Zmianowanie roślin i dywersyfikacja upraw to od 2024 roku obowiązek. Na czym polega norma GAEC7?

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W poprzednim roku rolnicy byli zwolnieni z przestrzegania jednej z norm warunkowości. GAEC 7, czyli zmianowanie roślin i dywersyfikacja upraw na gruntach ornych obowiązuje od 2024 roku i może być kontrolowana. Na czym polega i jak często trzeba będzie wymieniać uprawy na danej działce rolnej? Przyglądamy się zasadom jednej z norm, której przestrzeganie jest warunkiem wypłacania płatności bezpośrednich.

Spis treści

Ministerstwo rolnictwa przypomina, że 1 stycznia 2024 r. zaczęły obowiązywać przepisy dotyczące płatności bezpośrednich, a konkretnie § 5 rozporządzenia MRiRW z dnia 10 marca 2023 r. w sprawie norm oraz szczegółowych warunków ich stosowania (Dz. U. poz. 478). Resort wyjaśnia, że przepis ten wdraża normę GAEC 7 wprowadzającą obowiązek zmianowania i dywersyfikacji upraw.

Warunkowość od 2024 roku będzie obowiązywała w całości

Rolnik, aby otrzymywać płatności bezpośrednie, musi spełniać szereg warunków. Od 2023 roku jeszcze większy nacisk położono na kwestie środowiskowe i klimatyczne. Są to normy dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska – normy GAEC i podstawowe wymogi w zakresie zarządzania – wymogi SMR.

Rolnicy chcą odstępstwa m.in. od ugorowania i zmianowania w 2024 r. Więcej piszemy o tym tu: co dalej z normami warunkowości?

W pierwszym roku obowiązywania nowej Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027 rolnicy byli zwolnieni w całości z normy GEAC 7 i częściowo z GAEC 8.

Zmianowanie i dywersyfikacja upraw na gruntach ornych, czyli norma GAEC 7

W kwietniu 2023 r. ministerstwo informowało, że zgodnie z oczekiwaniami rolników wspólnie z Komisją Europejską została wypracowana korzystna dla rolników interpretacja wdrażania wymogów normy GAEC 7 w części dotyczącej zmianowania upraw. Realizacja normy będzie kontrolowana od 2024 r.

Po zmianie interpretacji Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od 2024 r. będzie weryfikowała:

 • czy na powierzchni co najmniej 40 proc. gruntów ornych w gospodarstwie, w porównaniu z rokiem 2023, jest prowadzona inna uprawa w plonie głównym;
 • na powierzchni wszystkich gruntów ornych prowadzenie takiej samej uprawy nie dłużej niż przez 3 lata, począwszy od roku 2023;

W praktyce oznacza to, że w 2026 r. taka sama uprawa w plonie głównym na tej samej działce rolnej w ramach całego gospodarstwa nie może się powtórzyć.

Czy trzeba się obawiać? Niekoniecznie. Resort rolnictwa dodaje, że zgodnie z przepisami krajowymi, warunki dotyczące zmianowania uznaje się za spełnione, jeżeli rolnik wysieje na danej powierzchni w poprzednim roku lub w ciągu trzech poprzednich lat wsiewkę lub międzyplon ozimy bądź międzyplon ścierniskowy.

Na czym polega wymóg zmianowania i dywersyfikacji?

W przypadku gdy grunty orne w gospodarstwie obejmują powierzchnię powyżej 10 ha, na tych gruntach uprawy prowadzi się w taki sposób, aby na powierzchni:

 • co najmniej 40% gruntów ornych była prowadzona inna uprawa w plonie głównym niż uprawa prowadzona w tym plonie w roku poprzednim;
 • wszystkich gruntów ornych taka sama uprawa w plonie głównym nie była prowadzona dłużej niż 3 lata.

Powyższy warunek uznaje się za spełniony, jeżeli na danej powierzchni:

 • w uprawę w plonie głównym zostanie wprowadzona wsiewka i ta wsiewka będzie utrzymywana co najmniej do wysiewu kolejnej uprawy w plonie głównym lub co najmniej przez 8 tygodni od dnia zbioru uprawy w plonie głównym wskazanego w oświadczeniu, które rolnik złożył za pomocą systemu teleinformatycznego ARiMR, albo do kierownika biura powiatowego Agencji, w terminie 7 dni od tego dnia, lub
 • po zbiorze uprawy w plonie głównym zostanie wprowadzony:
 1. międzyplon ozimy utworzony przez wysiew co najmniej jednego gatunku roślin, który tworzy okrywę roślinną co najmniej od dnia 1 listopada danego roku do dnia 15 lutego kolejnego roku, przy czym po dniu 15 listopada dopuszcza się mulczowanie tych międzyplonów, lub
 2. międzyplon ścierniskowy utworzony przez wysiew co najmniej jednego gatunku roślin w okresie od dnia 1 lipca do dnia 20 sierpnia i utrzymywany co najmniej do dnia 15 października, a w przypadku gdy rolnik w terminie 7 dni od dnia wysiewu, złożył za pomocą systemu teleinformatycznego Agencji albo do kierownika biura powiatowego Agencji oświadczenie, w którym wskazał ten dzień wysiewu – przez co najmniej 8 tygodni od tego dnia wysiewu.
Mieszanka nasion a zmianowanie i dywersyfikacja
Obszary, na których wysiewa się mieszankę nasion, uznaje się za oddzielne uprawy, jeżeli można ustalić, że gatunki roślin z różnych mieszanek nasion różnią się od siebie, a te różne mieszanki nasion nie są stosowane do uprawy traw lub innych zielnych roślin pastewnych. pixabay.com/orko46

ARiMR: W przypadku gdy grunty orne w gospodarstwie obejmują powierzchnię powyżej 10 ha, na tych gruntach prowadzi się co najmniej 3 różne uprawy, przy czym uprawa o największej powierzchni nie może zajmować więcej niż 65 proc. gruntów ornych, a dwie uprawy o największej powierzchni nie mogą łącznie zajmować więcej niż 90 proc. gruntów ornych.

Kiedy nie trzeba stosować zmianowania i dywersyfikacji?

Przyjrzyjmy się kolejnym wytycznym normy GEAC 7. Warunków dotyczących plonu głównego nie stosuje się w odniesieniu do gruntów ugorowanych oraz do następujących upraw w plonie głównym:

 • roślin bobowatych;
 • traw lub innych zielnych roślin pastewnych;
 • mieszanek roślin bobowatych drobnonasiennych z trawami;
 • upraw wieloletnich.

Do celów spełnienia warunków za uprawę uznaje się:

 • rodzaj roślin;
 • formę jarą i ozimą tego samego rodzaju roślin;
 • gatunek roślin z rodzin:
 1. a) kapustowatych (Brassicaceae),
 2. b) psiankowatych (Solanaceae),
 3. c) dyniowatych (Cucurbitaceae);
 • grunt ugorowany;
 • trawy lub inne zielne rośliny pastewne.

Warunków nie stosuje się w odniesieniu do rolnika, w którego gospodarstwie więcej niż 75% powierzchni:
gruntów ornych jest:

 1. a) wykorzystywanych do produkcji traw lub innych zielnych roślin pastewnych lub
 2. b) ugorowanych, lub
 3. c) wykorzystywanych do uprawy roślin bobowatych lub

użytków rolnych:
a) stanowią trwałe użytki zielone lub
b) jest wykorzystywanych do produkcji traw lub innych zielnych roślin pastewnych.

Więcej zasad zmianowania i dywersyfikacji znajdziesz w galerii.

Źródła: ARiMR, MRiRW

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Marek
to się po polsku nazywa płodozmian.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro