Fasolka szparagowa czy luksusowa? Cena za kilogram wciąż wysoka, nie każdy skusi się teraz na smak letnich warzyw strączkowych

Katarzyna Zawada
Rozpoczyna się sezon na fasolkę szparagową. Czy zielona, czy żółta, zdecydowanie powinna znaleźć się w letnim menu.
Rozpoczyna się sezon na fasolkę szparagową. Czy zielona, czy żółta, zdecydowanie powinna znaleźć się w letnim menu. pixabay.com/genniebee512
Lato oficjalnie się rozpoczęło, pogoda rozpieszcza promieniami słońca, a stragany zaczynają się uginać od sezonowych przysmaków. Wybór jest szeroki, od warzyw i owoców, po grzyby. Kilka lat temu siatki pełne zakupów były standardem, dziś ceny zmuszają klientów do rozsądnego gospodarowania budżetem. Zwłaszcza gdy za kilogram niektórych produktów trzeba zapłacić kilkanaście złotych, czasem więcej. Ostatnio sporo emocji budzą stawki za fasolkę szparagową. Ile kosztuje ten przysmak?

Spis treści

Dlaczego warto spożywać fasolkę szparagową?

Jak lato, to truskawki, czereśnie, młode ziemniaki, bób – lista naturalnych przekąsek jest bogata. Wielu dołączy do niej fasolkę szparagową. Żółta, zielona, gotowana, pieczona, podana z bułką tartą lub jako baza do zupy-kremu. Pomysłów na wykorzystanie strączków nie brakuje. Młodsza fasolka gotuje się szybciej, wielu zwraca uwagę na jej walory smakowe. Warzywo dostarcza wielu witamin i minerałów, ma także mało kalorii.

Polecana jest szczególnie dla osób na diecie wegańskiej i wegetariańskiej, ponieważ jest źródłem cennego białka. Fasolka szparagowa jest niskokaloryczna — w 100 g produktu znajduje się ok. 31 kcal, informuje Katarzyna Puczyńska z serwisu stronakuchni.pl.

Przygotowanie fasolki w znacznej ilości może być czasochłonne. Jak ułatwić sobie pracę? Zobacz genialny trik:

Fasolka szparagowa to pyszny i zdrowy dodatek do obiadu. Kliknij galerię i dowiedz się, jak ją przygotować.

Jak ugotować fasolkę szparagową? Zdradzamy prosty trik, dzię...

Tyle kosztuje kilogram fasolki szparagowej na początku sezonu

Smakuje wybornie, ale czy każdego na nią stać? Pod koniec czerwca, a więc na początku sezonu, ceny nie są jeszcze na miarę każdego polskiego portfela. W jednej z sieci dyskontów kilogram polskich strączków kosztuje niecałe 40 zł, warto jednak mieć na uwadze, że co rusz wkraczają promocje – od 19 do 21 czerwca fasolkę można kupić za 16,99 zł/kg. W innym sklepie stała cena nie przekracza 30 zł/kg, przy promocji kilogram można upolować za niecałe 18 zł. Z kolei w hurcie (według danych za 21.06.2023) na rynku w Broniszach cena waha się od 16 do 20 zł/kg.

Na straganach co sprzedawca, to inna cena. Oto kilka aktualnych ofert z różnych miejscowości:

  • Łódź – 18 zł/kg,
  • Kalisz – 15 zł/kg,
  • Wrocław – 19 zł/kg,
  • Gorzów Wielkopolski – 18 zł/kg,
  • Garwolin – 25 zł/kg,
  • Niepołomice – 22 zł/kg,
  • Mikołów – 21,5 zł/kg,
  • Lubań – 19,90 zł/kg.

Początki sezonu na dany owoc lub warzywo mają to do siebie, że windują ceny. Dopiero gdy danego produktu będzie więcej i nastąpi szczyt sprzedaży, stawka automatycznie pójdzie w dół. Na to też czekają klienci w przypadku fasolki szparagowej. Teraz droga, za kilka tygodni będzie bardziej przystępna dla większości bazarowych gości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro