Spis treści
Jak rozpoznać szkodniki w kuchni? Budowa wołków zbożowych jest charakterystyczna, są długie, nie latają, mają małą głowę i brązowo-czarne ubarwienie. Na pierwszy rzut oka można je pomylić z chrząszczami. Ich zwalczanie trzeba rozpocząć od razu, rozmnażają się szybko i prowadzą nocny tryb życia. Mogą zasiać prawdziwe spustoszenie wśród zapasów żywności.
Jak pozbyć się wołków zbożowych? Oto sprawdzone sposoby
Wołki nie tylko w piekarniach i młynach. Mogą żerować w kuchni
Wołki można spotkać tam, gdzie produkuje się lub przetrzymuje produkty zbożowe. Magazyny zbóż, piekarnie, młyny, zakłady produkcyjne, a nawet domowa kuchnia – tu insekty uwielbiają żerować. Ciepło, brak wilgoci, dostęp do żywności – to wszystko sprzyja ich bytowaniu. Choć to jedzenie jest celem wołków, mogą one ugryźć. Co więcej, zanieczyszczają żywność, w której je znajdziemy, a to może skończyć się problemami żołądkowymi.
Kuchenne szafki. Gdzie znajdziemy wołka zbożowego?
Widok wołka zbożowego wśród żywności może przerazić, ale trzeba szybko działać, by pozbyć się wszystkich osobników. Najczęściej robaki widoczne są w ziarnach zbóż, opakowaniach z mąką, kaszą, ryżem, makaronem, płatkami. Można je też spotkać wśród okruchów chleba, suszonych owoców, a nawet bakalii. Masz to w domu? Zachowaj więc czujność.
Domowe sposoby na zwalczenie wołka zbożowego
W magazynach metodą zwalczania jest fumigacja zboża, czyli gazowanie w celu zwalczenia insektów. Co jednak zrobić na mniejszej przestrzeni? Zdarza się, że mimo ostrożności i czystości, wołki zadomowią się w naszym domu. Istnieją sposoby, które pomogą pozbyć się nieproszonych insektów z kuchennych zakamarków. Co ważne, produkty, które były miejscem żeru wołków, nie nadają się do spożycia.
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?