Siła wyższa i nadzwyczajne okoliczności w ramach PROW 2014-2020. Kiedy rolnik nie musi zwracać pomocy?

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Beneficjent zobowiązany jest dowieść wystąpienia niezależnego od niego zdarzenia. Mogą to być dokumenty, zeznania, opinie lub protokoły oszacowania szkód.
Beneficjent zobowiązany jest dowieść wystąpienia niezależnego od niego zdarzenia. Mogą to być dokumenty, zeznania, opinie lub protokoły oszacowania szkód. pixabay.com/Alois_Wonaschuetz/zdjęcie ilustracyjne
Wiele grup producentów rolnych skarży się obecnie na trudną sytuację. Rosną ceny środków do produkcji rolnej, zwłaszcza nawozów, na problemy narzekają też hodowcy świń. Jednym z programów dopłat, który ma pomóc poprawić wyniki gospodarcze wśród rolników jest „Modernizacja gospodarstw rolnych”, prowadzony w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Część operacji rusza pod koniec marca. Beneficjenci PROW muszą podjąć określone zadania, w przypadku braku ich realizacji, pomoc podlega zwrotowi. Wyjątkami są pojęcia "siły wyższej” i „nadzwyczajnych okoliczności”. Na czym polegają? Kiedy rolnik może być zwolniony z wykonania zobowiązań?

Marzec 2022 to dla branży rolniczej czas najciekawszych tegorocznych naborów na dopłaty. W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 można dostać pomoc, która nie tylko utrzyma gospodarstwo przy życiu, ale pomoże je odpowiednio rozwinąć i zmodernizować.

Rosną ceny nawozów. Niepokój wśród rolników

Wzrosty cen nawozów oraz trudna sytuacja na rynku trzody chlewnej niepokoją środowiska rolnicze. W tej sprawie Krajowa Rada Izb Rolniczych wystosowała pismo do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jak zapewnił resort, podjęto szereg działań mających ustabilizować rynek. Projekt rozporządzenia ws. pomocy na zakup określonych nawozów mineralnych jest gotowy, jego procedowanie jest jednak uzależnione od stanowiska Komisji Europejskiej w tym zakresie.

Ministerstwo podkreśliło, że jedną z form pomocy dla środowisk rolniczych jest wsparcie z PROW 2014-2020 w ramach operacji „Modernizacja gospodarstw rolnych”.

- Pomoc jest kierowana do gospodarstw o określonej wielkości ekonomicznej, które chcą wprowadzać zmiany, w wyniku których poprawi się ich konkurencyjność i rentowność. Pomoc jest udzielana w określonych obszarach (m.in. rozwój produkcji prosiąt, rozwój produkcji mleka krowiego, rozwój produkcji bydła mięsnego). Realizacja operacji ma doprowadzić do wzrostu wartości dodanej brutto w gospodarstwie, w szczególności w wyniku racjonalizacji technologii produkcji lub wprowadzenia innowacji, zmiany profilu produkcji lub skali produkcji, poprawy jakości produkcji lub zwiększenia wartości dodanej produktu – wskazuje MRiRW w odpowiedzi na apel KRIR.

Otrzymujesz pomoc z PROW? Musisz zapewnić trwałość operacji

Każdy, kto otrzymał wsparcie na modernizację gospodarstw w ramach PROW jest zobowiązany do zapewnienia trwałości operacji w okresie 5 lat od momentu wypłacenia płatności końcowej.

- To zobowiązanie dotyczy wszystkich operacji obejmujących inwestycje w infrastrukturę lub inwestycje produkcyjne wspieranych z europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych UE (EFSI), które działają w ramach wspólnych ram – czytamy w piśmie.

Czym są siła wyższa i nadzwyczajne okoliczności?

Jeśli beneficjent nie spełnia zobowiązań zapewniających trwałość operacji w danym okresie, musi zwrócić pomoc. Są jednak przypadki, gdy nie trzeba oddawać wypłaconych pieniędzy, a określają to przypadki działania siły wyższej i nadzwyczajnych okoliczności. Ministerstwo rolnictwa określa siłę wyższą jako nieprzewidywalne okoliczności niezależne od podmiotu, który je zgłasza i których skutków nie dało się uniknąć, mimo zachowania staranności. Ustalanie, czy dane zdarzenie kwalifikuje się jako siła wyższa opiera się o konkretne przesłanki.

Według Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypadki działania siły wyższej lub wystąpienia nadzwyczajnych okoliczności obejmują:

 • śmierć beneficjenta,
 • długoterminową niezdolność beneficjenta do wykonywania zawodu,
 • poważną klęskę żywiołową powodującą duże szkody w gospodarstwie rolnym,
 • zniszczenie w wyniku wypadku budynków inwentarskich w gospodarstwie rolnym,
 • chorobę epizootyczną lub chorobę roślin dotykającą, odpowiednio, cały inwentarz żywy lub uprawy należące do beneficjenta lub część tego inwentarza lub upraw,
 • wywłaszczenie całego lub dużej części gospodarstwa rolnego, jeśli takiego wywłaszczenia nie można było przewidzieć w dniu złożenia wniosku.

Każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie. Wśród okoliczności nadzwyczajnych wymienia się także:

 • zniszczenie upraw przez dzikie zwierzęta,
 • zniszczenie upraw w wyniku niekorzystnych warunków atmosferycznych takich jak np. susza, gradobicie, powódź, mróz, piorun, osuwiska ziemi, zalanie na skutek opadów atmosferycznych,
 • zniszczenie upraw lub płodach rolnych spowodowanych pożarem,
 • wystąpienie organizmów kwarantannowych,
 • tymczasowe aresztowanie beneficjenta.

Jak udowodnić siłę wyższą lub nadzwyczajne okoliczności?

Beneficjent zobowiązany jest dowieść wystąpienia niezależnego od niego zdarzenia. Mogą to być dokumenty, zeznania, opinie lub protokoły oszacowania szkód.

CZYTAJ WIĘCEJ: SIŁA WYŻSZA I NADZWYCZAJNE OKOLICZNOŚCI

- Przypadki siły wyższej zgłasza się właściwemu organowi wraz z odpowiednimi dowodami wymaganymi przez właściwy organ, w ciągu 15 dni roboczych od dnia, w którym beneficjent lub upoważniona przez niego osoba są w stanie dokonać tej czynności. W przypadku operacji typu „Modernizacja gospodarstw rolnych” PROW 2014-2020 wniosek zawierający opis sprawy wraz z uzasadnieniem oraz niezbędnymi dokumentami, jeżeli Beneficjent jest już w ich posiadaniu, składa się w ARiMR – uzasadnia MRiRW na wniosek KRIR.

Źródło: MRiRW, ARiMR, KRIR

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera