Spis treści
Zasiłek macierzyński KRUS również dla ojca dziecka
- Zasiłek będzie przysługiwał ojcu, jeżeli w dniu 26 kwietnia br. matka dziecka była uprawniona do zasiłku macierzyńskiego. Świadczenie będzie wypłacane w kontynuacji przyznanego wcześniej zasiłku macierzyńskiego matce dziecka – podaje KRUS.
Prawo do zasiłku będzie przysługiwało ojcu również z tytułu przysposobienia/ przyjęcia dziecka na wychowanie, w sprawie którego wydane zostało postanowienie sądu opiekuńczego o przysposobieniu rodzinie, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 14. roku życia.
Ubezpieczonemu ojcu dziecka będzie przysługiwał zasiłek macierzyński, jeżeli wniosek o świadczenie złoży w terminie 3 miesięcy, od dnia zaprzestania pobierania zasiłku macierzyńskiego przez matkę.
Zasiłek macierzyński dla ojca przysługuje w wysokości 1000 zł miesięcznie. Kwotę świadczenia za niepełny miesiąc ustala się proporcjonalnie do liczby dni w tym miesiącu.
Komu przysługuje zasiłek macierzyński?
Zasiłek macierzyński przysługuje osobie, która:
- jest matką albo ojcem dziecka,
- przysposobiła dziecko, w przypadku objęcia opieką dziecka w wieku do ukończenia 14. roku życia,
- przyjęła na wychowanie dziecko i wystąpiła do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie jego przysposobienia, w przypadku objęcia opieką dziecka w wieku do ukończenia 14. roku życia,
- przyjęła dziecko w wieku do 7. roku życia na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – do 10. roku życia.
Przez jaki okres przysługuje zasiłek macierzyński?
Zasiłek macierzyński przysługuje przez okres:
- 52 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie, przysposobienia jednego dziecka lub przyjęcia na wychowanie jednego dziecka,
- 65 tygodni – w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie, przysposobienia dwojga dzieci lub przyjęcia na wychowanie dwojga dzieci,
- 67 tygodni – w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie, przysposobienia trojga dzieci lub przyjęcia na wychowanie trojga dzieci,
- 69 tygodni – w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie, przysposobienia czworga dzieci lub przyjęcia na wychowanie czworga dzieci,
- 71 tygodni – w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie, przysposobienia pięciorga i więcej dzieci lub przyjęcia na wychowanie pięciorga i więcej dzieci.
Zasiłek macierzyński przysługuje od dnia:
- porodu,
- przysposobienia dziecka, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 14 roku życia - w przypadku osoby, która przysposobiła dziecko,
- przyjęcia dziecka na wychowanie, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 14. roku życia - w przypadku przyjęcia dziecka na wychowanie, jeżeli do sądu opiekuńczego został złożony wniosek o wszczęcie postępowania w sprawie jego przysposobienia,
- przyjęcia dziecka na wychowanie, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia – w przypadku przyjęcia dziecka na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej.
Gdzie złożyć wniosek i jakie dokumenty są potrzebne?
Wniosek o zasiłek macierzyński można złożyć przez elektroniczną skrzynkę podawczą (ePUAP) właściwą ze względu na miejsce prowadzenia działalności rolniczej: oddziału regionalnego, placówki terenowej KRUS.
Potrzebny jest wypełniony wniosek o zasiłek macierzyński oraz dokumenty:
- W przypadku urodzenia dziecka: odpis skrócony aktu urodzenia dziecka lub jego kopię potwierdzoną za zgodność z oryginałem.
- W przypadku przysposobienia dziecka: odpis skrócony aktu urodzenia dziecka lub jego kopię potwierdzoną za zgodność z oryginałem, oświadczenie o dacie faktycznego przyjęcia dziecka na wychowanie.
- W przypadku przyjęcia dziecka na wychowanie i wystąpienia do sądu z wnioskiem o przysposobienie: oświadczenie o dacie przyjęcia dziecka na wychowanie, zaświadczenie sądu opiekuńczego o dacie wystąpienia do sądu o przysposobienie dziecka zawierające datę urodzenia dziecka.
- W przypadku przyjęcia dziecka na wychowanie w ramach rodziny zastępczej: prawomocne orzeczenie sądu opiekuńczego o umieszczeniu dziecka w rodzinie zastępczej albo umowę cywilną zawartą pomiędzy rodziną zastępczą a starostą, dokument potwierdzający wiek dziecka.
Źródło: Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego