Miedzian chroni rośliny przed chorobami. Nie przegap terminu pierwszych oprysków. Sprawdź, co to za środek, kiedy go stosować i na co pomaga

Katarzyna Józefowicz
Kędzierzawość liści to popularna choroba grzybowa drzew owocowych. W szczególności dotyka brzoskwinie, ale nie tylko. Przed nią oraz wieloma innymi chorobami roślin chronią opryski z preparatu na bazie miedzi, czyli miedzianu.
Kędzierzawość liści to popularna choroba grzybowa drzew owocowych. W szczególności dotyka brzoskwinie, ale nie tylko. Przed nią oraz wieloma innymi chorobami roślin chronią opryski z preparatu na bazie miedzi, czyli miedzianu. Katarzyna Laszczak
Miedzian to środek na bazie miedzi, który jest stosowany do oprysków roślin. Chroni przed chorobami grzybowym i bakteryjnymi drzewa owocowe oraz warzywa. Jest to środek dopuszczony do stosowania nawet w uprawach ekologicznych, ale jest też kilka rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę. Podpowiadamy, na jakie rośliny i przeciw jakim chorobom stosować miedzian, kiedy robić opryski i na co uważać.

Spis treści

Zalety miedzianu

Na rynku dostępnych jest wiele środków ochrony roślin, ale miedzian to preparat dość szczególny. Jest znany i stosowany od lat. Ma bardzo szeroki zakres działania, a na tle innych środków ochrony roślin wyróżnia się stosunkowo małą toksycznością, dlatego dopuszcza się jego wykorzystanie nawet w uprawach ekologicznych (okres karencji od oprysku do zbioru to zwykle ok. 7 dni). Organizmy szkodliwe rzadko się też na niego uodporniają.

Wady miedzianu. Na to zwróć uwagę

Niestety, mimo licznych zalet, miedzian ma też pewne wady. Wprawdzie jego stosownie nie wiąże się z tak poważnymi skutkami ubocznymi jak w przypadku wielu innych środków chemicznych, ale nadal pozostaje bardzo toksyczny dla organizmów wodnych (sugeruje się nawet wyznaczenie strefy ochronnej o szerokości 50-60 m od zbiorników wodnych, co pozwala ograniczyć skażenie wody), a w wyższym stężeniu jest szkodliwy także dla pszczół (nie należy stosować środka w okresie intensywnego oblotu pszczół i w pobliżu pożytków pszczelich).
Może też powodować podrażnienia skóry i oczu, dlatego opryski z jego udziałem należy wykonywać w ubraniu ochronnym.

Miedzian do oprysków. Co to za środek i jak działa?

A czym właściwie jest miedzian? Otóż jest to środek grzybobójczy i bakteriobójczy, którego substancją czynną jest miedź w postaci tlenochlorku miedzi. Preparat ma działanie zapobiegawcze i przeznaczony jest do zastosowania zewnętrznego w postaci oprysków.
Zawarta w nim miedź wnika do wnętrza zarodników grzyba i zapobiega ich dalszemu rozwojowi, a także hamuje rozwój niektórych chorobotwórczych bakterii.

Miedzian w proszku lub płynie

Miedzian dostępny jest w dwóch postaciach:

 • Miedzian 50 WP – preparat w formie proszku do przygotowania roztworu wodnego,
 • Miedzian Extra 350 SC – koncentrat w firmie wygodnej, płynnej, stężonej zawiesiny, przeznaczonej do rozcieńczenia wodą. Dzięki swojej formule lepiej przylega do rośliny, przez co może być stosowany w mniejszych ilościach, przy zachowaniu wysokiej skuteczności.

Oba preparaty polecane są do stosowania w amatorskiej uprawie drzew owocowych niskopiennych i roślin warzywnych w ogrodach przydomowych. Przeznaczone są też wyłącznie do oprysku punktowego przy użyciu opryskiwaczy ręcznych, z wykluczeniem opryskiwaczy z napędem spalinowym lub elektrycznym. Rośliny należy opryskiwać punktowo tak, by były dokładnie pokryte preparatem, ale żeby nie tworzyły się na nich krople cieczy.

Polecamy też:

Przed jakimi chorobami chroni miedzian?

Miedzian jest cenionym i popularnym środkiem ochrony roślin między innymi dlatego, że ma wyjątkowo szerokie spektrum działania. Zapobiega rozwojowi, a czasem też zwalcza takie choroby grzybowe i bakteryjne jak:

 • parch jabłoni i gruszy,
 • zaraza ogniowa,
 • kędzierzawość liści brzoskwini,
 • rak bakteryjny drzew pestkowych,
 • bakteryjna cętkowatość pomidora,
 • zaraza ziemniaka,
 • bakteryjna kanciasta plamistość,
 • bakterioza obwódkowa,
 • antraknoza,
 • szara pleśń,
 • mączniak rzekomy,
 • rdza wejmutkowo-porzeczkowa,
 • biała plamistość liści
 • bakteryjna zgorzel.

Polecamy: Tych drzew i krzewów nie sadź razem, bo będą chorować. Na te połączenia uważaj

Kiedy robić oprysk z miedzianu?

Opryski miedzianem wykonuje się w różnych terminach od wiosny do jesieni (w dni pochmurne, bezwietrzne i bezdeszczowe, przy temp. kilku stopni powyżej 0°C) oraz w różnych fazach rozwojowych rośliny.
Jako środek mający głównie działanie zapobiegawcze, powinien być zastosowany natychmiast po pojawieniu się pierwszych symptomów choroby lub wtedy, gdy choroba występowała na roślinach (np. drzewach owocowych) już w poprzednim sezonie.
Uwaga: terminy i wskazania do przeprowadzenia zabiegu, w dużej mierze zależą od rodzaju choroby i typu uprawy, dlatego przed zastosowaniem środka, należy uważnie zapoznać się z informacjami zamieszczonymi w ulotce preparatu.

Warto przeczytać:

Przykładowe terminy oprysku z miedzianu

Oto kilka przykładowych terminów zastosowania oprysków przeciw najbardziej popularnym chorobom:

 • przeciw parchowi jabłoni lub gruszy oprysk powinien zostać przeprowadzony w fazie zielonego pąka,
 • przeciwko kędzierzawości liści brzoskwini – w okresie bezlistnym przed rozpoczęciem wegetacji lub jesienią,
 • przeciwko bakteriozie obwódkowej, antraknozie lub szarej pleśni u fasoli – w fazie pełnego kwitnienia do końca kwitnienia (2 zabiegi co 7 dni),
 • przeciwko mączniakowi rzekomemu winorośli – przed kwitnieniem, zaraz po kwitnieniu i w trzeciej dekadzie lipca, gdy owoce osiągną wielkość grochu (3 zabiegi w sezonie, co 10-14 dni).
Polecjaka Google News - RegioDom

Przydatne akcesoria do roślin i kwiatów

Materiały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Miedzian chroni rośliny przed chorobami. Nie przegap terminu pierwszych oprysków. Sprawdź, co to za środek, kiedy go stosować i na co pomaga - RegioDom.pl