Co roku quadowcy i crossowcy niszczą pola oraz lasy. Grożą za to mandaty!

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
W lesie za jazdę quadem lub crossem grozi mandat, a w polu?
W lesie za jazdę quadem lub crossem grozi mandat, a w polu? pixabay.com/AdrianoBonfim
Crossy i quady stanowią świetną rozrywkę, ale dla leśników i rolników są zmorą. Co roku powraca problem zniszczeń wywołanych rajdami. Brakuje miejsc do swobodnej jazdy, więc młodzi ludzie często wybierają nieodpowiednie przestrzenie. Jakie grożą za to kary?

Spis treści

Najwięcej wykroczeń w lesie, zdarzają się jednak zniszczenia w polu

Użytkownicy motocykli crossowych i quadów mogą oddawać się swojej pasji na specjalnie przygotowanych torach. Wciąż jednak fani adrenaliny udają się na rajdy do lasów lub na pola, powodując przy tym mnóstwo szkód. O rozwagę od lat apelują leśnicy i rolnicy. W listopadzie 2022 r., podczas patrolu, Straż Leśna z Nadleśnictwa Kołaczyce złapała szarżujących crossowców.

- W wyniku interwencji zatrzymano dwa pojazdy motocross oraz jeden typu quad szarżujące po lesie. Sprawcy nielegalnego rajdu zostali ukarani mandatami w wysokości po 1000 zł w związku ze zbiegiem art. 161 i art. 163 Kodeksu wykroczeń – relacjonował komendant Łukasz Krzakiewicz.

Z kolei pomorska policja przekazała, że w 2022 roku osoby mieszkające w sąsiedztwie lasów, czy przebywający na ich terenie, zgłaszały tego rodzaju szkody. Jeden przejazd niszczy nie tylko przyrodę, ale burzy spokój zwierząt. „Zdarza się, że przesyłają zdjęcia i wskazują miejsca, gdzie wjeżdżają quady i crossy”, poinformowali mundurowi.

Na problem zwracają również uwagę właściciele gospodarstw. Rok temu gospodarz z woj. podkarpackiego wypowiedział wojnę wandalom, którzy w okresie wiosennym zniszczyli jego wschodzące uprawy. Sprawców udało się odnaleźć, a w zamian za wycofanie skargi, młodzieńcy przepracowali u rolnika tydzień.

Tyle będzie nas kosztować jazda crossem lub quadem po lesie

Jazda crossem lub quadem po lesie naraża nie tylko na mandat, ale też problemy zdrowotne. Nawierzchnie nie są równe, a ogumienie motocykla nie jest do nich przystosowane. W takiej sytuacji bardzo łatwo o upadek. Kary finansowe za rajdy po drogach polnych lub leśnych sięgają 500 zł, jeśli sprawa trafi do sądu, nawet 5000 zł.

Czego jeszcze nie wolno robić w lesie?

Kary za zaśmiecane środowiska leśnego zostały zaostrzone. Warto rozróżnić, o jakim zaśmiecaniu mowa. Wyrzucenie plastikowych butelek lub worków będzie traktowane jako wykroczenie, grozi za to grzywna nawet do 5000 zł. Z kolei przywiezienie kontenera i większych ilości śmieci uważane jest za składowanie odpadów, tu oprócz grzywny może grozić areszt.

Wybierasz się na grzybobranie? Uwaga na mandaty, są naprawdę...

Rajdy zmorą rolników

O ile rajdowcy wolą kręte drogi między drzewami, wielu wciąż wybiera otwartą przestrzeń w postaci pól. Nieważne, czy obsianych, ze wschodzącym zbożem, czy po zabiegach agrotechnicznych. W lasach nad bezpieczeństwem czuwają leśnicy, w polu rolnik zdany jest sam na siebie. Jeden szybki wjazd na teren gospodarstwa może zniszczyć godziny ciężkiej pracy, a wyłapanie sprawcy jest ciężkie.

Wymierzenie sprawiedliwości na własną rękę nie jest rozwiązaniem, najlepiej zgłosić szkody na policję i dołączyć dokumentację w postaci nagrań lub zdjęć, o ile takie zostały zrobione. Wtedy wandal może otrzymać grzywnę lub mandat za zniszczenie mienia.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera