Wielkopolska: Nie grożą nam greckie pożary lasów

Marta Danielewicz
Marta Danielewicz
- Na razie nie ma powodów, by wprowadzić zakaz wstępu do lasu. Sytuacja przeciwpożarowa jest stabilna - mówi Rafał Śniegocki, naczelnik wydziału edukacji i promocji Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.
- Na razie nie ma powodów, by wprowadzić zakaz wstępu do lasu. Sytuacja przeciwpożarowa jest stabilna - mówi Rafał Śniegocki, naczelnik wydziału edukacji i promocji Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu. Karolina Misztal
Rafał Śniegocki, naczelnik wydziału edukacji i promocji Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu rozwiewa wątpliwości dotyczące pożarów lasów w Wielkopolsce.

Możemy teraz bez obaw wchodzić i korzystać z uroków leśnych?
Na razie nie ma powodów, by wprowadzić zakaz wstępu do lasu. Sytuacja przeciwpożarowa jest stabilna. Aktualnie na terenie leśnym Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu obowiązuje 1 (najniższy) stopień zagrożenia pożarowego do 2 (średniego zagrożenia) w godzinach południowych.

Kiedy wprowadzany jest okresowy zakaz wstępu do lasu?
To sposób na zapewnienie bezpieczeństwa z jednej strony człowiekowi, z drugiej - lasom i ich mieszkańcom. Wprowadzany jest decyzją nadleśniczego w przypadku występowania dużego zagrożenia pożarowego - jeżeli przez kolejnych pięć dni wilgotność ściółki sosnowej, mierzona o godz. 9 rano, będzie niższa od 10 proc.

Czy w poznańskich kompleksach leśnych mogą wybuchać takie pożary jak w Grecji, czy Szwecji?
Nie, ponieważ jest tam inny drzewostan, ukształtowanie terenu. Od początku roku w lasach poznańskiej dyrekcji powstały 123 pożary, na łącznej powierzchni ok. 15 h. Najwięcej pożarów wybuchło w Nadleśnictwie Kalisz (25) oraz w Nadleśnictwie Przedborów (13). Przyczyną pożarów w kaliskim nadleśnictwie był podpalacz. Na szczęście, sprawcę zatrzymano.

Co jest najczęstszą przyczyną pożarów?
Ludzka nierozwaga. Są to umyślnie podpalenia lub nieostrożność osób dorosłych, skutkująca przypadkowym zaprószeniem ognia. Ponad 90 proc. pożarów powstaje w wyniku nieświadomej lub świadomej działalności ludzkiej. Służby leśne oraz strażacy apelują do wszystkich o zachowanie szczególnej ostrożności podczas przebywania w lesie i w jego bezpośrednim sąsiedztwie. To od nas samych w głównej mierze zależy nasze bezpieczeństwo i trwałość lasu dla przyszłych pokoleń. Pamiętajmy, iż las płonie szybko, natomiast jego odnowienie, by móc ponownie cieszyć się wypoczynkiem na łonie natury, potrwa nawet 100 lat.

CZYTAJ TAKŻE: Dramatyczna relacja mężczyzny, który stracił żonę i dziecko w pożarach w Grecji

Czego nie wolno robić w lesie?
Nie wolno rozpalać ognisk i używać otwartego ognia w odległości mniejszej niż 100 metrów od granicy las. Raczej nie palmy papierosów w lesie. Po leśnych duktach nie wolno poruszać się pojazdami silnikowymi. Należy czytać tablice informacyjne i ostrzegawcze, stosować się do instrukcji. Przy wysokim, III stopniu zagrożenia pożarowego, obowiązuje zakaz wstępu do lasu. Sprawdzajmy aktualne komunikaty o zagrożeniu ppoż na stronie internetowej nadleśnictw.

Kto czuwa nad naszym bezpieczeństwem w lesie?
Na terenie poznańskiej dyrekcji wyznaczono 25 punktów alarmowo-dyspozycyjnych, 43 sieci dostrzegalni przeciwpożarowych, 12 punktów prognostycznych i pomocniczych. W okresie zwiększonego zagrożenia pożarowego, czyli obecnym okresie wakacyjnym działają również leśne bazy lotnicze. Dodatkowo dla poprawy bezpieczeństwa i usprawnienia działań w przypadku wystąpienia pożarów na terenach leśnych co roku na obszarze poznańskiej dyrekcji organizowane są szkolenia i ćwiczenia dla PSP i OSP.

Zobacz także:

Wstępne straty spowodowane pożarem oszacowano na ponad 600 tysięcy złotych.

Nowa Wieś Zbąska: W pożarze spłonął kombajn i spory kawałek ...

Spalone drzewa, ruiny domów. Pożary spustoszyły greckie Mati:

Źródło: Associated Press

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wielkopolska: Nie grożą nam greckie pożary lasów - Głos Wielkopolski