Jest decyzja KE w sprawie ugorowania gruntów! Co z normą GAEC 8? Rolnicy zabiegali o zmiany

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Rolnikom zależy na tym, by nie ograniczać powierzchni, z której będą mogli zbierać plony, a tym samym zarabiać.
Rolnikom zależy na tym, by nie ograniczać powierzchni, z której będą mogli zbierać plony, a tym samym zarabiać. pixabay.com/Elsemargriet
Ugorowanie ziemi nie jest na rękę rolnikom. W 2023 roku byli zwolnieni z przestrzegania tych norm i licznie apelowali, by i w 2024 zastosować odstępstwa m.in. dla wymogu ugorowania z normy GAEC 8. Komisja Europejska podjęła decyzję.

Spis treści

Aktualizacja: Komisja Europejska opublikowała 13 lutego 2024 rozporządzenie umożliwiające w 2024 r. odstępstwo od stosowania normy GAEC 8, w zakresie wymogu przeznaczenia 4% powierzchni gruntów ornych na obszary lub obiekty nieprodukcyjne (ugorowanie).

Państwa UE chcą zwolnienia z części normy GAEC 8

Francuska delegacja przedstawiła 20 listopada 2023 r. Radzie UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH) w Brukseli informację o częściowym stosowaniu normy GAEC 8 w 2024 r. Do noty dołączyły się też delegacje:

  • Bułgarii,
  • Chorwacji,
  • Cypru,
  • Estonii,
  • Grecji,
  • Portugalii,
  • Słowenii,
  • Słowacji,
  • Węgier,
  • Włoch.

Propozycja dotyczy odstępstwa od normy GAEC 8 w zakresie minimalnego udziału powierzchni gruntów ornych przeznaczonej na obszary lub obiekty nieprodukcyjne. Francja zakłada, że realizacja normy opierałaby się wyłącznie na międzyplonach lub roślinach wiążącymi azot (7% gruntów ornych), bez konieczności przeznaczenia części gruntów na obszary nieprodukcyjne, w tym ugory.

Polska uważa i takie stanowisko przestawiła w Brukseli, że zasadne jest utrzymanie w 2024 roku tymczasowych odstępstw od norm GAEC 7 i 8, które umożliwiają rolnikom większą elastyczność w podejmowaniu decyzji produkcyjnych.

Zdaniem Polski wymogi GAEC 7 i 8, ograniczające możliwości prowadzenia produkcji rolnej, przyczynią się do pogorszenia sytuacji ekonomicznej rolników w Unii Europejskiej, m.in. ograniczając możliwość zrekompensowania niższych cen prowadzeniem produkcji.

Jak przekazuje ministerstwo rolnictwa, nasz kraj opowiada się za całkowitym wyłączeniem ze stosowania normy GAEC 7 oraz wyłączeniem od stosowania normy GAEC 8, co umożliwi prowadzenie produkcji na ugorach.

Rolnicy chcą odstępstw nie tylko od ugorowania w 2024 roku

W 2023 roku rolnicy byli częściowo zwolnieni z przestrzegania wymogów jednej z norm warunkowości, mianowicie GAEC 8, która między innymi mówi o ugorowaniu. W całości zawieszone były wymogi normy GAEC 7, czyli zmianowanie i dywersyfikacja upraw na gruntach ornych. Co zalej?

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił 24 października 2023 r. do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Roberta Telusa w sprawie podjęcia kroków na forum UE odnośnie derogacji norm GAEC 6, 7 i 8.

Ministerstwo widzi zasadność odłożenia norm GAEC, ale potrzebna zgoda KE

W odpowiedzi przekazanej 7 listopada można preczytać, że resort rolnictwa widzi zasadność odstępstw od norm GAEC 6, GAEC 7 i GAEC 8 w 2024 r. ze względu na niekorzystne warunki pogodowe, trudną sytuację rynkową i wpływ wojny w Ukrainie na sytuację rolników.

Stosowne wnioski, zgłaszane m. in. przez Polskę, zostały już złożone do Komisji Europejskiej i były przedmiotem posiedzeń Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa w czerwcu, lipcu i październiku br. Jednakże nie wszystkie państwa członkowskie poparły propozycję utrzymania odstępstw od stosowania wybranych norma GAEC. Do chwili obecnej nie ma również pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej na wdrożenie derogacji również w 2024 r.

W piśmie do samorządu rolniczego przekazano dalej, że resort rolnictwa prowadzi działania mające na celu zmianę Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (PS WPR 2023-2027) w zakresie wybranych norm GAEC w celu doprecyzowania ich wymogów.

Zmiany te wymagają zarówno zgody Komitetu Monitorującego PS WPR 2023-2027, jak i uzyskania akceptacji Komisji Europejskiej. W przypadku uzyskania zgody Komisji Europejskiej, w dalszej kolejności należy zmienić przepisy krajowe dotyczące norm GAEC. Są to procesy złożone i długotrwałe.

Zarząd KRIR wystąpił również 11 października 2023 w tej sprawie do Przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.

Źródło: KRIR, MRiRW

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.