Burza w lesie. Drzewa nie zapewnią schronienia. Jak zachować się, gdy podczas wędrówki usłyszymy grzmoty? Jak pomóc osobie porażonej?

Katarzyna Zawada
Opracowanie:
Nadciągającą burzę najlepiej przeczekać w bezpiecznym miejscu. Gdy jednak pogoda zmieni się w czasie pobytu poza domem, warto wiedzieć, jak się zachować.
Nadciągającą burzę najlepiej przeczekać w bezpiecznym miejscu. Gdy jednak pogoda zmieni się w czasie pobytu poza domem, warto wiedzieć, jak się zachować. pixabay.com/fietzfotos
W okresie letnim, ale także jesiennym, las stanowi dla nas źródło wypoczynku. Spacerujemy, biwakujemy, zbieramy grzyby i owoce leśne. W trakcie takiej wędrówki może nas jednak złapać burza. Leśnicy podpowiadają, jak bezpiecznie spędzić czas na łonie natury.

Spis treści

Choć burze dla wielu są pięknym zjawiskiem atmosferycznym, mogą być niebezpieczne. Odpowiednie przygotowanie i śledzenie zmian pogodowych pomoże uchronić się przed zagrożeniem. Lasy Państwowe przygotowały poradnik, który pomoże działać w czasie burzy w lesie.

Przed burzą warto schronić się pod drzewem? Niekoniecznie

Pierwszym symptomem nadchodzącego zagrożenia jest niebo w kolorze granatowo-szarym, gdy nagle wzmaga się wiatr, powinniśmy natychmiast się ewakuować z terenu leśnego. Nigdy nie wolno szukać schronienia na ambonie, pod drzewami, masztami, latarniami czy słupami linii energetycznych, informują leśnicy.

Wiele osób, nie tylko w lesie, szuka schronienia przed burzą pod drzewami. To błąd! Nie dość, że wciąż istnieje ryzyko porażenia piorunem, to w trakcie intensywnym podmuchów wiatru, gałęzie mogą się łamać i powodować obrażenia. Szczególnie dotyczy to starszych drzew liściastych, gdzie większość gałęzi jest suchych i sztywnych.

Piorun uderza w najwyższy punkt, dlatego potencjalnym celem są właśnie samotne drzewa, górujące kępy drzew albo obrzeża lasu. Z doświadczenia leśników wiadomo, że pioruny trafiają często w drzewa na skraju lasu, na granicy upraw i zrębów, w pobliżu jezior i bagien, czytamy w komunikacie LP.

W przypadku burzy warunki zmieniają się bardzo szybko. Gdy widzimy, że zbliżają się błyskawice i grzmoty, najlepiej poszukać bezpiecznego schronienia. Lokalizacja schronisk jest dostępna na stronie czaswlas.pl. Jeśli nie mamy możliwości opuszczenia lasu, warto schować się w samochodzie lub w dole ziemi, najlepiej w pozycji przykucniętej, ze stopami blisko siebie i złożonymi rękami, co zmniejsza potencjalną powierzchnię uderzenia pioruna.

Burza w trakcie biwaku. Czy namiot zapewni nam bezpieczeństwo?

Gwałtowna zmiana pogody może nas też zaskoczyć w trakcie biwaku. Co robić, gdy grzmi w czasie pobytu pod namiotem? Leśnicy ostrzegają, że namiot nie ochroni nas przed piorunami, tak samo przed łamiącymi się gałęziami. Najlepiej szukać zawczasu schroniska lub przeczekać wyładowania w samochodzie. Jeśli to niemożliwe, należy m.in. usiąść na środku namiotu, z dala od ścian, masztów, kabli i metalowych podpór, najlepiej na materacu, aby nie dotykać gołej podłogi. „Z podpór namiotu można zdjąć plastikowe albo gumowe podkładki, aby uzyskać lepsze uziemienie”, czytamy w poradniku.

Porażenie piorunem. Jak pomóc poszkodowanej osobie?

W trakcie pobytu na zewnątrz, podczas burzy, może dojść do porażenia piorunem. W takiej sytuacji przede wszystkim trzeba zachować spokój. W pierwszej kolejności zapewniamy bezpieczeństwo sobie, następnie wzywamy pomoc i próbujemy ratować porażoną osobę. Leśnicy zwracają uwagę, aby sprawdzać, czy ofiara jest przytomna, gdy nie ma tętna lub nie oddycha, ale ma tętno, wykonujemy masaż serca lub sztuczne oddychanie. Wszelkie widoczne oparzenia i krwawienia opatrujemy i czekamy z porażoną osobą do momentu przybycia pomocy.

Źródło: Lasy Państwowe

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro