Rolnik: - Cukrownia w Chełmży przerabia także buraki ze Szwecji, nasze czekają i tracą na jakości!

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
Buraki cukrowe, z plantacji w Kujawsko-Pomorskiem, leżące na pryzmach jesienią, były w dobrej kondycji...
Buraki cukrowe, z plantacji w Kujawsko-Pomorskiem, leżące na pryzmach jesienią, były w dobrej kondycji... Lucyna Talaśka-Klich
Buraki leżące w pryzmach na polach wyglądają coraz gorzej. - Im później trafią do przerobu w cukrowni Chełmża, tym więcej stracimy - mówią oburzeni rolnicy. - Powinniśmy dostać rekompensaty!

Spis treści

- Aż przykro patrzeć na buraki gnijące na pryzmach - alarmuje rolnik z pow. chełmińskiego. - Cukrownia w Chełmży przerabia również buraki, które przypłynęły ze Szwecji, ale to nie powinno odbywać się kosztem polskich plantatorów!

Związkowcy zamierzają interweniować, bo rolnicy są rozżaleni

- Rolnicy są rozżaleni, że kampania się przedłuża - mówi Kazimierz Kurzyński, prezes Związku Plantatorów Buraka Cukrowego przy Nordzucker Polska S.A. w Mełnie. - Będziemy na ten temat rozmawiać z zarządem cukrowni, by ci plantatorzy, którzy muszą czekać dłużej na odbiór, nie stracili na jakości.

Szef związku dodaje, że plantatorzy otrzymali informację o problemach jednej z cukrowni w Szwecji (eksplozja kotła głównego) i rozumieją tę trudną sytuację. Nie chcą jednak, w związku z tym, że cukrownia w Chełmży musi przerobić także buraki ze Szwecji, stracić na jakości plonu. Bo to przekłada się na cenę.

Rolnik twierdzi, że sporo straci na późniejszym odbiorze buraków

- Liczyłem na odbiór moich buraków 10-11 grudnia (tak wynikało z informacji na portalu, bo od czasu pandemii głównie w ten sposób otrzymujemy informacje z Nordzucker), a stało się to dopiero w nocy z 7 na 8 stycznia - skarży się rolnik z pow. świeckiego. - Na pewno dużo na tym stracę, bo policzono mi średnio aż 26% odpadów, a podczas wcześniejszego odbioru jesienią było to 6-8%! Kolega, którego buraki odebrali niedawno, dowiedział się, że ma ponad 30% zanieczyszczeń! W dodatku niektórych buraków już nie chcą, bo są kiepskiej jakości i robią łaskę, gdy je odbiorą. Jak można tak traktować plantatorów?!

- Widziałem, że niektóre buraki leżące na pryzmach nie wyglądają już dobrze – dodaje Kazimierz Kurzyński. - Wcześniej było prawdopodobne, że kampania w chełmżyńskiej cukrowni zakończy się w połowie stycznia, teraz – gdy trzeba przerobić także buraki ze Szwecji – zapewne się ona przedłuży. Nie możemy jednak zapominać o tym, że ostatni sezon był wyjątkowy, bo wielu rolników zwiększało powierzchnię upraw buraków cukrowych. Całego surowca od razu przerobić nie można, więc to również wydłużyło kampanię.

To też może Cię zainteresować

- Będziemy wspierać, jako krajowy związek, działania związków regionalnych – mówi Krzysztof Nykiel, prezes Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego. - Kampania została wydłużona nie z winy rolników!

Planowane zakończenie kampanii to koniec stycznia

Marcin Lechowski, prezes Nordzucker Polska S.A.: „Nordzucker Polska jest w trakcie kampanii cukrowniczej w obu fabrykach, w Chełmży i w Opalenicy. Jeśli chodzi o cukrownię w Chełmży, to mamy odebranych od plantatorów 93% wszystkich zaplanowanych buraków do przerobienia. Planowane zakończenie kampanii to koniec stycznia”.

Na pełne wyjaśnienia prezesa Lechowskiego czekaliśmy od 5 stycznia do 10 stycznia. Zadaliśmy pytanie dotyczące także ewentualnych rekompensat dla rolników, ale w tej sprawie nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rolnik: - Cukrownia w Chełmży przerabia także buraki ze Szwecji, nasze czekają i tracą na jakości! - Gazeta Pomorska