Nie wycinaj choinki na Boże Narodzenie w lesie, wypożycz! Które drzewko jest najbardziej ekologiczne?

Justyna Madan
Justyna Madan
Żywe drzewko wydaje się być najbardziej ekologiczną opcją, ale ważne jest również to skąd drzewko weźmiemy i co stanie się z nim po świętach.
Żywe drzewko wydaje się być najbardziej ekologiczną opcją, ale ważne jest również to skąd drzewko weźmiemy i co stanie się z nim po świętach. pixabay.com
Święta Bożego Narodzenia mają wiele symboli, a jednym z nich jest choinka. Niektórzy, zgodnie z tradycją, dekorują drzewko 24 grudnia, inni myślą o tym już w listopadzie, aby jak najdłużej cieszyć się świątecznym klimatem. Najbardziej ekologiczną opcją jest wybór żywego drzewka, ale nie oznacza to, że możemy pójść do lasu i wyciąć tę choinkę, która nam się spodoba. Sztuczne drzewko, wbrew pozorom, też ma pewne zalety. Kolejny problem pojawia się po świętach, czy choinka musi wylądować w koszu?

Spis treści

Jeśli chcesz, aby tegoroczne (i wszystkie przyszłe) święta Bożego Narodzenia były bardziej zrównoważone, warto zwrócić uwagę na choinkę, którą zamierzamy przyozdobić. Każdego roku miliony ludzi ustawiają w swoich domach choinkę, aby uczcić święta. Niektóre drzewa są prawdziwe, żywe, a inne sztuczne.

- W Polsce co roku kupuje się od 5-6 milionów nowych, żywych bądź sztucznych drzewek. Jednakże nie każdy wie, jak wybrać i zadbać o choinkę, a przede wszystkim, co zrobić z nią po świętach. Aby wybór choinki był jak najbardziej ekologiczną opcją dla środowiska przyrodniczego, warto sobie zrobić przegląd możliwych opcji na zakup drzewka świątecznego, które nas interesuje – tłumaczy Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

Sztuczna choinka

Sztuczne choinki są wykonane z metalu i plastiku, co oznacza, że ich produkcja pochłania dużo zasobów i energii. Ponadto recykling sztucznej choinki jest prawie niemożliwy.

Wiele sztucznych drzewek jest również wykonanych z polichlorku winylu (PVC), który jest znanym czynnikiem rakotwórczym i jednym z najbardziej szkodliwych dla środowiska rodzajów tworzyw sztucznych pochodzących z ropy naftowej. Według badań przeprowadzonych przez New York Times, sztucznej choinki trzeba używać od 10 do 20 lat, aby zminimalizować jej wpływ na środowisko.

MODR przedstawia jednak inny punkt widzenia. Jak tłumaczy ośrodek „z jednej strony wydawać by się mogło mało ekologiczny ze względu na rodzaj materiału, z jakiego są produkowane (tworzywa sztuczne), ale z drugiej strony zakup tradycyjnej, sztucznej choinki wbrew pozorom ma pozytywny wpływ na środowisko, ponieważ pozwala użytkować choinkę co roku w domu przynajmniej przez kilka lat. Zakładając, że używamy takiej choinki przez przynajmniej 10 lat, oszczędzamy 10 drzewek w środowisku, co ma niebagatelne znaczenie ekologiczne.”

Świeża choinka

Mimo wszystko, żywa, naturalna i pięknie pachnąca choinka wydaje się najlepszą opcją, głównie dlatego, że takie drzewko w 100 proc. nadaje się do recyklingu.

- Jednak, by była to rzeczywiście etyczna i ekologiczna opcja, nie należy iść do lasu i ściąć pierwszego lepszego drzewa, które nam się spodobało, bo jest to zabronione. Drzewa te stanowią cenne środowisko dla dzikiej przyrody – wyjaśnia Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

Warto też pamiętać, że żywa choinka będzie ekologiczną opcją, powinniśmy udać się do hodowli, np. szkółki leśnej, która posiada uprawnienia do sprzedaży choinek. Warto pomyśleć też o drzewku w doniczce z nienaruszalnymi korzeniami. Takie drzewko można po świętach posadzić w ogrodzie i cieszyć się nim przez lata.

Wypożycz choinkę

Kolejną, ciekawą opcją, która staje się coraz bardziej popularna, jest wypożyczenie choinki na święta. Coraz więcej firm ma taką opcję, zamiast sprzedawać – wypożycza drzewka na Boże Narodzenie. W internetowej Wypożyczalni Choinek możemy odebrać i oddać drzewko osobiście lub zamówić transport na terenie całej Polski, do wyboru jest aktualnie 17 różnych drzewek w różnych cenach. Wypożyczalni jest już coraz więcej, warto poszukać takiej w swoim lub najbliższym mieście, aby oszczędzić drzewku długiej podróży.

- Pamiętaj, że drzewko nie powinno stać w ogrzewanym pomieszczeniu dłużej niż 2 tygodnie. Weź to pod uwagę, ustalając termin wypożyczenia – zachęca wypozyczalniachoinek.eu.

Wypożyczaniem choinek zajmuje się również…salon samochodów Volvo. Tuż przed świętami, w okolicy 17 grudnia u wybranych dealerów samochodów można wypożyczyć drzewko. Odbieramy je w salonie i zwracamy po święcie Trzech Króli.

Co zrobić z choinką po świętach?

Jeśli korzystamy ze sztucznej choinki, odpowiedź jest jedna – zapakować i schować na strychu czy w piwnicy do następnych świąt. Wówczas drzewko można umyć, pozbyć się kurzu, wysuszyć i będzie jak nowe. Na pewno posłuży nam przez wiele lat.

W przypadku żywego drzewka najlepszą opcją jest to z bryłą korzeniową, dzięki czemu choinkę będzie można zasadzić na zewnątrz, a to sprawi, że nadal będzie pochłaniać dwutlenek węgla, produkować tlen i stanie się schronieniem dla dzikich zwierząt. Trzeba jednak pamiętać, aby choinkę w czasie świąt dobrze podlewać i nie stawiać jej blisko grzejnika. Suche powietrze i ciepło nie działa na nią dobrze i może szybko stracić igły.

- Kolejny sposób to recykling. Co roku lokalne władze m.in. miast i gmin urządzają zbiórkę poświątecznych drzewek. Wystarczy uważnie śledzić tablice ogłoszeniowe lub lokalny portal, aby uzyskać informację o konkretnym miejscu i dniu zbiórki – podpowiada MODR.

Jeśli nie mamy możliwości posadzenia drzewka, a w naszej okolicy nie jest organizowana zbiórka, lub powietrze w domu mu zaszkodziło, można z choinki zrobić coś nowego. Jedną z form upcyclingu będzie pocięcie pnia na plastry, które posłużą nam jako podstawki pod kubki. Pocięte plastry trzeba oszlifować i pomalować.

Jeśli chodzi o igły – zmieszaj je ze skórkami pomarańczy i cytryny, laskami cynamonu, goździkami i gwiazdkami anyżu, włożyć do lnianych lub bawełnianych woreczków i w ten sposób otrzymujemy pachnące poduszeczki, które wkładamy np. do szafy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera