Żarłoczna gąsienica wiosną znów zaatakuje. Jak chronić swój ogród przed ćmą bukszpanową?

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Ćma bukszpanowa uwielbia gęste bukszpany, w których nie ma odpowiedniego przepływu powietrza. Warto zatem pamiętać, aby każdego roku wykonać cięcie prześwietlające i wygrabić wszystkie pozostałe resztki.
Ćma bukszpanowa uwielbia gęste bukszpany, w których nie ma odpowiedniego przepływu powietrza. Warto zatem pamiętać, aby każdego roku wykonać cięcie prześwietlające i wygrabić wszystkie pozostałe resztki. Agata Wodzień-Nowak
Sposoby zwalczania ćmy bukszpanowej, która w ostatnich latach żeruje na naszych krzewach, są pilnie poszukiwane przez posiadaczy ogródków. Instytut Ochrony Roślin już ubiegłorocznej wiosny ostrzegał, że larwy zaczęły zmasowane żerowanie. Zwalczać szkodnika można kilkoma metodami. Jeśli w swoim bukszpanie znajdziesz zielono-czarną gąsienicę, nie czekaj, ponieważ ćma w szybkim tempie pożera krzew i stanowi ogromne zagrożenie dla bukszpanów w Polsce.

Spis treści

- Na roślinach bukszpanu zauważono zmasowane żerowanie larw ćmy bukszpanowej - ostrzegał już w kwietniu ubiegłego roku Instytut Ochrony Roślin - PIB. - W celu zapobiegnięcia całkowitemu uszkodzeniu roślin zaleca się ochronę chemiczną lub walkę ze szkodnikiem metodami ekologicznymi - dodawali eksperci.

Ćma bukszpanowa atakuje wiosną i latem krzewy w Polsce

Ćma bukszpanowa jest szczególnie niebezpieczna, bo szybko się rozprzestrzenia i potrafi w ciągu doby zniszczyć nasze wieloletnie krzaczki. Dlatego należy monitorować rośliny, zaglądać do środkowych gałązek, czy aby nie ma na nich larw, zielono-czarnych gąsienic. W takiej sytuacji należy wykonać zabiegi mechanicznego, biologicznego lub chemicznego zwalczania.

Bardzo ważne, by nie dopuścić do przepoczwarczenia się gąsienic i wylotu nowego pokolenia szkodnika.

Latem posiadacze bukszpanów potwierdzali, że ćma bukszpanowa ponownie atakuje ich krzewy. We wrześniu szkodniki wciąż były aktywne.

Gąsienica niszczy twój ogród? Sprawdź te sposoby zwalczania ćmy bukszpanowej

Larwy tego motyla działają bardzo szybko, zjadając liście naszych bukszpanowych krzaczków. Skrywa się w gałązkach i w zaledwie dobę potrafi zniszczyć roślinę. Ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis Walk.) to obcy, inwazyjny gatunek motyla wywodzący się z Azji. W Polsce zmagamy się w nią od 2012 roku.

Mechaniczne zwalczanie ćmy bukszpanowej, stosowanie środków biologicznych i chemicznych - to możliwe rozwiązania, by szkodnik znajdzie się w naszym ogrodzie.

Ćma jest wykrywana zbyt późno. Obserwuj swoje bukszpany

Larwy atakują od wnętrza krzewu, dlatego tak ważna jest szybka identyfikacja problemu oraz natychmiastowe zwalczanie. Szkody, które powoduje żerowanie ćmy bukszpanowej to silna redukcja blaszki liściowej. To prowadzi do zamierania całych roślin oraz zanieczyszczenia liści i gałęzi przędzą i kałem wydalanym przez larwy, wskazuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Polecamy też: Jak długo można przechowywać warzywa? Np. marchew, pomidory, dynie. Nie wszystkie przetrwają tyle samo czasu

PIORiN: Wylot motyla przypada w terminie od kwietnia do września. Samice składają okrągłe, żółte jaja o średnicy 1 mm na spodniej stronie liści, w głębi zdrowej rośliny. Z jaj wylęgają się żarłoczne larwy.

Ćma bukszpanowa lubi ciepło, dlatego częściej jest spotykana w południowych rejonach Polski. To jednak oznacza tylko tyle, że na południu rozwija się szybciej, bo w chłodzie również sobie radzi. Nie straszne jej nawet ponad 20-stopniowe mrozy. Dlatego ćmę bukszpanową spotkamy zarówno w okolicy Wrocławia, jak i Suwałk. Szkodnik w ciągu roku może wydać 2-3 pokolenia.

Ćma odkrywana jest zwykle, dopiero gdy żerujące gąsienice zaczynają docierać do obrzeży krzewu, na zewnątrz widać zasychające liście i młode pędy, a krzew pokrywa się pajęczynką i nieprzyjemnie pachnie, zwłaszcza przy dużej wilgotności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie