Zmiany w obrocie ziemią rolną w 2019 roku. Co i kiedy zmieni się w obrocie gruntami?

Oprac. AGW
W życie właśnie weszły wyczekiwane i miesiącami przygotowywane zmiany w ustawie dotyczącej handlu ziemią rolną. Osoby, które nie są rolnikami, mogą kupić większy kawałek gruntów. Prace nad uaktualnieniem przepisów przeciągały się, ale nowe reguły w końcu uchwalono, prezydent je podpisał, a od 26 czerwca obowiązują. Poznaj zmiany w 2019 roku.

Czwarta wersja projektu ustawy trafiła do Rządowego Centrum Legislacji 21 listopada. Ma wprowadzić zmiany w ustawie, która obowiązuje od 30 kwietnia 2016 roku. 12 marca rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Kolejne kroki:

 • 25 kwietnia - Sejm RP uchwalił projekt ustawy.
 • 26 kwietnia - Ustawę przekazano Prezydentowi i Marszałkowi Senatu.
 • 7 maja - Rozpatrzenie ustawy przez senacką komisję rolnictwa i rozwoju wsi. Wniosek komisji: o przyjęcie ustawy bez poprawek.
 • 9 maja - Senat przyjął ustawę bez poprawek
 • 10 maja Ustawę przekazano Prezydentowi do podpisu
 • 27 maja - prezydent podpisał ustawę
 • 26 czerwca - przepisy weszły w życie

Zmiany w obrocie ziemią rolną. Jakie nowości przewidują zapisy dokumentu?

Osoba, która nie jest rolnikiem, będzie mogła kupić większy kawałek ziemi. Do tej pory nierolnik mógł kupić 0,3 ha, teraz będzie mógł nabyć areał do 1 ha. Nabywcą nieruchomości stanie się również w toku postępowania egzekucyjnego i upadłościowego, w wyniku zniesienia współwłasności, podziału majątku wspólnego po ustaniu małżeństwa oraz działu spadku oraz w wyniku podziału, przekształcenia, bądź łączenia spółek prawa handlowego.

Przepisy projektu ustawy mówią o tym, że w przypadkach tych nie będzie już potrzebna zgoda dyrektora generalnego KOWR na nabycie nieruchomości rolnej. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa będzie mial jednak prawo pierwokupu (prawo nabycia) takich nieruchomości.

26 czerwca 2019 roku weszła w życie Ustawa z dnia 26 kwietnia 2019 r. o zmianie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz niektórych innych ustaw.

___________________________
Aktualizacja dotycząca postępu prac: 14 marca projekt wpłyną do Sejmu RP. Następnie 21 marca skierowano dokument do I czytania w komisjach, czym Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi zajęła się 2 kwietnia, a 11 kwietnia na stronie sejmowej pojawiło się sprawozdanie. 25 kwietnia w porządku obrad 80. posiedzenia Sejmu RP znalazło się "Sprawozdanie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz niektórych innych ustaw".
___________________________

Rozszerzono katalog osób bliskich w rozumieniu ustawy o kształtowaniu ustroju (u.k.u.r.) rolnego o rodzeństwo rodziców oraz pasierbów.

Wyłączono stosowanie przepisów u.k.u.r. do nieruchomości rolnych:
- położonych w granicach administracyjnych miast,
- w których grunty, oznaczone w ewidencji gruntów i budynków jako grunty pod stawami rybnymi, stanowią co najmniej 70% powierzchni nieruchomości,
- nabytych z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa jako tzw, „ogródki przydomowe.

Zmiany w obrocie ziemią rolną w 2019 roku. Co i kiedy zmieni się w obrocie gruntami?

Umożliwiono nabywanie nieruchomości rolnych za zgodą Dyrektora Generalnego KOWR przez:

 • uczelnie na cele dydaktyczne,
 • państwowe lub samorządowe osoby prawne na cele publiczne,

Doprecyzowano tryb postępowania oraz przesłanki warunkujące wyrażenie zgody przez DG KOWR na nabycie nieruchomości rolnej poprzez:

 • określenie wymogów, jakie powinien spełniać wniosek o wyrażenie zgody oraz wskazanie dokumentów jakie należy do niego dołączyć,
 • określenie sposobu udokumentowania braku możliwości sprzedaży nieruchomości rolnej na rzecz rolników indywidualnych (niezbędne będzie nieodpłatne umieszczenie na stronie internetowej KOWR ogłoszenia o zamiarze sprzedaży nieruchomości rolnej),
 • dotychczasowy obowiązek dawania przez nabywcę rękojmi należytego prowadzenia działalności rolniczej, zastąpiono wymogiem zobowiązania się przez niego do prowadzenia działalności rolniczej na nabywanej nieruchomości oraz wymogiem uzyskania pozytywnej opinii dotyczącej zamierzonej działalności rolniczej wydanej przez właściwy wojewódzki ośrodek doradztwa rolniczego,

Zmniejszono z 10 do 5 lat okres przez który:

 • nabywca nieruchomości rolnej jest obowiązany prowadzić gospodarstwo rolne, w skład którego weszła nabywana nieruchomość,
 • nabyta nieruchomość nie może być zbyta ani oddana w posiadanie innym podmiotom.

______________________________

Kolejną zmianą wynikającą z projektu ustawy jest zgoda na zbycie lub oddanie w posiadanie nabytej nieruchomości rolnej przed upływem 5 lat od dnia jej nabycia będzie wyrażana przez Dyrektora Generalnego KOWR w drodze decyzji administracyjnej a nie przez sąd; organem wyższego stopnia będzie Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Wójt, burmistrz czy prezydent miasta nie będzie już musiał poświadczać, że dana osoba prowadzi gospodarstwa. Samodzielnie złożymy pisemne oświadczenie, że osobiście prowadzimy gospodarstwo.

Wprowadzono sankcję nieważności w przypadku:

 • celowego utrudniania skorzystania przez KOWR z przysługującego mu prawa pierwokupu nieruchomości rolnej; sankcją tą opatrzono rozwiązanie, zmianę lub odstąpienie od umowy sprzedaży nieruchomości rolnej (również udziałów i akcji) objętej prawem pierwokupu KOWR, a także dokonanie czynności prawnej obciążającej zbywaną nieruchomość (również zbywane udziały i akcje), dokonane od chwili zawarcia tej umowy do czasu upływu terminu do wykonania tego prawa przez KOWR;
 • celowego utrudniania skorzystania przez KOWR z przysługującego mu prawa nabycia nieruchomości rolnej: sankcją tą opatrzono rozwiązanie, zmianę lub odstąpienie od umowy innej nit umowa sprzedaży, odwołanie jednostronnej czynności prawnej, a także dokonanie czynności prawnej obciążającej zbywaną nieruchomość, dokonane od chwili nabycia nieruchomości rolnej, do czasu upływu terminu do złożenia oświadczenia o jej nabyciu przez Krajowy Ośrodek. Wyłączono stosowanie prawa pierwokupu akcji i udziałów w spółkach kapitałowych. które posiadają nieruchomości role o łącznej powierzchni mniejszej niż 5 ha.

ceny ziemi w ostatnich kilku kwartałach
Infogram

Inna zmiana zawarte w nowelizacji ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego: zniesiono prawo nabycia nieruchomości rolnych od spółek osobowych posiadających grunty rolne o łącznej powierzchni mniejszej niż 5 ha.

Przeczytaj też: Cena ziemi rolnej w Polsce urosła w II kwartale 2018. Ile kosztuje hektar w województwach od października?

Określono sposób postępowania KOWR w przypadku korzystania z prawa pierwokupu, czy tez prawa nabycia nieruchomości rolnej, w sytuacji, gdy nieruchomość rolna obciążona jest hipoteką.

Pisma konsultacyjne skierowano do prezesów Krajowej Rady Izb Rolniczych, Krajowej Rady Notarialnej, Federacji Związków Pracodawców-Dzierżawców i Właścicieli Rolnych, Polskiego Towarzystwa Rolniczego i przewodniczącej NSZZ SI "Solidarność". Ewentualne uwagi mogą zgłosić do 30 listopada.

Źródło: legislacja.rcl.gov.pl, premier.gov.pl

______________________
Agro Pomorska odcinek 67

Wideo

Materiał oryginalny: Zmiany w obrocie ziemią rolną w 2019 roku. Co i kiedy zmieni się w obrocie gruntami? - Gazeta Pomorska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 990

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

N
Nmn
26 czerwca, 10:23, Kaśka:

Wpiszcie w gogle ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego Rzeczpospolita godzinę temu dała artykuł że dziś ustawa wchodzi i że do hektara nie trzeba zgody kowr Więc kogo słuchac

Tak zgody na sprzedaż nie trzeba. Ale mają prawo pierwokupu i spytać będziesz musiała.

K
Kirgistan

PIS doprowadzi Państwo do ruiny żeby w demokratycznym Państwie rolnik po zmianie ustawy musi zapytanie zgłosić do Kowru żeby kupić ziemię rolną ,a jeśli zakupi się grunt rolny to przez 5 lat nie można tego sprzedać. Będą skargi w czasie przyszłym do Trybunału ,a on zezwoli i przyzna nam wszystkim rację i Skarb Państwa będzie musiał wypłacić wysokie odszkodowania ale co na to PIS? Oni właśnie narobią zadłużenia i zobaczymy jak będzie wspaniale.....A tak poza tym to PIS nie ma jednak żadnego pojęcia jeśli się sprzeda działkę to nie zarabia tylko sprzedający ale sprzedaż materiałów budowlanych i wiele więcej osób nie będę wymieniał bo jak ktoś wie to ma pojęcie o co chodzi

r
rencista

Tutaj są pytania i odpowiedzi w sprawie nowej ustawy o ziemi rolnej:

https://pomorska.pl/ziemia-rolna-do-1-ha-latwiej-ja-kupic-pomogly-zmiany-w-ustawie-porady-ekspertow/ar/c8-14242611

Tak poluzowali obrót ziemią rolną do 1ha, że nie ma wolnego rynku na działki od 0,30ha do 1ha i właściciel nie może wycofać się z umowy w razie pierwokupu KOWR. To jest bandyctwo pisu w świetle prawa. Polacy nie głosujcie na pis w nadchodzących wyborach, bo nas oskubią do reszty.

r
rencista
2019-07-02T21:30:17 02:00, Gość:

Renty z krus są takie jak opłacane składki

Składki są małe aby rolnik miał niskie koszty produkcji żywności. W związku z tym, do renty, emerytury z krus powinno dołożyć Państwo. Biedroń powiedział że minimalna renta-emerytura przy dzisiejszych cenach powinna wynosić 1600 zł. Pis daje głodowe renty i emerytury z krus i blokuje wolny rynek ziemią rolną prywatną dla Polaków. Toż to prawo bandyckie. Pis niech się odpiepszy od ziemi rolnej prywatnej, minister rolnictwa ma ziemię państwową i niech pilnuje, aby nie rozkradli. Ziemię prywatną pilnuje właściciel i za łapówkę nie odda.

r
rencista
2019-06-30T16:26:38 02:00, Gość:

I co był już ktoś u notariusza i wie jak to wygląda?

2019-06-30T22:54:35 02:00, rencista:

Tak to wygląda, napisałem poniżej. Na stronie kowru poczytaj. Jeszcze mało wyjaśnień ?

2019-07-01T10:31:12 02:00, Gość:

Kowr rzadko korzysta z prawa pierwokupu. Mozna sprawdzic statystyki. A co do ceny, to sprzedajacy nie bedzie stratny.

2019-07-01T16:37:32 02:00, rencista:

Gościu nie oszukuj ludzi, poczytaj na stronie kowru, może zapłacić mniej jak w umowie i nie można wycofać się z umowy. O sporną sumę sąd zdecyduje. Nie ma wolnego rynku działkami od 0,30 ha do 1ha. Zrozumiał !

2019-07-01T20:35:41 02:00, Gość:

Rencista, ty nie oszukuj, bo ciagle macisz. Mowiles, ze nie wejdzie ustawa, a weszla. Potem pisales, ze na wszystkie dzialki będzie pozwolenie, a gowno prawda.

Ja dobrze wiem jaka była komuna przed 1989 rokiem. Nie chwal swego komunistycznego pisu. Ustawa weszła w życie i każdy zainteresowany może dowiedzieć się że nie ma wolnego rynku ziemią rolną dla Polaków. Od kwietnia 2016 roku pis zablokował wolny rynek ziemią rolną prywatną dla Polaków. Ograbił mnie, ponieważ moja ziemia rolna straciła na wartości. Mafia obszarników rolnych płaci za ziemię mało.Renty i emerytury z KRUS są głodowe. Ceny energii, żywności, etc, idą w górę w szybkim tępie. Rząddzie tak dalej to skończycie jak pzpr w 1989 roku.

G
Gość

A na jakie działki nie ma pozwolenia?

G
Gość
2019-06-30T16:26:38 02:00, Gość:

I co był już ktoś u notariusza i wie jak to wygląda?

2019-06-30T22:54:35 02:00, rencista:

Tak to wygląda, napisałem poniżej. Na stronie kowru poczytaj. Jeszcze mało wyjaśnień ?

2019-07-01T10:31:12 02:00, Gość:

Kowr rzadko korzysta z prawa pierwokupu. Mozna sprawdzic statystyki. A co do ceny, to sprzedajacy nie bedzie stratny.

2019-07-01T16:37:32 02:00, rencista:

Gościu nie oszukuj ludzi, poczytaj na stronie kowru, może zapłacić mniej jak w umowie i nie można wycofać się z umowy. O sporną sumę sąd zdecyduje. Nie ma wolnego rynku działkami od 0,30 ha do 1ha. Zrozumiał !

Rencista, ty nie oszukuj, bo ciagle macisz. Mowiles, ze nie wejdzie ustawa, a weszla. Potem pisales, ze na wszystkie dzialki będzie pozwolenie, a gowno prawda.

r
rencista
2019-06-30T16:26:38 02:00, Gość:

I co był już ktoś u notariusza i wie jak to wygląda?

2019-06-30T22:54:35 02:00, rencista:

Tak to wygląda, napisałem poniżej. Na stronie kowru poczytaj. Jeszcze mało wyjaśnień ?

2019-07-01T10:31:12 02:00, Gość:

Kowr rzadko korzysta z prawa pierwokupu. Mozna sprawdzic statystyki. A co do ceny, to sprzedajacy nie bedzie stratny.

Gościu nie oszukuj ludzi, poczytaj na stronie kowru, może zapłacić mniej jak w umowie i nie można wycofać się z umowy. O sporną sumę sąd zdecyduje. Nie ma wolnego rynku działkami od 0,30 ha do 1ha. Zrozumiał !

G
Gość
2019-06-30T16:26:38 02:00, Gość:

I co był już ktoś u notariusza i wie jak to wygląda?

2019-06-30T22:54:35 02:00, rencista:

Tak to wygląda, napisałem poniżej. Na stronie kowru poczytaj. Jeszcze mało wyjaśnień ?

Kowr rzadko korzysta z prawa pierwokupu. Mozna sprawdzic statystyki. A co do ceny, to sprzedajacy nie bedzie stratny.

r
rencista
2019-06-30T16:26:38 02:00, Gość:

I co był już ktoś u notariusza i wie jak to wygląda?

Tak to wygląda, napisałem poniżej. Na stronie kowru poczytaj. Jeszcze mało wyjaśnień ?

G
Gość

I co był już ktoś u notariusza i wie jak to wygląda?

r
rencista

Na stronie kowru jest o obrocie ziemią rolną, o prawie pierwokupu, prawie nabyciu :

http://www.kowr.gov.pl/ukur/pierwokup-i-nabycie/pierwokup-i-nabycie-nieruchomosci-rolnych

Już po zawarciu u notariusza umowy warunkowej nie jest możliwe wycofanie się z umowy. Kowr w przypadku podjęcia decyzji o pierwokupie może zapłacić dla właściciela działki rolnej niższą cenę niż w umowie i właściciel działki praktycznie jest bezradny, działka sprzedana, został tylko sąd. Wiadomo sąd państwowy, kowr państwowy jakie są szanse właściciela działki. Kupujący straci najwyżej opłatę notarialną warunkową. Zostało tylko liczyć że wszechmocny kowr będzie rzadko stosował pierwokup. Ustawa jest bandycka, bo powinien własciciel działki mieć możliwość wycofania się z umowy w razie ceny niższej niż w umowie. Miał być wolny rynek na działki do 1ha. Tak pisiory załatwili rencistów, emerytów - właścicieli ziemi rolnej. W sejmie zagłosowali za taką ustawą pis i psl. Platforma i nowoczesna była przeciw, kukiz wstrzymał się od głosu. W nadchodzących wyborach Polacy powinni wziąć to pod uwagę. Precz z pisem !!!

D
Dorotka

czy nie rolnik moze kupic 0,7 ha dzialki siedliskowej z domem majac juz dzialke rolna w innej miejscowowci ( po zakupie w sumie bedzie wiecej niz ha).

czy nie rolnik po zakupie dzialki siedliskowej ma obowiazek ja odrolnic?

czy moze remontowac dom stojacy juz na dzialce siedliskowej.

czy musi przez 5 lat uprawiac ziemie i nie moze sprzedac dzialki?

czy musi wylaczyc grunt z produkcji rolnej?

G
Gość

Wszystko rozumiem, że deweloperzy zrobili zrzute i poprawili im przepisy.

Niestety rolnicy (którymi wedle prawa stają się nimi dopiero po 5 latach prowadzenia gospodarstwa) muszą przechodzić przez całą machinę biurokracji.

Co z ułatwieniem życia rozwijającym się młodym rolnikom, którym utrudnia się życie jak się tylko da?

I
Ijkjhh

Rozumiejąc ten artykuł Rzeczpospolitej zgody nie trzeba i w mieście to co kupisz można sprzedać przed upływem pięć lat Ja to tak rozumiem a Wy?

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3