Chodzi konkretnie o projekt nowelizacji rozporządzenia ws. szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania wypłaty pomocy finansowej w formie płatności ekologicznych. Wszystko to w ramach Planu Strategicznego dla wspólnej polityki rolnej na lata 2023–2027.
Co zmienia projekt? Zasady ubiegania się o premię
Projekt rozporządzenia zmienia zasady przyznawania płatności ekologicznych w ramach Pakietu 13.. Jest to przyznawana premia za zrównoważoną produkcję roślinno-zwierzęcą. Minimalny poziom obsady zwierząt, jaki jest wymagany przy ubieganiu się o premię ma być obniżony z 0,5 DJP/ha do 0,3 DJP/ha.
Jak wskazano w Ocenie Skutków Regulacji, ma to ułatwić dostęp do wsparcia szerszej grupie rolników i poprawić ich sytuację dochodową.
Projekt zmienia też zasady przyznawania płatności ekologicznych w ramach w ramach Pakietu 7., mówiącego o uprawach paszowych na gruntach ornych oraz Pakietu 8. o trwałych użytkach zielonych. Z 0,5 do 0,3 ma zostać obniżony współczynnik stosowany do określania maksymalnej powierzchni, do jakiej będzie można przyznać płatności ekologiczne. W efekcie - jak podano - możliwe będzie przyznawanie rolnikom płatności ekologicznych do większych powierzchni.
Łatwiej będzie otrzymać premię ekologiczną?
Obniżenie z 0,5 DJP/ha do 0,3 DJP/ha minimalnego poziomu obsady zwierząt zostało zaproponowane także w drugim projekcie rozporządzenia, zamieszczonym na stronach RCL - projekcie ws. szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Rolnictwo ekologiczne” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2014–2020.
Jak podkreślono w uzasadnieniu, ma to zapewnić równe traktowanie rolników starających się o płatności ekologiczne w latach 2023–2024 w ramach PROW 2014–2020 względem tych – ubiegających się o te płatności w ramach Planu Strategicznego dla WPR na lata 2023–2027.
W projekcie dotyczącym PROW na lata 2014–2020 zaproponowano też zniesienie warunku utrzymania sadów (zachowania obsady drzew) w okresie 2 lat po zakończeniu realizacji zobowiązania ekologicznego. Ma to umożliwić rolnikom swobodne podejmowanie decyzji o ewentualnym przejściu na inny kierunek produkcji po zakończeniu zobowiązania.
Źródło: