Rolnicy chcą zmian w kontrolach gospodarstw, powiadomienia powinny być wcześniej. Dwa dni na przygotowanie się to mało

Katarzyna Zawada
Opracowanie:
Czy rolnicy mogą spodziewać się zmian w informowaniu o kontrolach?
Czy rolnicy mogą spodziewać się zmian w informowaniu o kontrolach? pixabay.com/giallopudding/zdjęcie ilustracyjne
Krajowa Rada Izb Rolniczych jeszcze w listopadzie zwróciła się do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o modyfikacje w systemie powiadamiania o kontrolach w gospodarstwie. Zdaniem branży, rolnicy powinny o nich wiedzieć w momencie wytypowania. Obecnie wielu z nich dowiaduje się o wizycie nawet dwa dni przed. Czy jest szansa na zmianę?

Spis treści

Od dłuższego czasu rolnicy wskazują, że za późno dowiadują się o planowanej w ich gospodarstwie kontroli. Izby rolnicze zwróciły się więc z apelem o wprowadzenie procedur, które ustalą czas informowania o wizycie – najlepiej w momencie, gdy dana osoba została wytypowana już w Centrali.

Jest to kłopotliwe z wielu powodów, choćby planowanych przez nich dużo wcześniej absencjach w gospodarstwie lub ważnych pracach polowych, wskazuje Wielkopolska Izba Rolnicza.

Nie będzie zmian w informacji o kontrolach

W odpowiedzi na wniosek, ARiMR wskazała, że nie planuje modyfikacji zasad powiadamiania rolnika o kontrolach. To, w jaki sposób przekazywane są informacje, wynika z obowiązujących aktów prawnych i kilkuletnich doświadczeń w realizacji takiego procesu.

Agencja dodała, że chodzi o zapis w art. 103 ust. 4 ustawy o Planie Strategicznym dla WPR na lata 2023-2027: Czynności kontrolne mogą być zapowiedziane, pod warunkiem że nie koliduje to z ich celem lub skutecznością. Zapowiedzenia dokonuje się z wyprzedzeniem ograniczonym do niezbędnego minimum i nieprzekraczającym 14 dni. W przypadku kontroli na miejscu odnoszących się do zwierząt zapowiedzenie nie przekracza 48 godzin.

Warto wspomnieć, że rolnik powiadamiany jest zawsze, gdy jego obecność jest niezbędna przy kontroli, np. do wskazania dokumentacji, zweryfikowania wymogów, czy też stanu posiadanych maszyn. ARiMR uzależnia powiadomienie i jego czas od rodzaju i zakresu kontroli, a także faktu, czy nie zagraża celowi.

ARiMR uwzględnia zdanie rolników

Jeśli jest to w zgodzie z przepisami prawa, pracownicy Agencji mogą uwzględnić sezonowość pracy rolnika, a także jego prośby o dostosowanie dogodnego terminu. Sam gospodarz może też pisemnie upoważnić osobę trzecią do uczestnictwa w czynnościach. Jak wskazano w odpowiedzi, powiadomienie może mieć formę telefoniczną lub osobistą, a taka informacja jest odnotowana w raporcie z kontroli.

W tym roku została wprowadzona nowość w zakresie dopłat – ekoschematy. Ze względu na zmiany przepisów wzrosła liczba rolników, którzy dostają powiadomienia o kontroli. Wynika to z konieczności pozyskania dokumentacji, m.in. rejestru zabiegów agrotechnicznych i planów nawozowych.

Źródła: KRIR, WIR

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro