Co sadzić w maju? Lista zadań dla ogrodnika i działkowca. Nie przegap tych ważnych terminów

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
W maju w ogrodzie i warzywniku dzieje się już bardzo dużo. Trzeba obserwować presję szkodników, chorób i chwastów, które mogą zagrażać naszym roślinom.
W maju w ogrodzie i warzywniku dzieje się już bardzo dużo. Trzeba obserwować presję szkodników, chorób i chwastów, które mogą zagrażać naszym roślinom. pixabay.com
Jeśli zastanawiasz się, co robić w ogrodzie i na działce w maju, to czym prędzej łap za narzędzia, bo pracy jest teraz mnóstwo. Podpowiadamy, co siać i sadzić w maju do gruntu i jakie rozsady przesadzać do ziemi. To ważny moment dla pomidorów, papryki, kapusty i ogórków.

Spis treści

„Chłodny maj – dobry urodzaj, a majowe błoto, więcej niż złoto” – mówią polskie przysłowia. Dlatego nie narzekajmy na pogodę, bo może przynieść korzyści w postaci dobrych zbiorów. Zanim jednak przyjdzie na nie czas, trzeba przesadzić o odpowiedniej porze przygotowane lub kupione rozsady warzyw. W sadzie, który teraz kwitnie, też jest co robić.

Te warzywa posadź w maju do gruntu, z niektórymi czekaj do połowy miesiąca

Na przełomie kwietnia i maja w gruncie bez osłon dobrze radzą sobie już rzodkiewki, kiełkują posiane już wczesne odmiany marchewki, posadzony czosnek czy cebula. Pora na wysiew kolejnych warzyw np. fasoli i późniejszych odmian (m.in. marchwi, buraków, pietruszki). Z niektórymi ciepłolubnymi warto poczekać do połowy miesiąca, czyli po tzw. zimnych ogrodnikach i zimnej Zośce (15 maja).

Po 15 maja możemy wysadzać do gruntu rozsady:

  • pomidorów
  • papryki
  • selera naciowego
  • ogórków (oraz siać bezpośrednio do gruntu)
  • kapusty
  • cukinii
  • kalafiora
  • dyni.

W maju wysiewamy do gruntu warzywa przeznaczone na zbiór letni oraz do zimowego przechowywania.

Ciepłe i wilgotne warunki sprzyjają nie tylko uprawom, szybko rosną także chwasty, których powinniśmy pozbywać się, by nie odbierały dostępu do słońca i składników pokarmowych naszym warzywom. Przerywamy zbyt gęsto posiane uprawy.

Praktyczne wskazówki ogrodniczo-działkowe

  • Pomidory wysokich odmian najlepiej od razu palikować i podwiązywać od razu po ich wysadzeniu do gruntu.
  • Chcesz mieć przez dłuższy czas świeże rzodkiewki albo potem fasolę? Wysiewaj je kilka razy w odstępach 2 tygodnie.
  • Sadź i siej warzywa, pamiętając o dobrym sąsiedztwie roślin.
  • Cebula i czosnek odstraszają wiele szkodników, sadź je pomiędzy innymi roślinami.

Dbaj o drzewa owocowe w maju

Kwitnące jabłonie grusze i śliwy wyglądają bajecznie, jednak już teraz trzeba obserwować drzewa owocowe pod kątem występowania szkodników chorób. Niebezpieczne o tej porze roku mogą być przymrozki. Od oblotu owadów zapylających i przebiegu temperatury w dużym stopniu zależą letnie i jesienne zbiory w przydomowych czy działkowych sadów.

Wielkopolska Izba Rolnicza podpowiada, że w maju „należy prowadzić formowanie koron młodych drzew, zmierzające do uzyskania szerokich kątów między przewodnikiem a rozgałęzieniami – przez stosowanie rozporek na najmłodszych pędach oraz przyginanie i przywiązywanie do poziomu młodych pędów zdrewniałych”.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.