Zasiłek macierzyński w KRUS. Ile wynosi w 2023 roku świadczenie, komu przysługuje i jak długo można dostawać zasiłek macierzyński?

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Wszystko, co warto wiedzieć o zasiłku macierzyńskim z KRUS. Długość jego wypłacania
Wszystko, co warto wiedzieć o zasiłku macierzyńskim z KRUS. Długość jego wypłacania pixabay.com/pasja1000
Zasiłek macierzyński wypłacany przez KRUS obejmuje rodziców w tym samym przypadku, co ten realizowany przez ZUS, jednak stawka świadczenia jest zupełnie inna. Ile zatem miesięcznie macierzyńskiego dostaje młoda matka z ubezpieczeniem rolniczym? Przez ile czasu będzie dostawała pieniądze? Czy musi złożyć wniosek o wypłatę zasiłku i kiedy może stracić macierzyński? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Spis treści

Ile wynosi zasiłek macierzyński w KRUS i ile osób korzysta?

W maju 2023 roku KRUS wypłacał 9 975 zasiłków macierzyńskich, o 13,14 proc. mniej niż w maju poprzedniego roku. Przeciętne świadczenie wynosiło 987,30 zł. Ten rodzaj świadczenia ma wspierać młodą mamę, gdy ta opiekuje się małym dzieckiem. W przypadku ubezpieczonych w ZUS jest to średnia z pensji, jaką kobieta otrzymywała w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Zasiłek macierzyński przysługuje osobie podlegającej w KRUS ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu z mocy ustawy lub na wniosek. Jeśli kobieta podlega wyłącznie ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu, nie przysługuje jej zasiłek macierzyński.

Jak podaje Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, od 1 stycznia 2016 r. zasiłek macierzyński wynosi 1000 zł miesięcznie.

KRUS: W przypadku prawa do zasiłku macierzyńskiego za niepełny miesiąc kwotę zasiłku ustala się, dzieląc kwotę 1000 zł przez liczbę wszystkich dni kalendarzowych w tym miesiącu, a otrzymaną kwotę mnoży się przez liczbę dni kalendarzowych, za które zasiłek przysługuje. Kwotę zasiłku macierzyńskiego przysługującą za niepełny miesiąc zaokrągla się do 10 groszy w górę.

Kto może dostać zasiłek macierzyński? Czasem również ojciec

Zasiłek macierzyński to jedno ze świadczeń, które wypłaca zarówno ZUS, jak i KRUS. Zaznaczmy jeszcze raz, że przysługuje osobie ubezpieczonej podlegającej ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu oraz emerytalno–rentowemu, bądź tylko ubezpieczeniu emerytalno–rentowemu, która:

 • jest matką albo ojcem dziecka;
 • przysposobiła dziecko, w przypadku objęcia opieką dziecka w wieku do ukończenia 14. roku życia;
 • przyjęła na wychowanie dziecko i wystąpiła do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie jego przysposobienia, w przypadku objęcia opieką dziecka w wieku do ukończenia 14. roku życia;
 • przyjęła dziecko w wieku do 7. roku życia na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – do 10. roku życia.

Kiedy zasiłek macierzyński przysługuje ojcu dziecka? W przypadku:

 • skrócenia okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego na wniosek matki dziecka po wykorzystaniu przez nią tego świadczenia za okres co najmniej 14 tygodni od dnia urodzenia dziecka;
 • śmierci matki dziecka;
 • porzucenia dziecka przez matkę.

KRUS: W razie śmierci ubezpieczonej matki dziecka lub porzucenia przez nią dziecka, zasiłek macierzyński za pozostałą część okresu zasiłkowego przysługuje ubezpieczonemu – ojcu dziecka lub innej ubezpieczonej osobie należącej do członków najbliższej rodziny pod warunkiem, że sprawują oni osobistą opiekę nad dzieckiem. Członkami najbliższej rodziny są m.in.: małżonek, rodzice, rodzic dziecka, ojczym, macocha, teściowie, dziadkowie, wnuki, rodzeństwo.

Jak długo KRUS wypłaca zasiłek dla matek lub ojców?

Zasiłek macierzyński przysługuje od dnia porodu; przysposobienia dziecka, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 14. roku życia – w przypadku osoby, która przysposobiła dziecko; przyjęcia dziecka na wychowanie, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 14. roku życia – w przypadku przyjęcia dziecka na wychowanie, jeżeli do sądu opiekuńczego został złożony wniosek o wszczęcie postępowania w sprawie jego przysposobienia.

Przysługuje również od dnia przyjęcia dziecka na wychowanie, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia – w przypadku przyjęcia dziecka na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej.

Zasiłek macierzyński przysługuje przez okres:

 • 52 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie, przysposobienia jednego dziecka lub przyjęcia na wychowanie jednego dziecka,
 • 65 tygodni – w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie, przysposobienia dwojga dzieci lub przyjęcia na wychowanie dwojga dzieci,
 • 67 tygodni – w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie, przysposobienia trojga dzieci lub przyjęcia na wychowanie trojga dzieci,
 • 69 tygodni – w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie, przysposobienia czworga dzieci lub przyjęcia na wychowanie czworga dzieci,
 • 71 tygodni – w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie, przysposobienia pięciorga i więcej dzieci lub przyjęcia na wychowanie pięciorga i więcej dzieci.

Czy trzeba złożyć wniosek o zasiłek macierzyński i od kiedy przysługuje?

Do KRUS należy przekazać wniosek o zasiłek. Od kiedy powstaje prawo do zasiłku macierzyńskiego? Od miesiąca urodzenia, przysposobienia lub przyjęcia dziecka na wychowanie. Kluczowe jest to, by wniosek o ustalenie prawa do zasiłku macierzyńskiego został złożony w terminie 3 miesięcy, licząc od dnia urodzenia, przysposobienia lub przyjęcia dziecka na wychowanie.

Jeżeli wniosek złożymy później niż 3 miesiące od daty urodzenia, przysposobienia lub przyjęcia dziecka na wychowanie, jednak nie później niż w okresie przysługiwania zasiłku macierzyńskiego, prawo to ustala się od miesiąca, w którym wpłynął wniosek, oczywiście nie wcześniej niż od dnia objęcia ubezpieczeniem.

W jakich sytuacjach można stracić zasiłek macierzyński?

KRUS, odpowiadając na swojej stronie na często zadawane pytania, omawia m.in. sytuacje, w których możemy stracić zasiłek macierzyński. Takim przypadkiem będzie na przykład zmiana miejsca pracy z gospodarstwa np. na biuro rachunkowe i przejście do ZUS.

KRUS przyznaje i wypłaca zasiłki macierzyńskie osobom objętym ubezpieczeniem emerytalno-rentowym na podstawie przepisów ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Zatem z chwilą wyłączenia z tego ubezpieczenia stracimy prawo do dalszej wypłaty zasiłku macierzyńskiego z KRUS.

Inna sytuacja to ta, gdy matka pobierająca zasiłek z ZUS wcześniej powraca do pracy. Czy jej mąż ubezpieczony w KRUS może przejąć zasiłek?

KRUS: Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonemu ojcu dziecka, który podlega ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu m.in. w przypadku skrócenia okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego na wniosek matki dziecka, po wykorzystaniu przez nią tego świadczenia za okres co najmniej 14 tygodni od dnia urodzenia dziecka. Zarówno matka, jak i ojciec dziecka muszą podlegać ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu w KRUS.

Jednak w sytuacji, gdy kobieta podlega ubezpieczeniu w ZUS, ojcu dziecka nie będzie przysługiwał zasiłek macierzyński z KRUS, nawet jeśli kobieta skróci okres pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Źródło: KRUS.gov.pl

od 16 lat
Wideo

Mięso z laboratorium nie dla Włochów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro