1,3 mln najbardziej potrzebujących osób rocznie korzysta z pomocy żywnościowej. To 48 mln paczek żywnościowych i 13 mln posiłków

Justyna Madan
Justyna Madan
Celem akcji była pomoc w ograniczeniu ubóstwa poprzez świadczenie pomocy żywnościowej osobom najbardziej potrzebującym.
Celem akcji była pomoc w ograniczeniu ubóstwa poprzez świadczenie pomocy żywnościowej osobom najbardziej potrzebującym. 123rf
1,3 mln osób rocznie otrzymywało pomoc żywnościową w ramach unijnego programu na lata 2014-2020. Do potrzebujących trafia rocznie ponad 60 tys. ton produktów rolno-spożywczych o wartości ok. 300 mln zł - poinformował Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Realizacja Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 (POPŻ) miała pomóc w ograniczeniu ubóstwa poprzez świadczenie pomocy żywnościowej osobom najbardziej potrzebującym. Pomoc w ramach POPŻ kierowana była do osób i rodzin, które z powodu niskich dochodów nie mogły zapewnić sobie lub rodzinie odpowiednich produktów żywnościowych czy posiłków.

Podsumowanie kilkuletniej pomocy najuboższym

Choć program przewidziany był na lata 2014-2020, to ze względu na epidemię Covid-19, dopiero w tym roku nastąpiło jego rozliczenie. W 2023 r. realizowany był ostatni podprogram 2021 Plus, który kończy działania w ramach POPŻ 2014-2020. Na realizację Podprogramu 2021 Plus przeznaczono 111,6 mln zł, z tego 101,6 mln zł na zakup żywności.

KOWR w ramach realizacji unijnego programu żywnościowego, odpowiedzialny jest za organizację przetargów na dostawy artykułów spożywczych do magazynów organizacji partnerskich oraz odpowiada za nadzór nad dostawami żywności przez wykonawców, a także nadzoruje dystrybucję żywności i działania na rzecz włączenia społecznego realizowane przez organizacje partnerskie. Programem kieruje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Pomoc dostarczana jest ubogim za pośrednictwem organizacji partnerskich:

  • Federacji Polskich Banków Żywności,
  • Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej,
  • Caritas Polska,
  • Polskiego Czerwonego Krzyża,
  • Kościoła Starokatolickiego w RP.

Do tych organizacji w tym roku dostarczono ok. 13 tys. ton artykułów spożywczych (powideł śliwkowych, makaronu jajecznego świderki, mleka UHT, szynki wieprzowej mielonej, cukru białego, oleju rzepakowego).

W ramach programu POPŻ w latach 2014-2020 KOWR zakupił 463 tys. ton produktów żywnościowych o wartości 2,1 mld zł. Łącznie do odbiorców programu trafiło 48 mln paczek żywnościowych i 13 mln posiłków. Pomocą objęto ponad 10 mln osób.

To nie koniec pomocy potrzebującym

W grudniu 2022 r. KE zatwierdziła nowy program żywnościowy - Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową dla Najbardziej Potrzebujących 2021–2027 (FEPŻ). Szacuje się, że na ten cel przeznaczone będzie ogółem ok. 583,3 mln euro, z tego: 525 mln euro z UE (90 proc.) i 58,3 mln euro z budżetu krajowego.

Nowy program ma podobne cele jak poprzedni tj. dostarczanie pomocy żywnościowej i materialnej osobom najbardziej potrzebującym, w tym dzieciom, oraz prowadzenie takich działań, które pomogą włączyć się tym rodzinom do społeczności. Ponadto będzie udostępniana dodatkowa żywność pochodząca z darowizn.

W tym roku został uruchomiony podprogram 2023 FEPŻ, w ramach którego do magazynów organizacji partnerskich planowane jest dostarczenie 18 artykułów żywnościowych pochodzących z różnych grup towarowych. Artykuły spożywcze zakupione przez KOWR będą nieodpłatnie dostarczane do magazynów wskazanych przez organizacje partnerskie.

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Protesty rolników pod Toruniem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera