15 zrównoważonych zmian w domu i życiu, które pomogą zmniejszyć emisję dwutlenku węgla i zaoszczędzić pieniądze

Justyna Madan
Ślad węglowy statystycznego Polaka to średnio 10 ton emisji gazów cieplarnianych rocznie. Co trzeba zmienić, żeby ograniczyć swój ślad węglowy?
Ślad węglowy statystycznego Polaka to średnio 10 ton emisji gazów cieplarnianych rocznie. Co trzeba zmienić, żeby ograniczyć swój ślad węglowy? Unsplash.com
Aby zbudować zrównoważoną przyszłość, świat potrzebuje zmian zarówno systemowych, jak i indywidualnych. Dokonywanie trwałych zmian w domu to łatwy sposób na rozpoczęcie swojej drogi ku zielonej przyszłości. Nie są to rzeczy, które wymagają od nas dużego nakładu pracy i wysiłku, wszystko jest tak naprawdę kwestią przyzwyczajeń. Zacznij małymi krokami, a poczujesz różnicę. I to bardziej ekologiczną, chociaż nie widać tego gołym okiem.

Spis treści

Ekologiczne ubrania, żywność czy kosmetyki to świetna inwestycja, ale prawda jest taka, że wcale nie trzeba wydawać dużo pieniędzy, żeby obniżyć swój ślad węglowy. Ekologiczny styl życia polega nie na tym, co kupujemy, a bardziej na tym, czego nie. Zmniejszając ogólną konsumpcję, nie tylko prowadzimy zrównoważony styl życia, ale także robimy więcej za mniej — oszczędzasz pieniądze i troszczysz się o planetę.

Ślad węglowy statystycznego Polaka to średnio 10 ton emisji gazów cieplarnianych rocznie. 8 ton przypada na dwutlenek węgla, a pozostałe 2 tony to inne gazy cieplarniane, takie jak metan i podtlenek azotu. W Internecie można znaleźć kalkulatory ślady węglowego, które wskażą nie tylko jakie zanieczyszczenia po sobie zostawiamy, ale również np. jaki był ślad węglowy w roku naszego urodzenia.

15 prostych zmian na początek życia z mniejszym śladem węglowym

Naukowcy z Uniwersytetu Tulane’a w Nowym Orleanie (USA) przebadali sześć popularnych sposobów żywienia. Okazało się, że dieta ketogeniczna oraz dieta paleo są najmniej zrównoważone, mają najwyższy ślad węglowy i najsłabszą jakość. Najlepsza okazała się dieta wegetariańska, a ta, w której jemy wszystko, znalazła się pośrodku. Czy to oznacza, że powinniśmy z dnia na dzień rzucić mięso? Niekoniecznie. Jeśli ograniczymy jego spożycie, nasz ślad węglowy automatycznie się zmniejszy.

Wydaje się, że bycie ekologicznym oznacza ogromne nakłady pieniędzy, nic bardziej mylnego? Od czego zacząć? Podpowiadamy:

  • zmień hipermarket na lokalny bazarek,
  • więcej gotuj, zamiast zamawiać na mieście, to wpłynie pozytywnie również na zdrowie,
  • przerabiaj resztki jedzenia na kolejne dania, zamiast wyrzucać je do kosza,
  • częściej kupuj z drugiej ręki,
  • rób własne detergenty i kosmetyki,
  • przerzuć się na rower,
  • oszczędzaj wodę.

Nie jest to nic skomplikowanego prawda? A to dopiero początek pozytywnych zmian.

Źródło: Treehugger

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro