Wspólna Polityka Rolna 2021-2027. Krzysztof Jurgiel walczy o wyrównanie dopłat

Katarzyna Zawada
W wydanym komunikacie europoseł wyjaśnia, dlaczego głosował przeciwko planom strategicznym WPR.
W wydanym komunikacie europoseł wyjaśnia, dlaczego głosował przeciwko planom strategicznym WPR. Wojciech Wojtkielewicz/Kurier Poranny
Europoseł Krzysztof Jurgiel zagłosował przeciwko rozporządzeniu dotyczącemu planów strategicznych WPR. Decyzję podjął ze względu na brak postulatu o wyrównaniu płatności bezpośrednich wśród członków polityki rolnej.

Głosowanie w Parlamencie Europejskim

24 listopada 2021 roku Parlament Europejski zatwierdził legislacyjny pakiet WPR na lata 2021-2027. W wydanym komunikacie Krzysztof Jurgiel wyjaśnia, skąd jego decyzja przy głosowaniu nad WPR w Parlamencie Europejskim.

Były minister rolnictwa zagłosował za przyjęciem rozporządzeń: horyzontalnego w sprawie WPR Com(2018)393 oraz ustanawiającego wspólną organizację rynków produktów rolnych Com(2018)394. Sprzeciw wzbudziła kwestia dopłat bezpośrednich.

- Natomiast głosowałem przeciw rozporządzeniu dotyczącym planów strategicznych WPR Com(2018)392, ponieważ przyjęte rozporządzenie zostało oparte na dotychczasowym systemie dopłat bezpośrednich dla rolników, opartym na niesprawiedliwym i dyskryminującym niektóre państwa członkowskie kryterium historycznym, odnoszącym się do wielkości środków na dopłaty przyznawanych poszczególnym państwom członkowskim w przeszłości. System ten powoduje znaczne zróżnicowanie w wysokości dopłat na jeden ha gruntów rolnych między państwami członkowskimi, przy czym różnice są wielokrotne. Z reguły znacznie wyższe dopłaty otrzymują rolnicy w starych krajach członkowskich, a niższe w nowych krajach członkowskich – tłumaczy.

To też może Cię zainteresować

Wyrównanie płatności bezpośrednich

Zdaniem europosła, dysproporcje między państwami członkowskimi powinny być eliminowane.

Jak czytamy w komunikacie, nierówności są sprzeczne z zakazem dyskryminacji kogokolwiek z uwagi na przynależność państwową (art. 18 Traktatu o funkcjonowaniu UE) oraz zakazem dyskryminacji między producentami (art. 40 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu UE). Europoseł zwraca też uwagę, że przy ustalaniu WPR brane są pod uwagę różnice strukturalne i przyrodnicze między poszczególnymi regionami rolniczymi, ale nie między członkowskimi państwami.

- Nie uważam także, że nowa WPR jest dobra dla polskich rolników – dodaje Jurgiel.

Źródło: jurgiel.pl

od 16 lat
Wideo

Ile kosztuje mleko prosto od krowy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro