Pogoda sprzyjała podróżom, drogi były w dobrym stanie, więc rolnicy przemierzyli czasem wiele kilometrów, by znaleźć się na targach w halach Expo Mazury. Impreza cieszy się dobrą opinią - zarówno wystawców, jak i odwiedzających. Stąd można tu spotkać firmy i rolników nie tylko z Warmińsko-Mazurskiego, województw sąsiednich, ale też odległego województwa podkarpackiego czy świętokrzyskiego. Dominują oczywiście uczestnicy z najbliższych rejonów.

Ofertę Mazurskiego Agro Show stworzyło w tym roku 236 firm, a tegoroczna powierzchnia ekspozycji wyniosła niemal 20 tys.

m2. To niemal 12% więcej niż rok wcześniej. Obiekt nie został przez ostatni rok rozbudowany, ale organizatorzy wykorzystali halę nr 4, która poprzednio służyła do prelekcji, spotkań i odpoczynku. Tym razem dominowały tu firmy nasienne czy nawozowe.

Przeczytaj też: Wnioski o dopłaty 2019. Kiedy złożyć oświadczenie o płatności bezpośrednie? Kto może skorzystać? [wideo]

- Dla nas, jako organizatora, Mazurskie AGRO SHOW jest rozpoczęciem sezonu, bo jest to pierwsza wystawa jaką organizujemy w roku - mówi Michał Spaczyński wiceprezes Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych. - Myślę, że spokojnie możemy powiedzieć, że jest to także rozpoczęcie sezonu dla tysięcy rolników, którzy przyjeżdżają na tą imprezę.

- Z roku na rok widzimy jak wystawa się rozwija. Cieszymy się, że jest tak dobrze przyjmowana przez przedsiębiorców z regionu i rolników z tej części kraju. W tym roku mieliśmy znaczenie więcej zgłoszeń na wystawę niż jest powierzchni do zagospodarowania. Mam nadzieję, że ci którym udało się zaprezentować w Ostródzie są usatysfakcjonowani i że będzie to również dla nich dobry początek sezonu. Wystawę odwiedziło bowiem 42 120 osób - podaje Michał Spaczyński.

Przeczytaj też: Czy emeryturę można pobierać z KRUS i ZUS jednocześnie? Od czego zależy jej wysokość?

Gościem Mazurskiego Agro Show 2019 był minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski: – Nowe maszyny i urządzenia powinny przyczyniać się do zwiększenia wartości dodanej w każdym gospodarstwie. Inwestujmy w to, co daje dodatkowe pieniądze, jak np. w nowe technologie, ale też w wysokiej jakości materiał hodowlany i w wymianę materiału siewnego – podkreślił minister. Dodał, że możliwości w tym zakresie zwiększa organizowanie się rolników w grupy producenckie lub spółdzielnie.

- Rolnicy muszą nauczyć się współdziałać ze sobą, wspólnie dokonywać zakupów maszyn i środków do produkcji, aby je efektywniej wykorzystywać. Muszą też nauczyć się wspólnie budować pozycję na rynku wobec zakładów przetwórczych – uważa Ardanowski.

- Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili naszą wystawę w tym roku. Rolnicy z regionu, którzy tak licznie przybywają na Mazurskie AGRO SHOW utwierdzają nas w przeświadczeniu, że region Warmii i Mazur zasługuje na w pełni profesjonalną wystawę rolniczą. Dziękujemy też firmom za fachowe podejście i wzorowe przygotowanie ekspozycji. Tym samym zapraszamy wszystkich na nasze kolejne wydarzenia: Zielone AGRO SHOW w Ułężu (w woj. lubelskim) 25-26 maja i AGRO SHOW w Bednarach, które w tym roku odbywać się będzie w dniach 19-22 września - podsumowuje Michał Spaczyński.