Sezon na jagody trwa. W cukierniach i piekarniach są też jagodzianki. Cena zależna od wielkości i składu. Ile kosztuje letnia bułka?

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Jagody to jeden z letnich przysmaków, sprawdzą się przy farszach do pierogów, deserach, a także wypiekach. Ile kosztuje nadziana jagodzianka na początku sezonu?
Jagody to jeden z letnich przysmaków, sprawdzą się przy farszach do pierogów, deserach, a także wypiekach. Ile kosztuje nadziana jagodzianka na początku sezonu? Dawid Łukasik/Polska Press
Rozpoczął się sezon na jagody, świeże owoce widać na bazarach i przy drogach. Ceny za litr nie są małe, ale warto pamiętać, że szczyt sprzedaży dopiero przed nami. Uwielbiamy pierogi z jagodami, desery pełne ciemnych kulek i jagodzianki. Te ostatnie wkroczyły do piekarni i cukierni. Ile trzeba zapłacić za słodki wypiek?

Spis treści

Tyle kosztują jagody w sezonie

Lato obradza wieloma przysmakami. Pojawiają się młode warzywa, pierwsze grzyby, a także gama soczystych owoców. Od tygodni stoiska zalewają truskawki, maliny, widać już słoiki z jagodami. Wielu zbieraczy próbuje sprzedać smakołyki przy drogach, pojawia się też sporo ofert w sieci.

Oferują gotowe zbiory albo proponują zbieranie jagód leśnych na zamówienie. Zazwyczaj kosztuje to od 17 do 25 zł za litrowy słoik. Dla wielu zbieraczy to sposób na zarobienie całkiem pokaźnej sumy, jeśli sezon sprzyja, pisze Agata Wodzień-Nowak, strefaagro.pl.

Zbieranie jagód w lasach. Czy można za to dostać mandat?

W Polsce można zbierać jagody w lasach państwowych, ale na pewnych zasadach. Po pierwsze, nie można niszczyć przyrody. Po drugie, tereny muszą być dozwolone, zabrania się zbiorów w rezerwatach lub parkach narodowych. Leśnicy przypominają też, że mandat można dostać za używanie sprzętów, np. maszynek, które podczas pracy mogą zniszczyć krzewy i leśne runo.

Zbieranie jagód może się opłacać, trzeba jednak pamiętać, że samowolka kończy się mandatem. Aby handlować zbiorami, należy posiadać atest, bezpłatnie wydają go inspekcje sanitarne. Do rejestru nie muszą wpisywać się osoby, które pozyskują leśne dary na własne potrzeby.

Jagody to cenne bogactwo witamin

Jagody powinny znaleźć się w naszej diecie, mają mnóstwo właściwości zdrowotnych. „Poprawiają pamięć i koncentrację, obniżają ciśnienie krwi i zmniejszają ryzyko zawału serca”, informuje stronazdrowia.pl. Kupione owoce należy przemyć, na tych prosto z lasu mogą znajdować się pasożyty – tasiemce bąblowce, wywołujące groźną chorobę bąblowicę.

Jagodzianki w sprzedaży. Cena zależna od składu i ilości owoców

W obliczu wysokiej inflacji trzeba liczyć się z tym, że wiele produktów podrożało. Nie tylko owoce, warzywa, mięso, ale także mąka czy cukier. Nie ma więc co liczyć, że stawki nagle zmaleją do tych, które były kilka lat temu. Dziś sami producenci przyznają, że koszty produkcji poszły w górę.

Wielu Polakom lato kojarzy się z owocowymi deserami. Tarty, torciki czy gorące drożdżówki szybko znikają z pater. W tym gronie przez kilka tygodni królują jagodzianki. Nadziane bułki w sezonie są chętnie kupowane. Ile kosztują? Patrząc na ceny samych owoców i produktów potrzebnych do ciasta - nie mało. Co istotne, jagodzianka jagodziance nierówna.

- W mojej piekarni jagodzianka to tak naprawdę bułka z dżemem, a nie z prawdziwymi jagodami – mówi Agnieszka z Podlasia.

- Prawdziwe jagodzianki to robiła moja babcia, po brzegi wypełnione owocami, bez żadnych ulepszaczy – dodaje Barbara z Mazowsza.

Sezon na jagody dopiero się zaczął, wypieków przybywa. Obecnie rozstrzał cenowy jest dość spory. Niektóre jagodzianki kosztują 5 zł, niektóre ok. 10 zł, są też takie z ceną ponad 20 zł. Wszystko zależy od wagi i tego, czy w środku jest dżem, czy owoce.

Oto kilka ofert wkraczających na rynek jagodzianek:

  • Warszawa. Jagodzianki: duża 11.50 zł, jagodzianka średnia z kruszonką 8.90 zł.
  • Warszawa. Nadziane jagodzianki, 15 zł za sztukę.
  • Dąbrowa Górnicza. Przy zakupie dwóch jagodzianek, jedna po 8 zł. Cena standardowa - 11 zł.
  • Leżajsk. 12 zł/szt, pyszne i świeże.
  • Wrocław. 21 zł/szt.
  • Stara Miłosna. Zapraszamy dzisiaj na pyszne, świeżutkie i jeszcze ciepłe JAGODZIANKI, cena 14 zł/szt.
  • Borzęcin Duży. 8 zł/szt.
  • Sulejówek. 13 zł/szt.
  • Rzeszów. Średnie, okrągłe, pełne jagód jagodzianki. 12 zł/szt.
  • Dębe Wielkie. 4 zł/szt.
  • Warszawa. Pyszne jagodzianki po 6 zł za sztukę.
  • Warszawa. 7 zł/szt.
  • Częstochowa. 3 zł/szt.
od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera