Z psem do lasu? Na konkretnych zasadach i to nie zawsze! Za brak smyczy grozi mandat. Jak dbać o bezpieczeństwo pupila na łonie natury?

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Warto zabierać psy do lasu, trzeba jednak pamiętać o kilku praktykach, dzięki którym bezpieczni będą również inni mieszkańcy lasu.
Warto zabierać psy do lasu, trzeba jednak pamiętać o kilku praktykach, dzięki którym bezpieczni będą również inni mieszkańcy lasu. pixabay.com/Laurencefalcetta
Spacer w lesie wycisza, pozwala zebrać myśli i delektować się naturą. Na wycieczkę często wędrujemy w towarzystwie bliskich osób lub psa. Zwierzęta są mile widziane na łonie natury, warto jednak pamiętać, że las nie jest ich naturalnym środowiskiem. Jak więc zadbać o ich bezpieczeństwo? Czy do każdego lasu można wejść z psem? Sprawdzamy.

Spis treści

Na psa w lesie też czyha zagrożenie

Wchodząc do lasu z psem, musimy dbać nie tylko o jego bezpieczeństwo, ale także o spokój dzikich zwierząt, dla których natura jest domem. Pies puszczony luzem może ruszyć w pogoń, zgubić się, przestraszyć inne gatunki, napotkać niebezpieczeństwo w postaci wnyków lub dużych drapieżników gotowych do ataku. W najgorszym przypadku może wybiec na ulicę i doprowadzić do wypadku.

Psi zapach i głośne zachowanie stresują dzikie zwierzęta i mogą negatywnie wpływać na ich rozród i odpoczynek. To, że na spacerze my nie widzimy zwierząt, nie znaczy, że one nie wyczuwają nas. Odstraszone obcym „drapieżnikiem” mogą szukać schronienia, uciec zostawiając młode itp., zwracają uwagę Lasy Państwowe.

Nie do każdego lasu można wejść z psem

W Polsce blisko 1/3 terenów jest pokryta lasami. Czasem przed wejściem na wybrany teren zobaczymy tabliczkę z zakazem wprowadzania psów lub ograniczeniem. Najczęściej ma to miejsce tam, gdzie mieszka sporo dzikich zwierząt, a przyroda jest wyjątkowo cenna. Leśnicy przypominają, że zdecydowanie więcej jest punktów, do których można wchodzić z psem niż takich, gdzie obowiązują obostrzenia.

Warto o tym pamiętać, że w naszych lasach wyznaczane są tzw. ostoje zwierzyny. Informują o tym stosowne znaki lub tablice, czytamy w komunikacie.

Mandat na spacerze w lesie? To możliwe

Podstawową zasadą spaceru po lesie z psem jest trzymanie go na smyczy. Nieprzestrzeganie grozi karą grzywny. Według art. 166 Kodeksu wykroczeń zapłacimy od 20 do nawet 5 tys. złotych. W sklepach dostępne są różnego rodzaju smycze, także te długie do 10 m, które pozwolą psu na większą aktywność, a nam zapewnią kontrolę nad czworonogiem.

Kary za zaśmiecane środowiska leśnego zostały zaostrzone. Warto rozróżnić, o jakim zaśmiecaniu mowa. Wyrzucenie plastikowych butelek lub worków będzie traktowane jako wykroczenie, grozi za to grzywna nawet do 5000 zł. Z kolei przywiezienie kontenera i większych ilości śmieci uważane jest za składowanie odpadów, tu oprócz grzywny może grozić areszt.

Wybierasz się na grzybobranie? Uwaga na mandaty, są naprawdę...

Jak zadbać o psa, który idzie z nami do lasu?

Dla każdego z nas pies to członek rodziny. Warto więc zapewnić mu ochronę zarówno przed, jak i po spacerze. Zanim wybierzemy się na spacer do lasu, pies powinien mieć specjalną obrożę chroniącą przed insektami, smycz, a także adresownik, który pozwoli go zlokalizować w razie nagłej ucieczki. Na dłuższe wycieczki warto zabrać ze sobą naczynie z wodą. Pracownicy Lasów Państwowych uczulają też na sprawdzenie po powrocie, czy mimo ochrony, w sierści psa nie ma kleszczy.

Źródło: Lasy Państwowe

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera