Zielony Ład. Rolnicy są wkurzeni na Unię Europejską i zamierzają to pokazać. Będzie protest!

Agata Wodzień-Nowak
Opracowanie:
Rolnicy zamierzają protestować 13 i 14 grudnia 2021 r. w Brukseli
Rolnicy zamierzają protestować 13 i 14 grudnia 2021 r. w Brukseli Wojciech Wojtkielewicz/zdjęcie ilustracyjne
Przedstawiciele kilkunastu państw UE mają wziąć udział 13 i 14 grudnia w proteście w Brukseli. - Musimy pokazać swój głos, swoją siłę argumentów, przekazać swoje obawy odnośnie Zielonego Ładu - uważa rolnik Łukasz Pergoł.

Instytut Gospodarki Rolnej zorganizował 18 listopada 2021 r. spotkanie, podczas którego prezentowano założenia projektu #EUnitedAgri. Instytut uważa, że przyszedł czas na obronę interesów rolników i konsumentów przed konsekwencjami wprowadzenia zideologizowanej strategii dla europejskiego rolnictwa, czyli Zielonego Ładu.

Jednym z uczestników był Sławomir Izdebski, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych i Organizacji Rolniczych: - Włączamy się w organizację tego dużego przedsięwzięcia, bądź co bądź już międzynarodowego. Uważamy, że wszystkie związki powinny się zjednoczyć - mówi.

Przywołuje przykład piątki dla zwierząt, kiedy organizacje pokazały swoją siłę. - Deklarujemy pełne wsparcie - dodaje Izdebski.

Dlaczego branża rolna nie zgadza się z Zielonym Ładem?

Łukasz Pergoł (Partia Twitterowych Rolników) chce podzielić się obawami o to, jak Zielony Ład wpłynie nie tylko na rolników i to ile mogą stracić, ale też w dużej mierze stracą konsumenci.

- Ograniczenie produkcji rolniczej wiąże się ze wzrostem cen żywności. Powinniśmy być coraz bardziej ekologiczni, ale to wszystko powinno logikę zawierać, powolne odchodzenie od pewnych rzeczy czy zmienianie rolnictwa, a nie takie nagłe cięcie, które ma zafundować nam Zielony Ład już od 2023 roku - uwąża rolnik.

To też może Cię zainteresować

Tadeusz Jakubowski, Polski Związek Hodowców Zwierząt Futerkowych:

- Głównym beneficjentem tego projektu będą konsumenci. To konsumenci poniosą wszystkie koszty tego fatalnego pomysłu, dlatego, że w tym pomyśle nie chodzi wcale o środowisko. Nikt dokładnie nie analizuje skutków dla środowiska. Wymyśla się sprawy dotyczące ograniczenia stosowania pestycydów, nawozów, wyłączenia gruntów rolnych z uprawy, ale faktycznie zapłaci za wszystko konsument. Bardzo podrożeje żywność.

Protest inicjowany m.in. przez Instytut Gospodarki Rolnej jest planowany 13 i 14 grudnia 2021 r. w Brukseli.

Źródło: FB/Instytut Gospodarki Rolnej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro