Spis treści
Chorobowe z KRUS – ile wynosi, po ilu dniach zwolnienia?
Młodym rodzicom też zdarza się chorować. Zazwyczaj w takiej sytuacji rolnik czy ubezpieczony w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego domownik może liczyć na wypłatę zasiłku chorobowego. W 2023 roku, po podniesieniu stawki w poprzednim roku (od 1 stycznia 2022), stawka wynosi 20 złotych za 1 dzień.
Ważny jest okres choroby, a konkretnie zwolnienia, które wystawi nam lekarz. A to dlatego, że zasiłek chorobowyprzysługuje ubezpieczonemu (rolnikowi, jego małżonkowi, domownikowi), który wskutek choroby jest niezdolny do pracy nieprzerwanie co najmniej przez 30 dni, wyjaśnia KRUS.
Zasiłek chorobowy i macierzyński. Czy można pobierać z KRUS jednocześnie?
Są 3 sytuacje, gdy świadczenia wykluczają się. Zasiłek chorobowy nie przysługuje osobie ubezpieczonej w KRUS w okresie:
- pobierania przez ubezpieczonego zasiłku macierzyńskiego,
- pobytu na koszt KRUS w zakładzie opieki zdrowotnej, w celu rehabilitacji,
- po ustaniu ubezpieczenia wypadkowego, chorobowego i macierzyńskiego.
Zatem, jeżeli w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego zachorujemy i przedłożymy w KRUS zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy (minimum 30 dni), nie otrzymamy wypłaty zasiłku chorobowego.
Mama do szpitala, tata na macierzyński?
KRUS omawia przykładowe sytuacje. Na przykład taką, gdy kobieta zachorował, ale KRUS nie wypłacił jej zasiłku chorobowego. „Mam pójść do szpitala, a przez ten czas dzieckiem zajmie się mój mąż, ojciec dziecka. Czy za pobyt w szpitalu dostanę zasiłek chorobowy, a mąż zasiłek macierzyński?”
Zgodnie z przepisami ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który wskutek choroby jest niezdolny do pracy nieprzerwanie przez co najmniej 30 dni, nie dłużej jednak niż przez 180 dni. Zasiłek chorobowy nie przysługuje jednak za okres pobierania zasiłku macierzyńskiego. .
Gdy kobieta urodziła dziecko i nabyła prawo do zasiłku macierzyńskiego, KRUS zgodnie z ww. przepisami nie wypłacił zasiłku chorobowego z tytułu niezdolności do pracy.
Natomiast, gdy po wykorzystaniu przez Panią zasiłku macierzyńskiego w wymiarze co najmniej 8 tygodni po porodzie będzie Pani wymagała opieki szpitalnej (przerwie Pani pobieranie zasiłku macierzyńskiego, z uwagi na stan zdrowia uniemożliwiający sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem), ubezpieczony małżonek – ojciec dziecka nabędzie prawo do zasiłku macierzyńskiego przez okres Pani pobytu w szpitalu. Pani zaś nabędzie prawo do wypłaty zasiłku chorobowego za okres pobytu w szpitalu pod warunkiem, że łączny okres nieprzerwanej niezdolności do pracy (w domu i szpitalu) wyniesie co najmniej 30 dni.
Źródło: KRUS
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?