Teraz o zasiłek macierzyński w KRUS może ubiegać się również ojciec dziecka. Ile czasu trwa świadczenie i jaka jest jego wysokość?

OPRAC.:
Justyna Madan
Justyna Madan
Od 26 kwietnia 2023 roku o zasiłek macierzyński w KRUS mogą się ubiegać również ojcowie.
Od 26 kwietnia 2023 roku o zasiłek macierzyński w KRUS mogą się ubiegać również ojcowie. pixabay.com
Jak poinformowała Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, od środy 26 kwietnia 2023 roku, ojciec dziecka, który objęty jest ubezpieczeniem społecznym rolników, może ubiegać się o 9-tygodniowy zasiłek macierzyński. Nie musi być ojcem biologicznym dziecka, wystarczy tytuł przysposobienia lub przyjęcie na wychowanie, ale konieczne jest spełnienie pewnego warunku.

Spis treści

Zasiłek macierzyński KRUS również dla ojca dziecka

- Zasiłek będzie przysługiwał ojcu, jeżeli w dniu 26 kwietnia br. matka dziecka była uprawniona do zasiłku macierzyńskiego. Świadczenie będzie wypłacane w kontynuacji przyznanego wcześniej zasiłku macierzyńskiego matce dziecka – podaje KRUS.

Prawo do zasiłku będzie przysługiwało ojcu również z tytułu przysposobienia/ przyjęcia dziecka na wychowanie, w sprawie którego wydane zostało postanowienie sądu opiekuńczego o przysposobieniu rodzinie, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 14. roku życia.

Ubezpieczonemu ojcu dziecka będzie przysługiwał zasiłek macierzyński, jeżeli wniosek o świadczenie złoży w terminie 3 miesięcy, od dnia zaprzestania pobierania zasiłku macierzyńskiego przez matkę.

Zasiłek macierzyński dla ojca przysługuje w wysokości 1000 zł miesięcznie. Kwotę świadczenia za niepełny miesiąc ustala się proporcjonalnie do liczby dni w tym miesiącu.

Komu przysługuje zasiłek macierzyński?

Zasiłek macierzyński przysługuje osobie, która:

  • jest matką albo ojcem dziecka,
  • przysposobiła dziecko, w przypadku objęcia opieką dziecka w wieku do ukończenia 14. roku życia,
  • przyjęła na wychowanie dziecko i wystąpiła do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie jego przysposobienia, w przypadku objęcia opieką dziecka w wieku do ukończenia 14. roku życia,
  • przyjęła dziecko w wieku do 7. roku życia na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – do 10. roku życia.

Przez jaki okres przysługuje zasiłek macierzyński?

Zasiłek macierzyński przysługuje przez okres:

  • 52 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie, przysposobienia jednego dziecka lub przyjęcia na wychowanie jednego dziecka,
  • 65 tygodni – w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie, przysposobienia dwojga dzieci lub przyjęcia na wychowanie dwojga dzieci,
  • 67 tygodni – w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie, przysposobienia trojga dzieci lub przyjęcia na wychowanie trojga dzieci,
  • 69 tygodni – w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie, przysposobienia czworga dzieci lub przyjęcia na wychowanie czworga dzieci,
  • 71 tygodni – w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie, przysposobienia pięciorga i więcej dzieci lub przyjęcia na wychowanie pięciorga i więcej dzieci.

Zasiłek macierzyński przysługuje od dnia:

  • porodu,
  • przysposobienia dziecka, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 14 roku życia - w przypadku osoby, która przysposobiła dziecko,
  • przyjęcia dziecka na wychowanie, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 14. roku życia - w przypadku przyjęcia dziecka na wychowanie, jeżeli do sądu opiekuńczego został złożony wniosek o wszczęcie postępowania w sprawie jego przysposobienia,
  • przyjęcia dziecka na wychowanie, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia – w przypadku przyjęcia dziecka na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej.

Gdzie złożyć wniosek i jakie dokumenty są potrzebne?

Wniosek o zasiłek macierzyński można złożyć przez elektroniczną skrzynkę podawczą (ePUAP) właściwą ze względu na miejsce prowadzenia działalności rolniczej: oddziału regionalnego, placówki terenowej KRUS.

Potrzebny jest wypełniony wniosek o zasiłek macierzyński oraz dokumenty:

  • W przypadku urodzenia dziecka: odpis skrócony aktu urodzenia dziecka lub jego kopię potwierdzoną za zgodność z oryginałem.
  • W przypadku przysposobienia dziecka: odpis skrócony aktu urodzenia dziecka lub jego kopię potwierdzoną za zgodność z oryginałem, oświadczenie o dacie faktycznego przyjęcia dziecka na wychowanie.
  • W przypadku przyjęcia dziecka na wychowanie i wystąpienia do sądu z wnioskiem o przysposobienie: oświadczenie o dacie przyjęcia dziecka na wychowanie, zaświadczenie sądu opiekuńczego o dacie wystąpienia do sądu o przysposobienie dziecka zawierające datę urodzenia dziecka.
  • W przypadku przyjęcia dziecka na wychowanie w ramach rodziny zastępczej: prawomocne orzeczenie sądu opiekuńczego o umieszczeniu dziecka w rodzinie zastępczej albo umowę cywilną zawartą pomiędzy rodziną zastępczą a starostą, dokument potwierdzający wiek dziecka.

Źródło: Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera