Wilki w kolejnych gminach. "Uważajcie na swoje zwierzęta!" - ostrzegają mieszkańcy

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Z jednej strony mówi się o ważnej odbudowie gatunku po "ponad 30 letniej eksterminacji i bestialskim zabijaniu dla łatwych pieniędzy". Z drugiej o tym, że "wystarczy ochrony wilka w Polsce, odstrzał wilka jest nieunikniony i zasadny".
Z jednej strony mówi się o ważnej odbudowie gatunku po "ponad 30 letniej eksterminacji i bestialskim zabijaniu dla łatwych pieniędzy". Z drugiej o tym, że "wystarczy ochrony wilka w Polsce, odstrzał wilka jest nieunikniony i zasadny". Pixabay
Wilki pokazały się w kolejnych gminach naszego województwa. Mieszkańcy próbują się do nich przyzwyczaić. Martwią się o inwentarz i psy.

W połowie stycznia wilki pokazały się w gminie Pruszcz (powiat świecki). Były widziane rano w Tręplu, potem na polu w Topolnie.

- Uważajcie na swoje zwierzęta - nawołują się mieszkańcy na portalach społecznościowych.

Garść porad w tej sprawie opublikował Urząd Miasta i Gminy Pruszcz. Przede wszystkim uspokaja: - Wilki najczęściej są płochliwe i unikają kontaktu z ludźmi. Najczęściej, jeśli podchodzą w nocy w pobliża siedzib, to ludzie nawet o tym nie wiedzą.
Ale też ostrzega: - Wilki, podobnie jak każde inne dzikie zwierzęta, mogą zachować się nieobliczalnie, jeśli są wystraszone, chore lub zranione, a szczególnie wówczas, gdy zostaną oswojone: dokarmiane i przyzwyczajane do pobytu blisko siedzib ludzkich.

Na obecność wilków mieszkańcy reagują różnie.

- Musimy się do nich od nowa przyzwyczaić – tłumaczą jedni. Inni są temu przeciwni: - Im więcej więcej wilków, tym więcej zżartych zwierząt – kwitują na forach społecznościowych.

Obawy przed wilkami zgłaszają rolnicy w całym Kujawsko-Pomorskiem. Gmina Mrocza wydała zalecenia, jak ochronić przed nimi inwentarz: - Stosując proste, a jednocześnie bardzo skuteczne w użyciu, fladry (cienkie sznury z przywieszonymi paskami czerwonego, zwiewnego materiału) oraz pastuchy elektryczne, którymi otacza się pastwiska.

W głosy mieszkańców na temat wilków wsłuchują się leśnicy z Nadleśnictwa Solec Kujawski. Na ich profilu na Facebooku toczy się gorąca dyskusja. Z jednej strony mówi się o ważnej odbudowie gatunku po „ponad 30 letniej eksterminacji i bestialskim zabijaniu dla łatwych pieniędzy”. Z drugiej o tym, że „wystarczy ochrony wilka w Polsce, odstrzał wilka jest nieunikniony i zasadny.”

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wilki w kolejnych gminach. "Uważajcie na swoje zwierzęta!" - ostrzegają mieszkańcy - Gazeta Pomorska