie wszystko, aby praca była bezpieczna. „Łatwość obsługi zależy przede wszystkim od intensywności i częstotliwości kontaktów zwierzęcia z człowiekiem”, przypomina PIP.

Krowa, stado kóz czy grupa świń może wystraszyć się w niespodziewanym momencie i ruszyć w ucieczkę. Nawet oswojone zwierzęta reagują w ten sposób, gdy nagle w ich polu widzenia pojawi się nieznany obiekt, który traktowany jest przez nie jako zagrożenie lub wówczas, gdy znajdują się w nowym otoczeniu.

PIP: Bydło może szybko przyzwyczaić się do procedr obojętnych i często powtarzanych. Nigdy jednak nie tolerują zabiegów niekorzystnych, powodujących silny ból. Reagują wówczas agresywnie nawet w stosunku do opiekunów, których dobrze znają.

Zasady bezpiecznej pracy przy zwierzętach:

  • zasygnalizuj zwierzęciu głosem swoją obecność,
  • nie pal tytoniu w obecnoci zwierzęcia,
  • nie podejmuj obsługi po spożyciu alkoholu,
  • dbaj o dobrostan zwierząt i zabezpieczenie stanowisk/pomieszczeń utrzymania zwierząt,
  • zadbaj o odpowiedni ubiór roboczy,
  • zadbaj o prawidłowe poskromienie lub unieruchomienie bydła.
  • dbaj o porządek w pomieszczaniach inwentarskich,
  • bądź zdecydowany, ale spokojny i ostrożny.

Przyczyną wypadków spowodowanych przez zwierzęta bywa nieostrożność lub lekkomyślność obsługujących, wskazuje PIP. Na przykład konie to zwierzęta płochliwe i nerwowe. Inspekcja pracy radzi, by w sytuacji, gdy koń kładzie uszy, wciska ogon między nogi i szczerzy zęby, nie ryzykujmy podchodzenia. Gdy wchodzimy do stanowiska, pozwólmy koniowi obwąchać się.

  • Do zwierząt szczególnie niebezpiecznych zalicza się ogiery i buhaje ze względu na swój temperament i rozmiary.
  • Buhaj powinien być przeprowadzany wyłącznie na sztywnym drążku zamocowanym do kółka nosowego.
  • Świnie to bardzo inteligentne zwierzęta i szybko uczą się, jak otwierać niedostatecznie zabezpieczone zamknięcia.
  • Najlepiej, gdyby zwierzęta obsługiwały te same osoby, szczególnie w przypadku buhajów.
  • Przy obsłudze buhajów w wieku powyżej roku nie powinny pracować kobiety i młodociani oraz osoby słabe fizycznie i niepełnosprawne.
  • Do prowadzenia krów należy używać łańcuchów, linek i powrozów, które w razie szarpnięcia przez zwierzę nie spowodują okaleczenia rąk lub innych urazów.

KRUS: Świadomość zagrożeń i znajomość zachowań zwierząt, zaspokojenie ich potrzeb bytowych, przyjazne nastawienie obsługującego, powtarzalność czynności podczas codziennej obsługi ograniczają ryzyko niebezpiecznych zdarzeń, które kończą się dotkliwymi urazami, stresem i stratą czasu.

Więcej: Bezpieczna obsługa zwierząt, poradnik KRUS
Bezpieczna obsługa zwierząt, poradnik PIP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera