Szczury nie tylko w centrum Wrocławia. Ekolodzy mówią, żeby zostawić je w spokoju. Czy „pokojowe współżycie” z tymi gryzoniami ma sens?

Justyna Madan
Justyna Madan
Część ekologów jest za tym, aby zostawić szczury w spokoju. Jak to się jednak ma do tego, że gryzonie te przenoszą wiele poważnych chorób?
Część ekologów jest za tym, aby zostawić szczury w spokoju. Jak to się jednak ma do tego, że gryzonie te przenoszą wiele poważnych chorób? 123rf
Szczury opanowały nie tylko Wrocław, w którym przegłosowano niedawno dodatkową deratyzację w ścisłym centrum miasta. Gryzonie nie zadowalają się szperaniem w koszach na śmieci, postanowiły wtargnąć również do mieszkań. Nie jest to jedyne miasto, a nawet kraj, które zostało opanowane przez szczury. Podobny problem pojawił się niedawno w Paryżu. Zwierzęta rozmnożyły się w błyskawicznym tempie w związku ze strajkiem pracowników komunalnych w Paryżu przeciwko reformie emerytalnej, tony śmieci zalegają na stołecznych ulicach. Jak się okazuje, część środowisk ekologicznych sprzeciwia się tępieniu szczurów.

Spis treści

W obronie paryskich szczurów wystąpiło stowarzyszenie Paris Animaux Zoopolis (PAZ), które w połowie marca zorganizowało w stolicy happening w tej sprawie. Jego organizatorzy twierdzili, że nie ma on nic wspólnego ze strajkiem pracowników komunalnych w Paryżu i już wcześniej planowano wystąpić w obronie szczurów.

– Dziś przestrzeń miejska jest zarezerwowana wyłącznie dla człowieka. Musimy położyć kres tej antropocentrycznej koncepcji. Polityka separatyzmu prowadzona przez paryski ratusz w stosunku do szczurów, pomiędzy górą (tereny zielone) a dołem (kanały) jest niesprawiedliwa. Jakim prawem pozbawiamy niektóre zwierzęta wszelkiego dostępu do światła dziennego? – pytają aktywiści PAZ, cytowani przez „Le Figaro”.

Ekolodzy nie chcą trucia szczurów

PAZ jest za ograniczeniem populacji szczurów, jeśli jest to konieczne, ale sprzeciwia się ich truciu. W zamian sugerują stosowanie doustnych metod antykoncepcyjnych.

Z kolei założona w 2016 r. Partia Animalistów wzywa, aby „nie stygmatyzować” szczurów. – Szacuje się, że szczury zjadają kilka ton odpadów dziennie. Wbrew powszechnej opinii są one raczej atutem niż problemem w utrzymaniu higieny w miastach. Musimy zmienić paradygmat – twierdzi jedna z działaczek partii.

Według Geoffroya Boularda, mera jednej z paryskich dzielnic, władze miasta podchodzą zachowawczo do problemu szczurów, ponieważ nie chcą denerwować aktywistów. Pod koniec minionego tygodnia na paryskich ulicach zalegało 9,6 tys. ton śmieci.

Szczury to nie są nasi przyjaciele?

Jak zauważa „Le Figaro”, aktywiści ignorują dane o zagrożeniach, jakie mogą stanowić szczury dla człowieka.

– Należy pamiętać, że szczur pozostaje zagrożeniem dla zdrowia ludzi z powodu wielu chorób odzwierzęcych, które mogą być przenoszone przez jego egzopasożyty, odchody, ugryzienia i zadrapania. Mocz szczura może zanieczyszczać środowisko leptospirami; szczur jest głównym na świecie rezerwuarem leptospirozy, strasznej choroby dla osób narażonych na nią zawodowo (pracownicy kanalizacji) – twierdzi francuska Narodowa Akademia Medyczna.

Gryzonie mogą zarażać ludzi chorobami takimi jak:

  • hantawirus,
  • limfocytowa
  • zapalenie opon mózgowych,
  • leptospiroza,
  • histoplazmoza,
  • wścieklizna.

Mogą również służyć jako rezerwuary chorób przenoszonych przez nie ektopasożytów, takich jak dżuma, tyfus mysi i borelioza. Właśnie dlatego kontrola populacji szczurów jest niezwykle ważna. Jeśli ugryzie nas szczur, bardzo ważne jest, aby natychmiast zgłosić się do lekarza.

Nie tylko nasze zdrowie jest narażone przez te gryzonie. Lubią one przegryzać kable, zjadać nasze zapasy. Jeśli w gospodarstwie zauważymy jedynie pojedyncze zwierzęta, wystarczy rozstawić pułapki, pomoże też kot. Jeśli jednak szczurów jest więcej, konieczna będzie deratyzacja. Dlaczego to takie ważne?

Szczury rozmnażają się błyskawicznie. Ciąża trwa około 22 dni, samica rodzi nawet 7-8 razy w roku i za każdym razem może to być nawet 12 szczurzątek, które po około 3 miesiącach osiągają dojrzałość płciową i mogą się dalej rozmnażać.

Takie są domowe sposoby na wypłoszenie myszy i szczurów:

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera