Wojewoda wyznaczył obszar zagrożenia ptasią grypą. Sprawdź, gdzie i czego zakazuje!

Redakcja
pixabay.com
Wojewoda zachodniopomorski Krzysztof Kozłowski podpisał dziś (22 listopada) rozporządzenie w sprawie określenia obszarów zagrożenia wystąpieniem „Wysoce zjadliwej grypy ptaków” wywołanej przez wirus grypy ptaków podtyp H5N8 oraz nakazów i zakazów obowiązujących na tych obszarach, podaje Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki w Szczecinie.

 

Rozporządzenie określa: "Za obszar, na którym istnieje zagrożenie wystąpienia choroby zakaźnej zwierząt „Wysoce zjadliwej grypy ptaków” uznaje się gminę - Miasto Świnoujście oraz miejscowości Lubczyna i Modrzewie, w gminie Goleniów".

 

Co wspomniane rozporządzenie oznacza w praktyce? Przede wszystkim to szereg obostrzeń zwłaszcza na hodowców: zakaz organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów drobiu hodowlanego oraz zakaz karmienia drobiu na zewnątrz budynków. Wszystkie zakazy i nakazy obowiązują do odwołania. 

 

Co trzeba zrobić, żeby zabezpieczyć się przed przeniesieniem wirusa na ptaki hodowlane? Obowiązuje m.in.

  • nakaz zabezpieczenia paszy przed dostępem dzikich ptaków;
  • nakaz stosowania w gospodarstwie obuwia i odzieży ochronnej przeznaczonej do pracy wyłącznie w gospodarstwie;
  • nakaz wyłożenia mat dezynfekcyjnych nasączonych środkiem dezynfekcyjnym przed wejściami do budynków, w których utrzymywany jest drób;
  • nakaz utrzymywanie drobiu hodowlanego w systemie wolnowybiegowym w sposób ograniczający kontakt z dzikim ptactwem wodnym.

 

Rozporządzenie nakłada także obowiązek informowania powiatowego lekarza weterynarii o każdym przypadku choroby drobiu hodowlanego. 

 

- Od momentu potwierdzenia wystąpienia przypadku ptasiej grypy 5 listopada przez laboratorium w Puławach, do tej pory nie doszło do zawleczenia wirusa do ptaków hodowlanych – mówi dr Maciej Prost wojewódzki lekarz weterynarii – Działania, które przez ten czas były prowadzone przez powiatowego lekarza weterynarii w Goleniowie, m.in. kontrole gospodarstw drobiu hodowlanego i informacja przekazana o zagrożeniu zaalarmowała właścicieli ferm. Stwierdzenie grypy ptaków dzikich w Lubczynie nie stwarzało bezpośredniego zagrożenia dla drobiu hodowlanego ze względu na brak takich hodowli w pobliżu tego przypadku. Natomiast w okolicy Modrzewia znajduje się kilka ferm drobiu i w związku z tym dotychczasowe działania Inspekcji Weterynaryjnej wymagały wsparcia administracyjnego poprzez rozporządzenie wojewody.

 

Źródło: szczecin.uw.gov.pl

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wojewoda wyznaczył obszar zagrożenia ptasią grypą. Sprawdź, gdzie i czego zakazuje! - Głos Pomorza

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.