Stawki dopłat bezpośrednich 2023 - znamy decydujący kurs euro. Oto szacowane kwoty do hektara gruntów i zwierząt

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Wpływ na wysokość unijnych dopłat będzie miał także rodzaj prowadzonej produkcji (Polska będzie stosowała dobrowolne wsparcie związane z produkcją), a także rodzaj praktyki w ramach schematów na rzecz klimatu, środowiska i dobrostanu zwierząt (tzw. ekoschematy), które są dobrowolne dla rolników.
Wpływ na wysokość unijnych dopłat będzie miał także rodzaj prowadzonej produkcji (Polska będzie stosowała dobrowolne wsparcie związane z produkcją), a także rodzaj praktyki w ramach schematów na rzecz klimatu, środowiska i dobrostanu zwierząt (tzw. ekoschematy), które są dobrowolne dla rolników.
Jakie będą stawki dopłat w 2023 roku? Trwa wyczekiwanie na ogłoszenie kwot na podstawie kursu euro z końca września. Sam kurs jest o 22 grosze niższy od ubiegłorocznego. W dopłatach pojawiło się sporo zmian, a to za sprawą między innymi ekoschematów. Co z wysokością dopłat? Będą niższe czy wyższe? Ministerstwo rolnictwo jeszcze w październiku poprzedniego roku postanowiło wyjaśnić tę kwestię. Znane są szacowane kwoty podane w euro. Sam kurs unijnej walut będzie podstawą przeliczenia puli pieniędzy.

Spis treści

Kurs euro zdecyduje o wysokości dopłat bezpośrednich

Stawki płatności za dany rok są określane w rozporządzeniach Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na podstawie kursu euro z 30 września, ogłaszane przez Europejski Bank Centralny. Od 4 września kurs gwałtownie wzrósł o 20 groszy z niskiego 4,46 zł. Nadal jest jednak niższy od ubiegłorocznego.

W piątek 29 września EBC wskazuje kurs: EUR 1 = PLN 4.6283. To wiążący kurs dla obliczenia stawek, ponieważ mamy ostatni dzień roboczy miesiąca, 30 września przypada w tym roku w sobotę.

W poprzednich latach kurs z 30 września:

 • 2022 - 4,8483 zł za 1 EUR
 • 2021 - 4,6197 zł za 1 EUR
 • 2020 - 4,5462 zł za 1 EUR
 • 2019 - 4,3782 zł za 1 EUR
 • 2018 - 4,2774 zł za 1 EUR
 • 2017 - 4,3042 zł za 1 EUR
 • 2016 - 4,3192 zł za 1 EUR
 • 2015 - 4,2448 zł za 1 EUR

Jednocześnie trzeba pamiętać o tym, że pula przeznaczona na płatności bezpośrednia jest wyższa od poprzedniej. 17 326 mld euro ma trafić z budżetu środków europejskich na płatności bezpośrednie – ponadto, w ramach systemu płatności bezpośrednich realizowane będzie przejściowe wsparcie krajowe.

Całkowita pula pieniędzy przeznaczonych na płatności bezpośrednie i przejściowe wsparcie krajowe za 2022 r. wynosiła ok. 16,96 mld złotych (o ok. 1,32 mld zł więcej niż w 2021 r.).

Dopłaty dla rolników 2023-2027 będą wyższe czy niższe od dotychczasowych?

Wchodzimy w nową unijną perspektywę 2023-2027, a wraz z nią nowe rozdanie, zasady i garść nowości. Wiele z form wsparcia, m.in. tego bezpośredniego będzie kontynuowanych. Do zmian należy dodanie kilku interwencji o nazwie ekoschematy.

Wielkopolska Izba Rolnicza już zimą zachęcała producentów rolnych do zdobywania wiedzy z zakresu nowej perspektywy finansowania. Wyjaśnia dlaczego:

Według naszych i innych ekspertów szacunków poziom dopłat dla gospodarstwa, które nie będzie wdrażało takich praktyk, spadnie do około 70% tego, co dzisiaj otrzymuje rolnik. Dodatkowo, wiele elementów tzw. zazielenienia, za które dzisiaj jest dopłata, przechodzi do „warunkowości”, gdzie brak spełnienia tych wymogów będzie skutkował potrąceniami i karami.

Ministerstwo rolnictwa przekonuje, że średnia wartość wsparcia bezpośredniego w Polsce w przeliczeniu na hektar będzie wzrastać w kolejnych latach. I tak według szacunków resortu w 2023 r. stawka płatności podstawowej w Polsce wyniesie ok. 116 EUR/ha, w kampanii 2022 było ok. 107 EUR/ha.

MRiRW: Według wyliczeń wysokość stawki płatności podstawowej w Polsce będzie zwiększała się z roku na rok, a w 2026 r. może wynieść ok. 120 EUR/ha. Jednocześnie przewiduje się, że suma stawki płatności podstawowej i średniej stawki ekoschematów (które zastąpiły płatność za zazielenienie) będzie zbliżona do sumy stawki JPO i płatności za zazielenienie (ok. 180 EUR/ha).

Szacowane stawki dopłat bezpośrednich w 2023 roku

Płatności bezpośrednie od 2023 roku to przede wszystkim kontynuacja instrumentów wsparcia realizowanych do tej pory. Będą zatem dopłaty dla młodych rolników, krów, pomidorów, buraków cukrowych czy truskawek. Pojawią się pewne zmiany w zakresie warunków kwalifikowalności.

Szacunkowe stawki jednostkowe poszczególnych płatności bezpośrednich w 2023 roku:

 • Podstawowe wsparcie dochodu (płatność podstawowa) 115,83 euro/ha
 • Uzupełniające redystrybucyjne wsparcie dochodu (płatność redystrybucyjna) 39,10 euro/ha
 • Uzupełniające wsparcie dochodu dla młodych rolników 60,57 euro/ha

Wsparcie dochodów związane z produkcją do

 • krów 94,94 euro/sztuka
 • młodego bydła 74,21 euro/sztuka
 • owiec 25,35 euro/sztuka
 • kóz 11,08 euro/sztuka
 • buraków cukrowych 300,75 euro/ha
 • chmielu 429 euro/ha
 • lnu 100,06 euro/ha
 • konopi włóknistych 29,03 euro/ha
 • pomidorów 550 euro/ha
 • truskawek 267,36 euro/ha
 • ziemniaków skrobiowych 245,41 euro/ha
 • roślin pastewnych 101,88 euro/ha
 • roślin strączkowych na nasiona 198,36 euro/ha

To oczywiście tylko i aż szacunki, ponieważ rzeczywista wysokość stawek w Polsce będzie określana tak, jak do tej pory, czyli co roku po zakończeniu naboru wniosków, na podstawie danych zadeklarowanych przez rolników i zweryfikowanych przez ARiMR.

Poza powyższymi płatności będą przysługiwały do ekoschematów, czyli schematów na rzecz klimatu, środowiska i dobrostanu zwierząt:

 • obszary z roślinami miododajnymi

 • prowadzenie produkcji roślinnej w systemie Integrowanej Produkcji Roślin

 • biologiczna ochrona upraw

 • retencjonowanie wody na trwałych użytkach zielonych

 • rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi:

 1. ekstensywne użytkowanie trwałych użytków zielonych z obsadą zwierząt
 2. międzyplony ozime lub wsiewki śródplonowe
 3. opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia
 4. zróżnicowana struktura upraw
 5. wymieszanie obornika na gruntach ornych w terminie 12 godzin od jego aplikacji
 6. stosowanie nawozów naturalnych płynnych innymi metodami niż rozbryzgowo
 7. uproszczone systemy upraw
 8. wymieszanie słomy z glebą
 • dobrostan zwierząt

Dopłaty mają być wyrównywane w UE, a stawki w Polsce będą rosły

W UE zawarto porozumienie, w ramach którego przyjęto mechanizm tzw. konwergencji zewnętrznej, który określa tempo i skalę wyrównywania płatności bezpośrednich pomiędzy państwami członkowskimi unii. W oparciu o ten mechanizm średnia wartość wsparcia bezpośredniego w Polsce w przeliczeniu na hektar będzie wzrastać w kolejnych latach.

Resort rolnictwa wylicza, że na wzrost płatności ma wpływ transfer środków między filarami Wspólnej Polityki Rolnej i przejściowe wsparcie krajowe (uzupełniająca płatność podstawowa oraz płatność niezwiązana do tytoniu).

Ministerstwo podkreśla, że wyrównanie płatności bezpośrednich było jednym z najważniejszych dla Polski postulatów związanych z perspektywą finansową 2021–2027, zarówno w ramach negocjacji dotyczących samych wieloletnich ram finansowych, jak i negocjacji dotyczących reformy Wspólnej Polityki Rolnej.

Święto sadów w Wierzchowicach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie