Spis treści
Odważni czy zdesperowani? Szczerze szukający uczucia czy popularności? Nowocześni czy zacofani? Bogaci czy biedni? Oglądając jedynie programy telewizyjne, trudno uzyskać jednoznaczny obraz polskiego rolnika. Zresztą jak w każdej innej branży, zróżnicowanie jest ogromne. Czytając komentarze po emisji kolejnych odcinków, tym trudniej wskazać odpowiedź.
Rolnik szuka żony już od 10 sezonów
Rolnik bohaterem rozrywkowego programu telewizyjnego stał się wraz z pierwszym odcinkiem Rolnik szuka żony. Polska wersja amerykańskiego formatu Farmer Wants a Wife swoją premierę miała jesienią 2014 roku, a właściwie 21 maja, kiedy to wyemitowano odcinek zerowy, zachęcający do zgłoszeń kandydatki na żony.
Wówczas poznaliśmy 8 mężczyzn, z których 5 stało się uczestnikami 1. edycji: Paweł, Adam, Grzesiek, Stanisław, Zbyszek.
Kluczowym elementem decydującym o zakwalifikowaniu się do programu jest liczba otrzymanych listów. Rolnicy i rolniczki (z czasem pojawiły się kobiety) cieszący się największym zainteresowaniem, znajdą się w programie, poznają kandydatki i kandydatów.
Nie każdy zdobędzie się na pełną otwartość i pokazanie prawdziwego lub prawdziwej siebie przed kamerą, która peszy. Mimo to za sprawą programu Rolnik szuka żony zawartych zostało już szereg małżeństw, na świat przyszły dzieci.
Od początku prowadzącą jest Marta Manowska. Jesienią 2023 roku, dokładnie od 17 września TVP o godz. 21:15 zacznie pokazywać 10. sezon.
Marta Manowska w rozmowie z shownews.pl mówi o tej edycji tak:
Mamy pierwszy raz taką sytuację, że są dwie dziewczyny poszukujące miłości. Tak jeszcze nigdy się nie zdarzyło. Mieliśmy już bohaterki w programie, ale nigdy nie dwie. Są one bardzo silne. Na pewno osiągnęły duży sukces życiowy i zrobiły dużą karierę zawodową, ale odczuwają braki w prywatnym życiu. Mamy fajną osobę, która ma ponad 40 lat - to bardzo ciekawy człowiek, bardzo energetyczny. Jest też bardzo fajny młody chłopak, którego w cudowny sposób wsparła rodzina. Mamy też takiego przystojniaka, który jest też ciepłym i dobrym człowiekiem i będą się serca damskie roztapiać.
Rolnicy. Podlasie, czyli Gienek, Andrzej i Emilka
Znacznie spokojniej i zgodnie z codziennym rytmem toczy się życie w kolejnych odcinkach programu Rolnicy. Podlasie. Na show stawia nowy program w polskiej telewizji, Super Rolnicy. Usatysfakcjonowani mogą być fani koni mechanicznych i rywalizacji. O tym drugim programie nieco później.
Od 2019 roku stacja Fokus TV realizuje swój autorski program Rolnicy. Podlasie. Nowe odcinki pojawiają się w niedziele o godz. 20:00. Gienek i Andrzej z Plutycz czy Emilka i jej Ranczo Laszki stali się ulubieńcami widzów. To oczywiście tylko część rolników, których pracę i codzienne zmagania można śledzić na ekranach telewizorów.
Producenci programu w opisie serialu podkreślają, że dzisiaj rolnik musi być nie tylko hodowcą, ale też mechanikiem, ekonomem, księgowym, biologiem i w pewnym zakresie weterynarzem. Uprawa roślin wymaga nie tylko wiedzy na temat wzrostu roślin i różnorodności odmian, ale również ogromnego nakładu pracy, którą trzeba wykonać w ściśle określonym czasie.
Już w opisie zaznaczono wielobarwność Podlasia, jako regionu krzyżujących się kultur i religii, ludzi kochających ziemię, którą przejęli po rodzicach lub dziadkach.
Rolnicy. Tak się żyje u nas na wsi
Swoją propozycję programu poświęconego rolnikom ma również Polsat. Rolnicy. Tak się żyje u nas na ws to format emitowany w czwartek o godz. 22:30. Twórcy tej realizacji piszą:
Takie czynności jak żniwa, dożynki, wykopki, zbiór owoców, zasiewy, dojenie krów, czy przygotowania gospodarstw do zimy wyznaczają naszym bohaterom rytm ich życia. W programie pokazujemy harmonijne przenikanie się światów człowieka i natury. Bohaterami serialu są ludzie, którzy żyją z pracy własnych rąk, korzystając ze wszystkich dobrodziejstw, jakie niesie ze sobą uprawa ziemi i hodowla zwierząt.
Kamera towarzyszy gospodarzom podczas codziennych obowiązków związanych z prowadzeniem gospodarstwa.
Serial to również portret polskiej wsi, pełnej przepięknych krajobrazów i fascynującej przyrody. To seria dokumentalna pełna pogody ducha, dobrego humoru, niestroniąca od refleksji i wzruszeń. Sielankowy charakter programu przenosi widzów w świat pełen harmonii, pracy ludzkich rąk i ludzkiej życzliwości. Dzięki niemu mieszkańcy wielkich, betonowych miast mają okazję choć na chwilę przenieść się w fascynujący świat natury.
Super Rolnicy z rywalizacją zaradności i szybkości
Super Rolnicy, nowość 2023 roku, emitowany w TTV w soboty o 22:00. Premierę miał 2 września. Jak piszą producenci, to program, w którym szybkie traktory i wszechstronni rolnicy udowadniają, że efektowne wyścigi nie muszą odbywać się tylko na torach Formuły 1. Uczestnicy walczą o tytuł najszybszego i najbardziej zaradnego rolnika. „Super Rolnicy” to polska wersja brytyjskiego formatu „The Fast and Farmer(ish)”.
Na starcie nowego formatu TTV pojawiło się 6 dwuosobowych drużyn. Konkurencje, w których się zmierzą, będą wymagały od nich i ich maszyn szybkości, sprytu i niezawodnej współpracy.
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?