Spis treści
Maj to miesiąc wzmożonego pylenia. Najwięcej uczuleń powodują pyłki traw
W większości przypadków pyłki wywołują katar, kichanie i łzawienie oczu. Na dłuższą metę te dolegliwości mogą być uciążliwe. Doświadczeni alergicy przed sezonem wiosennym uzbrajają się w medykamenty, które pomogą im przetrwać ten ciężki okres. Najgorszy jest maj, wtedy pyli najwięcej roślin.
Zmorą osób uczulonych są trawy. W Polsce znajdziemy kilkaset różnych odmian, uczula tylko kilka z nich, ale za to pylą na potęgę aż do lipca. Upalne dni niestety tylko sprzyjają alergenom, które osadzają się w powietrzu. Najlepiej na spacery wybierać się po deszczu lub burzy.
Nie tylko trawy pylą. Jak ograniczyć alergię?
Ponadto, objawy alergii mogą uaktywnić się przez pyłki zbóż, drzew i krzewów. Wśród nich są m.in. brzoza, dąb, sosna, pokrzywa, babka, a nawet zarodniki grzybów. W maju szczególnie widoczna jest sosna, pyłki widać jako suchy żółty nalot na przedmiotach, po deszczu jako warstwę na wielu akwenach. Mówi się, że reakcja na pyłki sosny to bardziej podrażnienie niż uczulenie.
Osoby uczulone na alergeny pyłku drzew, zwłaszcza brzozy, powinny unikać spożywania surowych owoców (jabłko, brzoskwinia) i warzyw (seler, marchew), jeżeli obserwowały u siebie objawy po pokarmach. Do tych objawów mogą należeć: pieczenie, świąd warg, języka, gardła, uczucie mrowienia w obrębie jamy ustnej, obrzęk – czytamy w komunikacie Katedry Toksykologii i Chorób Środowiskowych Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Jak dodaje Katedra, z każdym dniem pyłki traw wykazują tendencję wzrostową stężenia, w przypadku pyłku dębu, sosny jest ono średnie, dla brzozy, świerku, buka, jesionu oraz zarodników grzybów Cladosporium i Alternaria niskie. Prognozuje się wzrost stężenia pyłku traw i drzew iglastych, informują specjaliści.
Ograniczenie krzyżowych pokarmów pomoże w walce z męczącym katarem i zaczerwienieniem oczu. Warto pamiętać, że alergie na pyłki są sezonowe, a więc utrzymują się tylko w okresie pylenia roślin. Aby ograniczyć intensywność objawów, warto też unikać kontaktu z alergenami, stosować odpowiednie leki, osłaniać twarz i po przyjściu do domu kąpać się.
Zobacz, co może wywołać alergię sezonową. Te rośliny pylą w maju:
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?