Spis treści
Aby dostać dopłaty, trzeba spełniać warunki GAEC
Warunkowość, czyli zbiór norm dobrze znanych rolnikom i nowych wymagań. Szereg wymogów zazielenienia i zasady wzajemnej zgodności, w tym norm dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska został ujęty pod skrótem GAEC.
Rolnicy, którzy od 2023 roku składali wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich i niektórych płatności II filara WPR, objętych Planem Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027, są zobowiązani do przestrzegania wymogów warunkowości. Niektóre z nich w tym roku były objęte odstępstwami, jednak w 2024 r. mają obowiązywać już w pełni.
Wielu producentów rolnych nie zgadza się z wytycznymi dotyczącymi np. zmianowania roślin czy ugorowania gruntów. Rolnicy chcą odstępstw w 2024 roku. Tu piszemy więcej na ten temat: Co dalej z normami warunkowości?
Wymogi ugorowania, norma GAEC 8. To nie tylko ugorowanie
Jedną z norm jest GAEC 8: Minimalny udział powierzchni gruntów ornych przeznaczonych na obszary lub obiekty nieprodukcyjne, zachowanie elementów krajobrazu oraz zakaz przycinania drzew i żywopłotów w okresie lęgowym ptaków. Co ważne, dotyczy rolników z ponad 10 hektarami gruntów ornych.
W części dotyczącej przeznaczenia minimalnego udziału gruntów ornych na obszary nieprodukcyjne w 2023 roku było możliwe prowadzenie produkcji na gruntach ugorowanych, z wyjątkiem uprawy niesłużących bezpośredniej produkcji żywności: kukurydzy, soi (przeznaczanych w większości na pasze) i zagajników o krótkiej rotacji (uprawianych na cele energetyczne). Chodziło o zabezpieczenie produkcji żywności w okresie kryzysu spowodowanego wojną na Ukrainie.
Odstępstwo w 2023 roku odnosiło się tylko do części tej normy, czyli obowiązku – dla rolników posiadających gospodarstwa o powierzchni powyżej 10 ha gruntów rolnych – do zagwarantowania:
- minimalnego udziału co najmniej 4 proc. gruntów ornych na poziomie gospodarstwa przeznaczonych na obszary i elementy nieprodukcyjne, w tym grunty ugorowane lub
- minimalnego udziału co najmniej 7 proc. gruntów ornych na poziomie gospodarstwa przeznaczonych na obszary i elementy nieprodukcyjne, w tym grunty ugorowane oraz międzyplony lub uprawy wiążące azot, uprawiane bez stosowania środków ochrony roślin, z czego 3 proc. stanowią obszary i elementy nieprodukcyjne, w tym grunty ugorowane.
Kto musi spełniać wymóg ugorowania, a kto jest zwolniony?
Z obowiązku przeznaczenia minimalnego udziału powierzchni gruntów ornych na obszary lub obiekty nieprodukcyjne wyłączone są gospodarstwa:
- w których więcej niż 75 proc. powierzchni gruntów ornych jest wykorzystywanych do produkcji traw lub innych zielnych roślin pastewnych, lub ugorowanych, lub wykorzystywanych do uprawy roślin bobowatych, lub
- w których więcej niż 75 proc. powierzchni użytków rolnych stanowią trwałe użytki zielone lub jest wykorzystywanych do produkcji traw lub innych zielnych roślin pastewnych, lub
- o powierzchni gruntów ornych do 10 ha.
W przypadku gdy grunty orne w gospodarstwie obejmują powierzchnię powyżej 10 ha:
- co najmniej 4 proc. powierzchni tych gruntów przeznacza się na obszary lub obiekty nieprodukcyjne;
- w przypadku gdy co najmniej 4% powierzchni gruntów ornych obejmują międzyplony ścierniskowe lub ozime lub wsiewki lub rośliny bobowate, uprawiane bez środków ochrony roślin – minimalny udział powierzchni gruntów ornych przeznaczony na obszary lub obiekty nieprodukcyjne wynosi co najmniej 3% powierzchni gruntów ornych.
Jakie obszary uznaje się za nieprodukcyjne? Wskazania MRiRW znajdziesz w galerii.
Nie wolno niszczyć rowów, przycinać drzew do 31 lipca
GAEC 8 to nie tylko wyłączenia gruntów z produkcji. Norma GAEC 8 zobowiązuje wszystkich rolników, w odniesieniu do wszystkich posiadanych użytków rolnych (te obowiązki nie były objęte odstępstwem w 2023 r.) do zachowania elementów krajobrazu oraz przestrzegania zakazu przycinania żywopłotów i drzew podczas okresu lęgowego ptaków oraz okresu wychowu młodych.
Na użytkach rolnych rolnik nie może niszczyć:
- drzew będących pomnikami przyrody,
- rowów, których szerokość nie przekracza 2 m,
- oczek wodnych o powierzchni mniejszej niż 100 m².
Obowiązuje także zakaz przycinania żywopłotów i drzew podczas okresu lęgowego ptaków oraz okresu wychowu młodych - od 15 kwietnia do 31 lipca. Zasada nie dotyczy drzew owocowych, wierzb i zagajników o krótkiej rotacji.
Zasady traktowania obszarów z międzyplonami i wsiewkami. Jednocześnie na tej samej powierzchni:
- międzyplony ozime lub międzyplony ścierniskowe lub wsiewki mogą być uznane na potrzeby normy GAEC 6 lub GAEC 7 lub GAEC 8,
- międzyplony ozime lub wsiewki realizujące normy GAEC 6 lub GAEC 7 lub GAEC 8 mogą być uznane do praktyki Międzyplony ozime/wsiewki śródplonowe,
- międzyplony ozime realizujące Pakiet 1. Rolnictwo zrównoważone lub Pakiet 2. Ochrona gleb i wód, Wariantu 2.1. Międzyplony w ramach PRŚK PROW 2014-2020 mogą być uznane na potrzeby normy GAEC 6 lub GAEC 7 lub GAEC 8
pod warunkiem, że wymogi odpowiednio danej normy, praktyki ekoschematu i danego pakietu są spełnione.
Źródło: MRiRW

Mięso z laboratorium nie dla Włochów
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?