Spis treści
Za pomocą jednej cytryny możesz pozbyć się nieprzyjemnych zapachów, rozjaśnić plamy na ubraniach i posprzątać swój dom od góry do dołu! Chcesz dodać blasku garnkom i patelniom, wypolerować stół w jadalni lub usunąć plamę z rdzy? Zamiast chemicznych produktów, po prostu weź cytrynę.
Zobacz: Do tego wykorzystasz sok z cytryny
Cytryna ma właściwości antybakteryjne, ale nie jest środkiem dezynfekującym. Jeśli chcesz usunąć bakterie z powierzchni, sięgnij po silniejszy środek.
Jak myć cytryny, żeby pozbyć się zanieczyszczeń?
Jeżeli planujemy zjeść tylko miąższ, a skórkę wykorzystać np. do sprzątania, wystarczy cytryny umyć w ciepłej wodzie - 60-70 st. C., najlepiej z pomocą szczoteczki. Można też użyć płynu do mycia naczyń. To pomoże pozbyć się części substancji, które znajdują się na skórce. Jeśli jednak chcemy zjeść również skórkę, robiąc z niej np. kandyzowany przysmak, trzeba umyć ją dużo dokładniej, ponieważ część substancji na skórce pomarańczy nie rozpuszcza się w wodzie.
- Można to zrobić w bardzo prosty sposób: owoce najpierw płuczemy w wodzie o odczynie kwaśnym (z dodatkiem octu jabłkowego lub kwasku cytrynowego), dzięki czemu pozbędziemy się bakterii, a następnie w roztworze zasadowym (wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej), żeby pozbyć się pozostałości pestycydów i konserwantów - wyjaśnia Akademia Dobrego Smaku SGGW.
Nie wyrzucaj skórki cytryny. Wykorzystaj ją
Zarówno skórkę cytryny, jak i cały owoc można wykorzystać zarówno w kuchni, jak i w domu oraz ogrodzie. W przypadku gotowania, warto wybrać cytryny ekologiczne, ale i tak dokładnie wyszorować skórkę według powyższych instrukcji, natomiast do sprzątania czy domowego odświeżacza powietrza, nie trzeba poświęcać jej tyle czasu.

Mięso z laboratorium nie dla Włochów
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?