Spis treści
Papryka dla smaku i zdrowia
Papryka jest źródłem wielu cennych witamin i minerałów. Szczególnie osoby z chorobami serca, układu kostnego i problemami z cukrzycą powinny sięgać po warzywo. Można spotkać różne kolory i różne odmiany. W Polsce najpopularniejsza jest papryka słodka, spożywa się jednak również ostre wersje.
Spożywana z umiarem papryka jest na ogół dobrze tolerowana. Należy jednak pamiętać, że niektóre osoby mają uczulenie na to warzywo i nie powinny go spożywać. Jest ono niewskazane także w przypadku alergii krzyżowej, gdy organizm reaguje na jego białko tak samo, jak na określone, uczulające daną osobę pyłki, pisze Anna Rokicka-Żuk, stronazdrowia.pl.
To, czy papryka jest czerwona, żółta lub zielona, zależy od momentu zerwania. Im ciemniejszy odcień, tym bardziej dojrzałe warzywo. Zielona, przez to, że trafiła do sprzedaży nim całkowicie dojrzała, ma charakterystyczny gorzki posmak. Każdy rodzaj można wykorzystać na różne sposoby w kuchni. Aromatyczne leczo, faszerówki, baza do zupy lub sosu – to tylko część pomysłów na obiad.
Ceny papryki na początku sezonu
Za sprawą upraw tunelowych i importu z papryką mamy styczność przez cały rok. Najlepiej jednak kupować krajowe warzywo z krzaczka w sierpniu i we wrześniu. Gdy jest szczyt sezonu, ceny nie są tak drastyczne. Wielu klientów zwraca uwagę, że w tym roku stawki za kilogram nie budzą szoku, zwłaszcza za paprykę czerwoną.
Na rynku w Broniszach papryka czerwona w hurcie kosztuje od 4 do 6 zł/kg, tak samo żółta, za zieloną trzeba zapłacić od 3 do 4,5 zł/kg. Na straganach ceny są różne i zależą od regionu. W Radomiu jeden ze sprzedawców ma czerwoną paprykę w cenie 5,80 zł/kg, w Łodzi była już widziana za 9 zł/kg, w Warszawie za 10 zł/kg.
W marketach w okresie sezonowym paprykę często można znaleźć po przecenie. W jednej z sieci do 27 sierpnia wraz z kartą warzywo upolujemy za 3,99 zł/kg. Podobną kwotę oferuje inna sieć, gdzie wcześniej cena regularna wynosiła 8,99 zł. Także u lokalnych rolników wiele warzyw i owoców sprzedawanych jest taniej. Warto przejrzeć oferty w sieci, być może nie trzeba daleko jechać, aby zjeść tanio i świeżo. Na Podlasiu producent papryki czerwonej o grubej skórce wystawia ją za 8 zł/kg, podobnie w Małopolsce, w Wielkopolsce za kilogram zapłacimy 6 zł, a w jednej ze świętokrzyskich wsi nawet 5 zł/kg.