Szybka pomoc suszowa, ale nie dla wszystkich

Redakcja
Rolnicy z woj. warmińsko-mazurskiego chcą, by zmienić kryterium rozdzielania pomocy suszowej
Rolnicy z woj. warmińsko-mazurskiego chcą, by zmienić kryterium rozdzielania pomocy suszowej
Już jutro – 15 października – ruszy wypłata pomocy suszowej. Wiadomo już, że rolnicy nie otrzymają maksymalnej stawki pomocy, czyli 800 zł/ha za owocujące drzewa i krzewy oraz 400 zł/ha za pozostałe uprawy. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie musiała zastosować współczynnik korygujący.

Tylko do Podlaskiego Oddziału Regionalnego ARiMR wpłynęło (łącznie z tymi przesłanymi pocztą) 31 193 wniosków o pomoc suszową. Natomiast poniesione przez rolników straty zostały wycenione łącznie na 85 mln zł. Tymczasem pula dla całego kraju wynosi 450 mln zł.

Natomiast wielu producentów mleka wciąż narzeka na to, że pomimo strat w gospodarstwie nie otrzymają pomocy. W minionym tygodniu właśnie z tego powodu rolnicy z woj. warmińsko-mazurskiego protestowali w Olsztynie (około sto osób przeszło spod siedziby Agencji Nieruchomości Rolnych pod Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki). Jak podkreślał Antoni Dąbrowski, jeden z uczestników protestu, wielu producentów mleka z tego regionu nie otrzyma pomocy szuszowej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w przypadku produkcji mieszanej – zwierzęcej i roślinnej straty suszowe (30 proc.) powinny dotyczyć obydwu działów produkcji. A produkcja mleka przecież jeszcze nie spadła, najgorzej będzie wówczas, gdy rolnikom zaczną się kończyć pasze. Wprawdzie ministerstwo zmieniło później tzw. kalkulator, umożliwiło uwzględnienie kosztów zakupu pasz oraz niskiej ceny mleka, ale problem w tym, że komisje nie zdążyły zaktualizować kalkulatora.

– Takiego bałaganu dawno nie było  – mówi Antoni Dąbrowski.  – Próba przeliczenia strat według nowego kalkulatora została podjęta zbyt późno.

 

On sam  zdążył dostarczyć protokół uwzględniający nowe wytyczne ostatniego dnia.

Rolnicy z województwa warmińsko-mazurskiego przekazali na ręce wojewody warmińsko-mazurskiego pismo, w którym domagają się od rządu:

  • zmiany kryterium udzielania pomocy poprzez odejście od progu 30 proc. strat w gospodarstwie
  • rozdzielenia pomocy na podstawie protokołów suszowych w przeliczeniu na 1 ha uszkodzonej uprawy rolnej w ramach pomocy de minimis;
  • zwiększenia nakładów na małą retencję wodną i gospodarkę wodną
  • bezwzględnego ujęcia wszystkich roślin uprawnych jako objętych  klęską suszy
  • umorzenia podatku rolnego za drugie półrocze 2015 roku przy jednoczesnej rekompensacie samorządom gminnym ze środków budżetu państwa
  • uruchomienia kredytów klęskowych z zerową stopą procentową. 

Barbara Kociakowska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Szybka pomoc suszowa, ale nie dla wszystkich - Gazeta Współczesna